Savetovališta za trudnice i dijabet, gojaznost i pravilnu ishranu koja su započela sa radom u Domu zdravlja Čajetina pružiće priliku građanima Čajetine da veću pažnju posvete prevenciji bolesti, ali i da na jednom mestu dobiju savete i informacije koji su im neophodni.
Dom zdravlja je zdravstvena ustanova koja prvenstveno treba da se bavi preventivom, navela je direktorka Doma zdravlja Čajetina dr Mirjana Đurović i dodala da su u skladu sa tim odlučili da otvore Savetovalište za trudnice i Savetovalište za dijabet, gojaznost i pravilnu ishranu.
– Kako smo koronu stavili u drugi plan i počeli da se vraćamo uobučajenom radu, shvatili smo da akcenat moramo da stavimo na preventivu. Jer prevencija i rana dijagnostika su od ključnog značaja za pozitivan ishod lečenja bilo koje bolesti. Takođe i uz sugestiju sugrađana odlučili smo da otvorimo savetovalište za trudnice, kao i savetovalište za dijabet, gojaznost i pravilnu ishranu. Oni su zvanično otvoreni 14. novembra kada se obeležava Svetski dan dijebetesa, rekla je Đurović.
SAVETOVALIŠTE ZA TRUDNICE ĆE RADITI UTORKOM OD 12H
Savetovalište za trudnice u Domu zdravlja Čajetina 12. decembra je započelo sa radom kada su u prostoriji posebno opremljenoj za to primili prvu grupu trudnica. U savetovalištu će na usluzi trudnicama biti ginekolog i patronažna sestra, a takođe organizovaće i okupljanja gde će budućim mama savete i neophodne informacije pružiti stomatolog i pedijatar.
–U Savetovalištu ćemo raditi psihofizičku pripremu trudnica za porođaj. Imaćemo teorijski i praktičan deo gde će se trudnice bliže upoznati sa načinom porođaja, kako bi to sve lakše prevazišle i prebrodile. Govorićemo o porođajnim dobima, šta svako nosi, da mogu da ih prepoznaju, kako bi eventualne komplikacije mogli uočiti i da bi se one mogle sprečiti. Patronažna sestra će raditi vežbe disanja, pripremu dojke za dojenje sve što je potrebno imaće u savetovalištu, rekla je specijalista ginekologije i akušerstva u DZ Čajetina Marijana Marić.
Savetovalište za trudnice će raditi utorkom od 12 sati. Jednom mesečno će sa trudnicma raditi patronažna sestra i ginekolog, naredni utorak će biti pedijatar, pa stomatolog.
Patronažna sestra u DZ Čajetina Mirjana Lazović je u toku ove godine prošla obuku za rad u savetovalištu za trudnice i same pripreme za porođaj, a kako ističe biće na usluzi trudnicama i trudiće se da im kroz sve informacije olakšaju i što bolje ih spreme za čin porođaja, ali i ono što ih čeka po dolasku bebe.
–Na ovim časovima ćemo se bazirati na negu i prvim koracima posle porođaja, obradom pupka bebe zato što će u jednom trenutku mame doći u situaciju da to same odrade, kupanje bebe, povijanje. Upoznaćemo ih sa tehnikama disanja za vreme porođaja, jer je retko koja trudnica upoznata sa njima. Kada znaju kako da se ponašaju na porođaju tada sve može biti laganije. Pričaćemo o ishrani, nezi, šetnjama, vežbama. Mi smo tu da ukažemo šta i kako se radi, kako treba, navela je Lazović.
Ona je rekla da na časovima u Savetovalištu mogu da prisustvuju i buduće tate.
-Ja sam za to da očevi budu desna ruka i prvi koji su tu da pomognu. Tako da mislim da u Savetovalište treba da dolaze i buduće tate i od početka se uključe i saznaju šta i kako treba da rade, rekla je Lazović.
Prema rečima dr Marić postoji veliko interesovanje za dolazak u Savetovalište i ona se nada da će nakon nekoliko meseci imati pozitivne povratne informacije od onih koji budu prisustvovali radionicama u Savetovalištu.
-Trenutno imamo 87 trudnica u našem Domu zdravlja u evidenciji, imamo u međuvremenu i porođenih. Pravimo spiskove trudnica, naša ideja je da budu manje grupe budućih majki, tako da bi sve one imale mogućnost da postave pitanja o svemu što ih zanima i da dobiju odgovore, kaže dr Marić.
Trudnice koje su prisustvovale savetovalištu navode da će im saveti koje tu dobiju značiti za pripremu za porođaj, ali i da saznaju šta i kako treba da rade kada beba dođe na svet. Jedna od trudnica je rekla da će joj svaka pomoć i savet dobro doći, a najviše će joj značiti psihička podrška i što će imati od koga u savetovalištu da nauči sve što je potrebno. U savetovalištu su bile i trudnice koje su već rađale, ali i one smatraju da uvek može da se nauči još nešto novo, da ukoliko su nešto propustile prilikom prethodnih porođaja, sada mogu da primene.
SAVETOVALIŠTE ZA DIJABET, GOJAZNOST I PRAVILNU ISHRANU RADI SVAKE DRUGE SREDE OD 9 i 30 do 14h
Savetovalište za dijabet, gojaznost i pravilnu ishranu ponovo je počelo da radi pre mesec dana i po popunjenim terminima za decembar, jasno je da postoji velika zainteresovanost Čajetinca da se konsultuju i dobiju informacije o pravilnoj ishrani.
–Na svetskom nivou smatra se da je dijabet zastupljen kod 9 do 10 posto populacije. Čajetina ima oko 8 posto odraslog stanovništva koje ima dijabet. To je zaista značajan broj. Ovo savetovalište će davati preporuke o zdravom načinu i zdravim stilovima života i mislim da zaista može da pomogne. Kako onima koji su u preddijabetu da ne razviju takvu bolest, a i onima koji se već leče, da pomogne u pravilnom lečenju i smanjenju kako ranih, tako i kasnih komplikacija koje ova bolet donosi, navela je dr Đurović.
Specijalista opšte medicine i savetnik za ishranu DR Gordana Bojović kaže da u Savetovalište dolaze preddijabetičari, dijabetičari, ali i gojazni pacijenti, kao i oni koji žele da čuju nešto o ishrani, pacijenti sa specifičnim problemima kojima je neophodno savetovanje oko ishrane.
– Dajemo savete o zdravoj ishrani za svaku bolest, usmeravamo pacijente u kom pravcu treba da se hrane. Govorimo o svim zdravim stilovima života, ovde pričamo o fizičkoj aktivnosti, analiziramo sve rezulate. Dajemo sveobuhvatnu analizu pacijenta, kaže dr Bojović.
Ona dodaje da je što se tiče gojaznosti i dijabeta bitno da je telesna masa pod kontrolom.
– Upravo zbog toga ovde radimo merenje na Tanita vagi. To je jedna od najpreciznijih vaga, koja može da izmeri telesnu masu, količinu masnog tkiva, besmasno tkivo odnosno mišićnu masu, koštanu gustinu, količinu vode u organizmu, telesne masti. Na osnovu podataka koje dobijemo na ovoj vagi, radimo sveukupnu analizu pacijenta i dajemo smernice i savete. Moj postulat je da zdravom ishranom možemo mnogo toga da učinimo, kada se promeni način ishrane i uključi fizička aktvnost. To su dve neodvojive stvari, to doziramo u zavisnosti od telesne mase, godina, bolesti, od pola, kaže dr Bojović i dodaje:
–Cilj nam je da iskontrolišemo dijabetes da ne dođe do komplikacija. Mada najnovije studije kažu da u momentu otkrivanja dijabetesa neke komplikacije već postoje. Mi se trudimo da ne dođe do tih komplikacija, ali treba znati da je gojaznost nešto što može da ubrza proces nastanka komplikacija. Takođe svi gojazni poacijenti su visokorizični za nastanak insulinske rezistencije. Imamo dosta pacijenata sa insulunskom koji dolaze u savetovalište. Dajemo im dosta smernice od toga šta treba da jedu, kada, kakva je hidratacija, dajemo im recepte za jela, predloge doručka, ručka, ne pravimo individualne jelovnike, ali pravimo im primere šta bi mogli da jedu. Kontrole su na dve nedelje i tada proveravamo koliko su napredovali. Za sada imamo dosta pozitivnih rezultata u smislu skidanja telesne mase, navodi dr Bojović.
Savetovalište za dijabet, gojaznost i pravilnu ishranu radi svake druge srede od 9i30h do 14h, a pacijenti je potrebno da kod izabranog lekara zakažu termin i sa uputom dođu u zakazano vreme.
–U toku radnog vremena savetovališta možemo da pregledamo do 10 pacijenata. Jer pregled traje 30 minuta. Tokom njega merimo pacijenta, radimo sve obime, razgovaramo sa njim, analiziramo rezultate, damo mu predloge recepata za jela i određene smernice, kaže dr Bojović.
Savetovališta za trudnice i dijabet, gojaznost i pravilnu ishranu koristi istu prostoriju, koja nalazi na drugom spratu Doma zdravlja Čajetina.