- REKLAMA -
4.8 C
Užice
Početna Zlatiborski okrug Užice Grujić: Ko se opredeli za dualno obrazovanje, ne može da pogreši(AUDIO)

Grujić: Ko se opredeli za dualno obrazovanje, ne može da pogreši(AUDIO)

U martu će biti poznato koliko će budući srednjoškolci imati na raspolaganju obrazovnih profila po dualnom modelu obrazovanja i u kojim školama.

- REKLAMA -

Direktori srednjih škola sa područja Zlatiborskog okruga su se okupili u Užicu kako bi sa pomoćnicom ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Gabrijelom Grujić razgovarali o ovogodišnjem planu upisa učenika po dualnom modelu sprovođenja nastave.

Profesor dr Gabrijela Grujić je navela će sagledati stanje u školama regiona, zainteresovanost kompanija za taj model nastave kako bi doneli što bolju odluku o uvođenju novih profila.

–   Što bolji plan upisa izradimo, to ćemo otvoriti više mogućnosti i veće šanse mladim ljudima da se opredele za one profile koje su potrebni kako bi mogli nakon željenog nivoa obrazovanja odmah da se zaposle. Sve je u službi najvažnijeg- da decu ostavimo u našoj zemlji. Imamo dobre prilike, ekonomski razvoj je u ekspanziji, dolazi mnogo elitnih kompanija koji Srbiju biraju za partnera, posebno zbog dualnog modela obrazovanja, navela je u Užicu pomoćnica ministra za dualno i preduzetničko obrazovanje i vaspitanje.

– Potrudili smo se da napravimo regionalnu mapu dualnog obrazovanja, intezivno smo radili na tom dokumentu kako bismo imali pregled stanja u čitavom regionu, navela je Grujić.

Budući srednjoškolci u Srbiji u ponudi će imati najmanje 51 obrazovni profil po dualnom modelu obrazovanja.

Na inicijativu privrede, od sledeće 2021/2022. školske godine uvode se i novi profili kao što su tehničar za oblikovanje nameštaja i enterijera, obućar, trgovinski tehničar, stolar i tehničar štampe.

Oko 6.900 srednjoškolaca u Srbiji trenutno pohađa nastavu po dualnom modelu obrazovanja, učeći praktično u skoro 900 kompanija, podaci su PKS. Trenutno je u ponudi 47 obrazovnih profila, a najtraženiji su iz mašinske i elektroindustrije i iz oblasti ugostiteljstva, turizma i trgovine.

Foto screenshot/ izvor PKS

Više od 4.000 učenika u Srbiji je završilo školovanje po dualnom modelu obrazovanja i oko 70 odsto njih se zaposlilo u kompanijama u kojima su učili kroz rad ili u okviru struke. Oko 30 odsto je nastavilo dalje školovanje, što je takođe jedna od prednosti dualnog obrazovanja, jer čak i kompanije stipendiraju nastavak školovanja đaka koji im se kasnije vrate kao kadrovi sa visokom obrazovanjem, saopštili su iz Privredne komore Srbije.

https://dualnoobrazovanje.rs/wp-content/uploads/2021/01/Spisak-dualnih-obrazovnih-profila-2021-2022.pdf

–  Korist modela je što svi profili na području dualnog obrazovanja imaju izrađene standarde kvalifikacije, što nije slučaj u drugim oblastima. To znači da svaki učenik koji se opredeli za dualno obrazovanje ne može da pogreši, bez obzira koje je područje rada u pitanju, zbog toga što ima obezbeđene ishode. Čim ima standard kvalifikacije, njemu se garantuje da kroz školovanje na dva mesta ima obezbeđene ishode koji su kvalitetni i usklađeni sa savremenim razvojem da može da se zaposli, objasnila je Grujić.

Ona je podsetila da je dualni model do 2016. godine bio novina za sistem srednjeg obrazovanja i vaspitanja.

–   Možemo se pohvaliti da smo danas došli dotle da smo izradili standarde akreditacije na visokom nivou obrazovanja i da ulazimo u visoko obrazovanje da kreiramo studijske programe kako bi podržali i da studenti budu zapošljivi poput učenika srednjih škola, dodala je Grujić.

Ona je objasnila da je dualno obrazovanje značajno kako bi mladi stekli savremene kompetencije i imali upotrebljivu diplomu sa kojom se mogu zaposliti, što koristi i kompanijama.

Član Gradskog veća za društvene delatnosti Ratko Trmčić je podsetio da je Užice prvi grad u Srbiji koji je podržao reforme srednje stručne škole u pravcu dualnog obrazovanja, upisom prvi smerova u Tehničkoj školi.

On je naveo da tehničke škole u gradu i danas nude profile po modelu dualnog obrazovanja.

Dualno obrazovanje podrazumeva sticanje teorijskih znanja u školi u kombinaciji sa praktičnim radom i učenjem kod poslodavaca. Dualno obrazovanje se sprovodi u težnji da se obrazovanje i usavršavanje učenika uskladi sa potrebama tržišta rada i kako bi učenici stekli primenjiva znanja, praktične veštine i kompetencije neophodne za efikasan i produktivan rad u određenom zanimanju, da se poveća mogućnost njihovog zaposlenja. Učenici pohađaju praktičnu nastavu kod poslodavaca najduže osam sati dnevno ili 35 sati nedeljno, u skladu sa planom i programom nastave i učenja. Učenici trogodišnjih obrazovnih profila najmanje polovinu ukupnog broja časova obaveznih stručnih predmeta nastave pohađaju učeći radom kod poslodavca.

Onlajn sastanci o dualnom obrazovanju su održani na nivou sektora u periodu od 11. do 19. januara, posredstvom Privredne komore Srbije i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Kako je predočeno iz Privredne komore Srbije, više od 200 privrednika Srbije na sastancima se informisalo o proceduri uključivanja kompanija i poslodavaca u model dualnog obrazovanja i njihovim pravima i obavezama u tom procesu.

Nagrađen Inmold iz Požege

Poslodavci do 31. januara mogu podneti prijavu za uključivanje u dualno obrazovanje za narednu školsku godinu.

Poziv privrednicima da se uključe u dualno obrazovanje-mediji

Privredna komora Srbije će 8. februara formirani predlog plana upisa za narednu školsku godinu dostaviti Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

–    Aktivnosti celog procesa upisne politike rezultiraće objavljivanjem Konkursa za upis učenika u srednje škole za školsku 2021/2022. godinu krajem aprila, početkom maja 2021. godine, naveli su iz Privredne komore Srbije.

- Advertisement -
Jelena Penezić
Diplomirala novinarstvo i komunikologiju na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. U timu Radio Lune i RAM mreže od 2013. godine.
- REKLAMA -
Užice
scattered clouds
4.8 ° C
4.8 °
4.8 °
96 %
0.4kmh
44 %
Pon
3 °
Uto
9 °
Sre
10 °
Čet
10 °
Pet
7 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime