- REKLAMA -
18.8 C
Užice
Početna Slobodno vreme Kultura Do 21. septembra Dani Danila Lazovića

Do 21. septembra Dani Danila Lazovića

- REKLAMA -

Danas počinje jedanaesti festival „Dani Danila Lazovića“, pod sloganom „Govorim poeziju, čuvam kulturu!“ Festival se održava se u Priboju do 21. septembra.

Osnivači festivala su Zavičajni muzej Priboj i Dom kulture „Pivo Karamatijević“ uz podršku opštine Priboj. Ovogodišnji program festivala podržan je od strane Ministarstva kulture Republike Srbije.

Festival „Dani Danila Lazovića“ posvećen je očuvanju sećanja na lik i delo barda našeg glumišta Danila Lazovića i govorenju poezije. Svake godine studenti iz naše zemlje i regiona takmiče se u kazivanju poezije. Pobednik osvaja nagradu „Povelja Danilo Lazović“ i novčani deo nagrade (1000 €) dar Opštine Priboj.

Stručni žiri: prof.dr Radovan Knežević, Ljubinka Klarić, Miloš Janković, Tatjana Bošković i Mirjana Bobić Mojsilović

Gošća glumica: Tatjana Bošković

Muzički gost: Dušan Svilar

Gost pesnik: Mirjana Bobić Mojsilović

Direktor festivala Milorad Miki Damjanović pozvao je ljubitelje poezije, kao i sve poštovaoce kulturnih događaja, da budu gosti Priboja u vreme trajanja Festivala (18-21.9.2024.)

Program počinje od 19.00 časova otvaranjem izložbe „Pribojski slikari Danilu u čast“ koja je postavljena u Zavičajnom muzeju.


O izložbi:

IZLOŽBA SLIKA „PRIBOJSKI SLIKARI DANILU U ČAST“ NA OTVARANjU FESTIVALA „DANI DANILA LAZOVIĆA“

Ovogodišnji, jedanaesti po redu, festival „Dani Danila Lazovića“, otvara se 18.septembra u Priboju. Publika će biti u prilici da od devetnaest časova pogleda izložbu pribojskih slikara u galeriji „Nadežda Nada Vitorović“ u Zavičajnom muzeju. Kustos izložbe je Slobodanka Klačar.

Reč kustosa:

„Jedanaesti po redu festival „Dani Danila Lazovića“ ove godine biće otvoren izložbom slika pribojskih amatera. Grad se može pohvaliti da slikarski amaterizam okuplja zavidan broj ljudi najrazličitijih zanimanja u dobi od mladih osoba do onih koji su na izmaku radnog veka. Među njima imaćemo priliku videti radove od klasičnog, realističkog do modernih, savremenih obrazaca viđenja i tumačenja sveta oko sebe. Moguće je videti uspešne portrete, pejzaže iz okoline Priboja, mrtve prirode sve do apstraktno rešenih problema gde posebno dolazi do izražaja umetnička sloboda u izrazu. Izložba će biti održana u  galeriji Zavičajnog muzeja Priboj, nazvanoj po Nadeždi Vitorović, slikarki koja je nakon uspeha u Beogradu tokom prošlog veka završila karijeru u Njujorku.“


Slobodanka Klačar

Nakon otvaranja izložbe, u 19.15 časova, u takođe u Zavičajnom muzeju, biće izveden Poetsko muzički program „Mir naš nasušni“, igraju: Mihailo Laptošević, Aleksa Marković, Đorđe Marković i Stevan Milošević.

Kabare je inspirisan stihovima Ljubomira Simovića.

Reč autora:

„Emotivna i misaona putanja ovog četverca  ogrnutog u formu poetsko-muzičog kabarea “Mir naš nasušni” jeste rasvetljivanje i scensko oživljavanje slika i buđenje stihova pesnika Ljubomira Simovića, a pre svega njihovo ohrabrivanje da postanu deo scenske i dramske strukture i tako na nov način učestvuju u živom životu.

Veliki pesnik je u svemu velik, pa i u tome što se njegove strofe i reči, naviknute na sricanje u sebi, vešto prerušavaju u dramski sukob i pozorišni kostim, dotičući srca onih koji ih izgovaraju. Zatim se od glumaca, prevodilaca osećaja i smisla, ovi slovni zapisi obrušavaju na slušaoca, izazivajući i njega da ustane, da se nasmeje, prkosno vikne, pobuni ili posramljeno ućuti.

Kabare “Mir naš nasušni” priziva mir kao ono najvrednije i najređe što se sreće i u čoveku i oko njega.

Pomolićemo se za mir pesmom i rečju , sviranjem i pevanjem onih numera koje je prizvao Simovićev jezik i njegovi simboli.

Stihovi Ljubomira Simovića  su najvrednija trpeza srpskog jezika na koju su pozvani svi u ovom kabareu. Od osluškivanja pesnikovih slova, samo se još više ogladni reči i silnije ožedni pesme. One iskonske pesme, narodske, vojničke i majčinske, pijačne i pijane, svetačke i seljačke, pobunjeničke, ratarske i ribarske. One osoljene teškim danima i namrštene oblacima, otežane stogovima sena i snega i olakšane smehom i molitvom, gde i sveci sa čovekom kraj vatre večeraju.

Mnogi Simovićevi stihovi kao da su prizvani od iskona, iz pradavnih vremena, gde su  mitovi i legende bili ukućani ili dugo čekani  gosti i kad je ono čovek bio “bos i oslobođen” i kad je bio mlad pred mladim svetom.

Zato nebrojeni stihovi velikog pesnika kao da nemaju ni godine ni poreklo, ni zemlju iz koje dolaze. Imaju svoj jezik, srpski jezik i odavno su postali njegovi veličanstveni ambasadori. I gde god da se izgovaraju, srpkski narod je kod svoje kuće!

Dramski umetnici Mihailo Laptošević, Stevan Milošević, Aleksa Marković i Đorđe Marković su eto tako u svom rodnom i rođenom Priboju, sa rođakom i bratom, ujakom i prijateljem, našim Danilom Lazovićem, sa kojim priča o životu  i slavi jezika nikada ne prestaje!“

Glumci Sloboda Boba Mićalović i Vuk Kostić predstaviće se pribojskoj publici duodramom „Dečije povrede“ u Velikoj sali Doma kulture „Pivo Karamatijević“ u 20:30 prvog dana festivala.

O predstavi:

Delo “Dečije povrede” je crna i romantična komedija, melodrama, koju je američki dramski pisac Džozef Radživ napisao 2011. godine.

Reč je o duo drami koja prikazuje toplu, ljudsku priču između dvoje naizgled sličnih individua, podjednako nesrećnih i usamljenih, koji se sreću tokom razdoblja od tri decenije. Drama se odvija nehronološki, vremenski skače u prošlost, onda ide iznenada u budućnost, da bi se vratila u sadašnjost, što doprinosi dinamici i atraktivnosti radnje.

Komad opisuje platonski emotivni odnos junaka koji se od njihove 8. do 38. godine susreću najviše u ambulanti, vidaju svoje rane, odnosno kako naziv kaže – dečije povrede, koje su i psihološke, fizičke, na svaki način bolne, kroz patnju i neprijatnosti, a dirljivo je kako kroz razvojni put njihove veze tokom 30 godina, iako su sa nekim drugim osobama u ljubavi, zapravo nikada ne odustaju jedno od drugog.

Uloge tumače: Sloboda Mićalović i Vuk Kostić. Reditelj: Ivan Vuković

Napomena: predstava je namenjena osobama starijim od 16 godina.


PROGRAM 11. FESTIVALA „DANI DANILA LAZOVIĆA“

I DAN – 18.09.2024.

19:00 Otvaranje izložbe „Pribojski slikari Danilu u čast“, Zavičajni muzej. Kustos: Slobodanka Klačar

19:15 Poetsko muzički program “Mir naš nasušni”, Zavičajni muzej, igraju: Mihailo Laptošević, Aleksa Marković, Đorđe Marković i Stevan Milošević

20:30 Predstava “Dečije povrede” Dž. Radživa, Dom kulture „Pivo Karamatijević“, režija: Ivan Vuković, igraju: Sloboda Boba Mićalović i Vuk Kostić

II DAN – 19.09.2024.

16:00 Koncert za decu Leontine Vukomanović, Zavičajni muzej

19:00 “Darovni ćilim Cvete Agnine”, Momčila Antića, Zavičajni muzej, režija: Jug Đorđević, igraju: Angelina Lukić i Sofija Ristić

20:30 Monodrama “Dejt”, Sandre Silađev, Dom kulture „Pivo Karamatijević“, igra: Sandra Silađev

III DAN – 20.09.2024.

16:00 “Šest i po najgorih muvanja od postanka sveta”, Roberta Takariča, Zavičajni muzej, režija: Nevena Dimitrijević, igraju: Ana – Marija Stamenković, Maja Šumonja, Stefan Jevtović i Luka Radosavljević

19:00 „Pu spas za sve nas“, Zavičajni muzej, tekst: Nina Džuver, klavir: Sonja Lukić, režirala i igra: Jelena Zablaćanski

20:30 “Uspomene Sare Bernar”, Džona Marela, Dom kulture „Pivo Karamatijević“, režija i adaptacija: Staša Koprivica, igraju: Tatjana Bošković i Dejan Đonović

IV DAN – 21.09.2024.

19:00 Koncert Ljubice Vraneš, solistkinje Opere Narodnog pozorišta u Beogradu, uz klavirsku pratnju, ispred Doma kulture „Pivo Karamatijević“.

20:00 Takmičarsko veče, nadmetanje studenata akademija iz Srbije i regiona u govorenju poezije, Dom kulture „Pivo Karamatijević“.

Ulaz na sve programe festivala „Dani Danila Lazovića“ za vreme trajanja festivala (18 – 21.septembar) je slobodan, do popune mesta.

Kuda ove sedmice?

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
light rain
18.8 ° C
18.8 °
18.8 °
64 %
3.7kmh
100 %
Čet
18 °
Pet
18 °
Sub
20 °
Ned
22 °
Pon
24 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime