Eko kamping izletište Lokomotiva prvo na teritoriji grada Užica smešteno u Mokroj Gori napravljeno je u okviru projekta Open Air Everywhere i deo je prekogranične saradnje Srbije i Federacije Bosne i Hercegodine, a sprovodi ga Turistička organizacija regija Zapadna Srbija u partnerstvu sa Razvojnom agencijom Nerda iz Tuzle i Turističkom organizacijom grada Tuzla.
Izletište predstavlja oazu za ljubitelje kampovanja i aktivnog odmora u prirodi i jedno je od devet lokaliteta u zlatiborskom okrugu gde su realizovane aktivnosti na ovom projektu. Eko kamping izletište Lokomotiva na Mokroj Gori u ponudi ima pet šatora, odmorište i dečije igralište, a ovim izletištem upravljaće Šarganska osmica.
–Ideja vezana za ovaj projekat je nastala u post kovidu periodu kada je sve više ljudi pokušavalo da pronađe odmor u prirodi. Kroz projekat smo želeli da promovišemo lokacije u Zapadnoj Srbiji koje su manje atraktivne i nisu dovoljno promovisane za ovaj vid turizma koji poslednjih godina sve više dobija na značaju. Procenjeno je da bi idealno bilo da ove lokacije budu komplementarne sa postojećim atraktivnijim aktivnostima i turističkim lokalitetima koji postoje, ovde su to Šarganska osmica i Mokra Gora. Izletište će biti dopuna postojećih sadržaja i nešto sa čim će se obogatiti turistička ponuda Mokre Gore, rekao je Nemanja Nešić direktor Turističke organizacije regija Zapadna Srbija.
Osim Eko kamping izletišta Lokomotiva na Mokroj Gori, ostali lokaliteti su Rastište u Bajinoj Bašti, Borjak u Požegi, Alpska vrela u Kosjeriću, u blizini Rzva lokalitet u Arilju, lokalitet u Sjenici na Pešteru, lokalitet na Zlataru u blizini jezera Kokin Brod, u Prijepolju na izletištu i lokalitet u Gostilju na teritoriji opštine Čajetina.
Prema rečima Nešića ukupna vrednost projekta je preko 400 hiljada evra, ali to uključuje niz intervencija koje su realizovane i na teritoriji Srbije i BiH. Od toga je 80 posto donacija Evropske unije, a 20 posto je iznos Turističke organizacije regija Zapadna Srbija.
–Otprilike malo manje od polovine tih sredstava je korišćeno za intervencije kod nas u Srbiji ne samo na devet lokaliteta, već i niz drugih stvari. U to će biti uključeno postavljanje info tabli, promocija i sve druge aktivnosti. Nadam se da će ovo biti pilot aktivnost koja će kasnije privući više kampera i zato nam je bitno partnerstvo sa Kamping asocijacijom Srbije koja je uključena i bila partner na ovom projektu, naveo je Nešić.
Članica Gradskog veća zadužena za ekologiju i turizam Dušanka Selaković je navela da je gradu jako važno da se ovakve stvari dešavaju u najlepšem turističkom selu sveta.
–Osim ove aktivnosti do kraja godine će se realizovati i druge aktivnosti koje su vezane za projekat koji realizuje TO Užice, a to je projekat jačanje pešačkog koridora u prekograničnoj oblasti Srbije i Federacije BiH. Ovde su već obeležena 23 kilometra pešačkog puta E7 i u Parku prirode će biti postavljena četiri odmorišta, kazala je Selaković.
Upravnik Šarganske osmice Aleksandra Milutinović je rekla da je Muzejsko turistički kompleks Šarganska osmica sa ovim izletištem upotpunio svoj sadržaj.
–Ovo za nas nisu samo teren i sprave koje smo dobili već potreba da pokažemo ljudima da želimo da ih združimo, da što više naših gostiju i posetilaca kao i izletnika dolazi na ovu lokaciju gde mogu kampovati i uživati u predivnom prostoru najlepšeg sela sveta, navela je Milutinović.
Kamping asocijacija Srbije je učestvovala u odabiru lokacija za postavljanje eko kampinga u Zapadnoj Srbiji.
– Ovo je jedna od boljh lokacija zbog infrastrukture koja je na domak ruke, ušuškana je u ambijentu, bezbedna je, a tu je i Šarganska osmica pa je dodatno atraktivna zbog toga. Ova lokacija može da preraste u jedan pravi kamp u budućnsti, što je i bila incijalna ideja. Ideja je da to bude mesto gde može oko 20-setak šatora da se postavi u piku sezone kada se tranzitira ovim pravcem, naveo je Vladimir Đumić predsednik kamping Asocijaije Srbije.
Jedna od današnjih mlađih posetilaca Nađa Radojičić je navela da joj se izletište Lokomotiva dopada. Isprobala je šatore u eko kampingu i zadovoljna je, ali bi volela i da isproba kako je to spavati i noćiti u šatoru.
–Prijatno je ovde, ima dosta prostora za decu i zabavno je, kazala je Nađa.
Pavle Pavićević iz Užica je rekao da u eko kampingu ima prostora da za fudbal, košarku, odbojku, tu je i igralište i može da se odmara.
Ana Đumić iz Beograda kaže da kampuje od malena i da često prati ovakve manifstacije i događaje.
–Došli smo danas da se provedemo, da se odmorimo. Mislim da je kampovanje najbolji način da se upozna Srbija, ali i da se odmori. ovo je jako prijatna i fina lokacija, ima puno sadržaja, rekla je Ana.
Sve informacije koje se odnose na iznajmljivanje šatora i kompletne kamperske opreme mogu se dobiti na recepciji konačišta Šarganska osmica i na broj telefona 031/80505.