Tokom drugog dana zasedanja treće sednice Supštine grada Užica kada se raspravljalo o davanju saglasnosti na prvu izmenu programa i posebnog programa poslovanja JKP Duboko za 2024. godinu odbornik Demokratske stranke Ivan Đokić je naveo da je upravljanje otpadom strateška stvar za svaki grad, a došlo se u situaciju da se preko noći odlučuje o otpadu.
Odbornik Demokratske stranke Ivan Đokić ukazao da je za situaciju u kojoj se deponija Duboko našla potrebne godine lošeg rada i odnosa prema deponiji i da je neverovatno da se prethodnih godina propustilo da se reaguje i pronađe rešenje, da se ne dođe u situaciju da izbije požar.
–Odgovornost za stanje u kome se nalazi deponija snose i lokalne samouprave i preduzeće. Definitivno ne možemo optužiti samo preduzeće za stanje u kome se nalazi deponija Duboko. Direktor je odgovoran u smislu da nije preduzeo aktivnosti da obavesti javnost i sve ostale koji donose odluke vezano za deponiju Duboko. Prema mojim saznanjima Nadzorni odbor, Upravni odbor i direktor, ne govorim ovo da bi ga branio, informisli su lokalne samouprave u više navrata u proteklih godina. Lokalne samouprave apsolutno su imale maćehinski odnos prema ovom preduzeću i ovom projektu. Zašto je to tako to je drugo pitanje i apsolutno sam siguran da snose podjednaku odgovornost za stanje u kome nalazi deponija Duboko, naveo je Đokić.
On se osvrnuo na to da je deponija Duboko urađena po svim standardima koje je propisala država i Evropska unija. Da su najviši standardi ispoštovani prilikom puštanja u rad ovog preduzeća, a koji se odnose na predviđeni kompletan monitoring vezan za otpadne vode, za kontrolu gasova koji izlaze na deponiji.
–Pre početka rada deponije Duboko izvršena je kontrola kvaliteta zemljišta, buke, utvrđeni su kvaliteti vode Turskog potoka, svih pritoka Turskom potoku. Uspostavljene su referentne vrednosti, odnosno koje smo mogli da vidimo, kako deponija utiče tokom svog rada. Prema mojim saznanjima to je savim korektno funkcionisalo par godina nakon otvaranja i puštanja u rad deponije Duboko, kazao je Đokić.
Naveo je i da su prilikom puštanja u rad deponije Duboko potpisali ugovor da se pridržava principa nultog otpada po čemu je posle 15 godina rada Dubokog količina otpada koji se deponuje u odnosu na početak trebala da se prepolovi, a da se to nije desilo.
–Zato bi ona lokacija bila večna. Ne zato što bi mi sad proširivali u nedogled, nego zato što bi količinu otpada koju bi deponovali smanjivali, odnosno količine otpada koji bi reciklirali bi povecavali. Na tom putu lokalne samouprave su potpuno zatajile. Takođe grad Užice, ali i sve ostale lokalne samouprave su imale obavezu da ozbiljna sredstva ulažu u infrastrukturu, odnosno kao nadoknadu svim tim ljudima koji žive u blizini deponije i to je bio dogovor, znači tu su saobraćajnice, ulična rasveta, vodovod i kanalizacija. Skoro da ništa od toga nije urađeno. Ti ljudi koji žive gore morali da su da osete neku korist zato što im se deponija nalazi tu pored kuće i to je sasvim prirodno, to se radi svuda u svetu.
Mnogo mi je žao, rekao je Đokić, zašto zato što znam da je mnogo energije, građani, država su izdvojili ogromna sredstva, kredit, donacije i da ovo sve završi na jedan ovakav način.
– Ja sam siguran da je Duboko bio evropski projekat i da je ovaj grad mogao da se ponosi sa njim. Došli smo u situaciju da ga svi odbacuju, da se odriču toga i da sad ne znamo, apsolutno šta ćemo sa tim. Upravljanje otpadom je strateška stvar za svaki grad pogotovo u okolnostima u kome svi mi nalazimo. Došli smo u situaciju da preko noći donosimo odluke šta ćemo sa otpadom. Da li je to strategija. Pre 20 dana koordinaciono telo donese zaključke da se ide u proširenje tela depnonije, daje podrška preduzeću, posle 20 dana puni zaokret, prekidamo sa tim. U nejasnim okolnostima, ko preuzima, pod kojim uslovima, šta će biti sa zaposlenima na koji rok. To su sve važna pitanja kada planiramo upravljanje otpadom. Treba znati da je Regionalni centar za upravljanje otpadom jedan širi koncept staranja o svim vrstama otpada, pre svega komunalnim, a kasnije u drugim vrstama otpada, a deponija Duboko je bio jedan segment svega toga, naveo je Đokić i upitao da li se vrši kontrola da se vidi šta se dešava sa podzemnim vodama, kao i zašto nije odmah postavljeno neko postrojenje za prečišćavanje Turskog potoka.