U ranim jutarnjim časovima došlo je do urušavanja tela deponije velikih razmera koje je zatrpalo sve pristupne puteve koji su, prethodno, bili izgrađeni, i čiji cilj je bio lakši dolazak do samog žarišta, čiji požar smo u prethodnim danima uspeli da lokalizujemo, istakla je gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević, posle sastanka Koordinacionog tima, kome je prisustvovala potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović.
Povodom eskalacije požara na deponiji Duboko na koordinacionom sastanku koji je održan popodne u prisustvu Ministarke za zaštitu životne sredine Irene Vujović, predstavnika Sektora za vanredne situacije, Ministarstva unutrašnjih poslova, Agencije za zaštitu životne sredine, JVP Srbijavode, Republičke inspekcije za zaštitu životne sredine, Stručno-operativnim timom za angažovanje u slučaju požara, usvojen je plan mera i aktivnosti za naredne dane.
–Konstatovano je da je u odnosu na jutarnje sate, kada je došlo do eskalacije požara, situacija značajno bolja i da je neophodno nastaviti sa intezivnim angažovanjem, koristeći raspoloživa sredstva i opremu, uključujući i helikoptere MUP-a Srbije, kojima se ubrzava proces gašenja požara. Takođe, nastavljaju se aktivnosti na izradi zaštitnih barijera prema Turskom potoku, navodi se u informaciji Gradskog štaba za vanredne situacije.
Gradonačelnica Užica Jelana Raković Radivojević je navela da je zahvaljujući brzoj reakciji Vlade obezbeđena dodatna mehanizacija i dva helikoptera koji su bili angažovani tokom celog dana, kao i nekoliko mlaznica sa penom, koja će gasiti rubna područja tela deponije, koja su u najkritičnijem stanju.
-Na gašenju požara angažovana je kompletna mehanizacija koja je radila i prethodnih dana, što je oko 90 kamiona i 20 bagera, i iako smo, inicijalno, delovali vrlo brzo, nemila situacija nas je opet zadesila, što neće uticati na danonoćni rad na rešavanju problema. U tome imamo podršku potpredsdnice Vlade i ministarke zaštite životne sredine, Irene Vujović, kao i načelnika Sektora za vanredne sitiuacije Republike Srbije, Luke Čaušića, sa kojima smo na sednici Gradskog štaba za vanredne situacije napravili plan aktivnosti koje se odnose na nastavak sanacije dela deponije i gašenje požara, kao i na izgradnji novih pristupnih puteva sa bočnih strana, kako ne bi došlo do odrona sa vrha samog tela deponije, naglasila je gradonačelnica.
Ona je zamolila sve sugrađane da u ovoj situaciji pokažu solidarnost i da prate isključivo podatke i uputstva Zavoda za javno zdravlje Užice.
–Znamo da su građani, ali i meštani koji pripadaju ovom delu, jako zabrinuti, ali ovo nije problem koji traje poslednjih nekoliko godina, već je problem koji datira iz 2005. godine i koji su napravili upravo oni koji su danas protestovali ispred Gradske kuće, a odgovore na mnoga pitanja nikada nisu dali – zašto je odabrano da deponija bude izgrađena baš u Užicu, zašto nisu sprovedene sve procedure, zašto nije izgrađeno sve predviđeno u okviru Regionalnog preuzeća Duboko, kako danas ne bi došlo do ovakve situacije, rekla je gradonačelnica Užica.
Oglašavaćemo se i dalje sa svim novostima, građani neće ostati uskraćeni za informacije, rekla je gradonačelnica i zamolila sve građane i građanke da ne šire dezinformacije koje samo izazivaju još veći strah i paniku, jer je pred njima veliki posao, još veća odgovornost, čemu se mora postupiti pribrano, razumno i vrlo profesionalno, a ne napadački i rušilački.
Kako su naveli iz Gradskog štaba za vanredne situacije nastavlja se sa praćenjem stanja kvaliteta vazduha, uz redovno obaveštavanje građana preko sajta ZZJZ Užice, gde su istaknute i preporuke o njihovom ponašanju u ovoj sitauciji. Gradski štab za vanredne situacije u stalnom je zasedanju i u skladu sa situacijom izveštavaće građane o svim promenama.
Potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović naglasila je da je za građane važno da znaju da su sve službe koje mogu da doprinesu uključene i da se neumorno radi na rešavanju problema.
–Želim da zahvalim MUP-u, Sektoru za vanredne situacije, Helikopterskoj jedinici, Srbijavodama, kao i svim javno-komunalnim i privatnim preduzećima koja su obezbedila tešku mehanizaciju, rekla je Vujović.
Vujović je navela da je sramotno da, čak i ovu tešku situaciju, u kojoj bi svi trebalo da se ujedine i da daju doprinos, pre svega zbog građana Užica i okoline, pojedinci koriste za skupljanje jeftinih političkih poena, i umesto da pomognu organizuju protest.
Direktor deponije Duboko Momir Milovanović je naveo da nijedan zaposleni nije povređen, mašine i oprema koji su angažovani na gašenju požara nisu oštećeni. Milovanović je naveo da osnivači deponije sedam opština i dva grada ne izmiruju svi svoje obaveze na vreme.
–Od osnivanja imamo probleme, stalno se borimo da osnivači ispunjavaju svoje obaveze prema Dubokom. Neke opštine plaćaju u potpunosti i deponovanje otpada i transport, a neke podele sa komunalnim preduzećem pola pola ili odnos koji dogovore. Tako da imamo ogromna potraživanja i nama to oteževa funkcionisanje. Mi smo zadnjih 17 godina negativno funkcionisali, a zadnje dve godine smo od minusa od skoro 20 miliona, došli do 17 miliona u plus. Uložili smo ogromne napore da izađemo iz tih problema, rekao je Milovanović.