Prva osnovna škola kralja Petra II, Akcionarsko društvo Putevi Užice i Srpska pravoslavna crkva Svetog Georgija, koja proslavlja 180 godina postojanja, dobitnici su Povelja grada Užica za zasluge i dela koja doprinose ukupnom razvoju grada.
Tokom svečane sednice skupštine povodom Dana grada Užica, pojedincima i ustanovama su dodeljene i plakete grada Užica za rezultate ostvarene u dužem vremenskom periodu i nagrade grada za izuzetne rezultate u radu.
- Ovo je prilika da pogledamo unazad, saberemo sve što smo postigli i budemo ponosni. Naš rad i posvećenost su primećeni i vrednovani. Od sutra nastavljamo da gledamo unapred, jer svako priznanje nosi se sobom i odgovornost. Priznanja su podstrek da nastavimo da doprinosimo razvoju našeg Užica, obratila se u ime nagrađenih Nina Vukić, direktorka Prve osnovne škole kralja Petra II, pozivajući nagrađene da se međusobno podržavaju i inspirišu.
Prethodne školske godine je 160 učenika Prve osnovne škole kralja Petra II osvojilo diplome na opštinskim, okružnim i republičkim nivoima takmičenja. Njih 11 je osvojilo neka od prva tri mesta na republičkim takmičenjima, dok je jedan učenik te škole bio treći na Evropskoj geografskoj olimpijadi.
Direktorka Prve osnovne škole kralja Petra II je poručila da će škola (stara 195 godina) nastaviti da, kao rasadnik talenata, ideja i znanja, doprinosi razvoju grada.
- Posebno sam ponosna na svoj tim, zaposlene u školi, ali i sve one koje su nekada radili u njoj. Svako od njih je delić sebe utkao u ovu povelju. Ona je priznanje našoj tradiciji, ali i svakodnevnom, velikom trudu nastavnika, učitelja i svih zaposlenih da našim učenicima obezbedimo kvalitetno vaspitanje i obrazovanje, naglasila je Vukić uz izražavanje zahvalnosti zbog ulaganja u rekonstrukciju najstarije užičke škole.
Jelena Raković Radivojević, gradonačelnica Užica, istakla je da je Užice, kao nacionalna prestonica kulture, obogatilo kulturnu ponudu i pokrenulo projekte poput izgradnje Dečjeg kulturnog centra, galerije keramike, replike kuće akademskog slikara Mihaila Milovanovića i stalne muzejske postavke Užice kroz vekove.
- Trudili smo se da posebnu pažnju usmerimo na najmlađe jer ovaj grad može da ima budućnost samo ako se u njemu život obnavlja. Pristupili smo rekonstrukciji škola i vrtića, izgradnji novog vrtića na Carini, otvaranju vrtića u seoskim sredinama, izgradnji sportskih terena i dečjih igrališta za najmlađe, kao i najsavremenijeg Trening centra za dualno obrazovanje koji će biti u funkciji mladih i njihovih potreba, ali i u funkciji privrede. Nismo odustali od ideje da Užice dobije nove fakultete jer želimo da mladi ostaju i vraćaju se u svoj grad, koji samo uz njihovu podršku može biti večno mlad, navela je gradonačelnica Užica poručivši da će započeti sa novim projektima i da će preuzeti odgovornost da ih i završe.
- Naši prioriteti u najbližoj budućnosti su projekti kao što su obilaznica Užica, Zdravstveni centar, regionalno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, uspostavljanje sistema za upravljanje otpadom po najvišim standardima, izgradnja kotlarnice Međaj, ulaganje u energetsku efikasnost, smanjenje aerozagađenja, izgradnja nedostajuće kanalizacione mreže, rekonstrukcija ulica, ali i asfaltiranje seoskih puteva, navela je gradonačelnica Užica.
Branislav Mitrović, predsednik Skupštine grada Užica, podsetio je da je istorija Užica protkana ratovima, stradanjima, žrtvama i uspomenama.
- Svaka istorijska priča začinjena je i pričom o čoveku koga čovek neumoljivo gazi. Najlepše stranice istorije ovog grada pisali su hrabri ljudi, vizionari, na temeljima tradicije sa željom da stvore nešto dobro za buduća pokoljenja. Mnogi od tih ljudi koji su išli ispred svog vremena, sa kojima se Užice danas ponosi, nailazili su na prepreke, ali vreme, kao najbolji i sudija, vrednovalo je na pravi način vrednost njihovog dela. Zbog svega toga smo dužni da čuvamo sećanje na pretke, gajimo poštovanje prema savremenicima koji doprinose afirmaciji Užica i budemo odgovorni prema potomcima, rekao je predsednik Skupštine grada Užica.
Goste i zvanice na svečanoj sednici ispred Narodnog pozorišta Užice je dočekao i takozvani zid ćutnje oko četrdeset građana i aktivista udruženja Da (ne) dišemo Duboko koje su pozdravljali pojedinci, uglavnom odbornici opozicije u užičkoj skupštini.