Crveni krst Užice duži niz godina organizuje akcije sa ciljem da najmlađe zaštiti u saobraćaju. Jedna od njih je i besplatna podela autosedišta za decu.
– Do sada je više od 3000 mališana i roditelja dobilo sigurnosna autsedišta. To se pokazalo kao odlična aktivnost Crvenog krsta i gradske uprave koja nam je partner u ovom projektu. Znatno smo podigli procenat korišćenja sigurnosnih autosedišta na putevima u našem kraju, rekao je stručni saradnik Crvenog krsta Užice Aleksandar Ševrt.
On je najavio pilot projekat u okviru koga će se u dvorištu Crvenog krsta Užice napraviti saobraćajni poligon koji će služiti za praktičnu obuku dece za sigurno postupanje u saobraćaju.
–Sa njim ćemo posebno raditi sa decom predškolskog i školskog uzrasta. Na tom poligonu ćemo praktično deci pokazivati norme lepog ponašanja kao učesnika u saobraćaju, bilo da su na saobraćajnici ili u vozilima i da im pokažemo kako se mogu bezbedno ponašati u vozilima javnog saobraćaja. Očekujemo da će za dva do tri meseca poligon biti završen i da mi počnemo rad sa decom, naveo je Ševrt.
Profesor U tehničkoj školi Radoje Ljubičić Miloš Milutinović je naveo da je saobraćajno vaspitanje složen zadatak koji zahteva kontinuiran rad od najranijeg detinjstva kada deca rade sa svojim roditeljima i dalje tokom odrastanja.
– Posebno je karakterističan period kod dece polazak u školu kada se uglavnom prvi put osamostaljuju u saobraćaju i tada je potrebna ozbiljnija edukacija dece. U skladu sa tim Sekcija za bezbednost saobraćaja Tehničke škole Radoje Ljubičić i Savet za za bezbednost saobraćaja grada Užica organizuju projekat Pažljivkova smotra kojim su obuhvaćena sva deca predškolskog i prvog i drugog razreda osnovnih škola. Kroz njega se deca edukuju o bezbednom saobraćaju, takmiče se i zabavljaju i stiču nova znanja, rekao je Milutinović.
Učenica trećeg razreda Tehničke škole Radoje Ljubičić i član član Sekcije za bezbednost saobraćaja te škola Nikolina Jojić je navela da se kroz sekciju trude da deci i starijima daju savete kako da bezbenije učestvuju u saobraćaju. Ona je navela da su za vreme praktične nastave na glavnoj ulici uočili da dosta dece i starijih ne vodi računa kada prelaze ulicu.
–Imali smo primer kad je majka sa detetom prešla ulicu van pešačkog i time mu dala loš primer. Primetili smo da dosta dece koja stanu na pešački prelaz se pre toga ne uvere da li je bezbedno da pređu ulicu i time dovode sebe i druge u opasnost. Naš savet je da roditelji uče decu kako se ponaša u saobraćaju, a stariji sugrađani bi ulicu trebalo da prelaze na pešačkom prelazu bez obzira koliko im je udaljen radi svoje bezbednosti, ali i da budu primer deci, navela je Jojić.
Rad policije približen deci kroz edukativne radionice (VIDEO)