- REKLAMA -
14.6 C
Užice
Početna Zlatiborski okrug Užice Hobotnice čudesnice pomažu prevremeno rođenim bebama

Hobotnice čudesnice pomažu prevremeno rođenim bebama

- REKLAMA -

Odeljenje neonatologije Opšte bolnice Užice prihvatilo je ideju da prevremeno rođenim bebama u inkubatoru pomažu heklane hobotnice. One se u stvari nazivaju hobotnice čudesnice i prema navodima lekara ovo pomoćno sredstvo malim prevremeno rođenim borcima pomaže da brže napreduju, ali i da se osećaju sigurnije.

All-focus

Na inicijativu maturantkinje Medicinske škole Užice Jovane Joksimović, a koju je sprovela uz pomoć profesora i koju je podržala Medincka škola Užice uspostavljena je saradnja između Grupe heklane hobotnice za prevremeno rođene bebe i odeljenja neonatologije Opšte bolnice Užice.

Zahvaljujući zalaganju učenika Medicinske škole i do nas su došle hobotnice čudesnice. To su od konca heklane hobotnice, standardnih dimenezija koje nisu igračke već medicinska pomagala namenjena prevremeno rođenim bebama. Prvi put su se koristile u Danskoj i tamošnji lekari su uvideli njihovu dobrobit. Beba ima urođen refleks hvatanja i ona je u majčinom stomaku hvatala pupčanu vrpcu. Kada se prevremeno rođena beba rodi mi u inkubatoru imitiramo matericu sa temperaturom, vlažnošću, pa i sa hobotnicama. Primećeno je da se hvatanjem kraka hobotnice bebe smire, umire disanje, nema čupanja sondi, braunila, jer ih pipci hobotnice podsećaju na majčinu matericu, stomak i osećaju sigurnost, objasnila je načelnica neonatologije doktorka Nataša Đurković.

Maturantkinje Maša Despotović i Jovana Joksimović (Foto: Jovana Joksimović)

Maturantkinja Medicinske škole Užice Jovana Joksimović se sa pričom o hobotinicama čudesnicama i njihovim značajem upoznala preko njene rođake iz Kragujevca, koja je i sama prevremeno rođena. Jovana je želela da pomogne da se to pomoćno sredstvo nađe i u užičkoj bolnici.

-Moju ideju sam sa profesorkom Biljom Kostić predstavila načelnici neonatologije, a ona je to brzo prihvatila. Uz pomoć moje sestre iz Kragujevca sam stupila u kontakt sa članicom grupe koje heklaju hobotnice čudesnice. Prezadovoljna sam što je ova ideja realizovana i što se sav trud oko toga isplatio, navela je Jovana.

Doktorka Đurković je navela da su u prvoj turi dobili oko 40 hobotnica i da je oduševljeno prihvatila predlog đaka Medicinske škole.

Kada sam čula za ideju obradovala sam se što ćemo i mi ući u taj program. Lepo je kada uđete u tu prostoriju i vidite inkubatore sa bebama i hobotnice u boji pored njih. Veselo je i lepo izgleda. Pohvalila bih učenike i profesore Medicinske škole koji ovde dolaze na vežbe, mi se trudimo da ih edukujemo, da zavole svoj budući posao, kazala je Đurković.

Hobotnice su određenih dimenzija, glava je od 7 do 9 centimetara, obima od 15 do 17 centimetara, a dužina kraka treba da bude do 22 centimetra. Glava je punjena silikonom. Napravljene su od konca, da bi se lakše održavale.

Svaka beba dobije hobotnicu i sa bebom je u inkubatoru, a kada beba krene kući dobija i svoju hobotnicu, koja je sa njom do kraja života kao simbol velike borbe kroz koju su prolazile, navela je Đurković.

Jedna od članica Grupe heklane hobotnice za prevremeno rođene bebe Slađana Potić kazala je da u njihovoj grupi ima više od 70 žena iz cele Srbije koje dobrovoljno izrađuju hobotnice za prevremeno rođene bebe, ali takođe heklaju i ćebiće, kapice i čarapice za odeljenja neonatologije.

Pre dve ipo godine naša grupa je zvanično primljena u grupu koja važi za majku vodilju u heklanju hobotnica i ona se nalazi u Norveškoj. To znači da smo mi zemlja koja može da proizvodi hobotnice čudesnice. Mi primamo donacije u materijalu, pamučni heklani konac i antialergijsko punjenje koje stavljamo u glavu hobotnice. Mi u svaku hobotnicu uheklamo ljubav, želju za bržim oporavkom i ozdravljenjem bebe, navela je Potić.

Foto: Jovana Joksimović

Foto: Jovana Joksimović

Sa drugaricom iz odeljenja, Jovana je pre tri godine pokrenula i akciju za Međunarodni dan prevremeno rođenih beba koji se obeležava 17. novembra. Na taj dan đaci Medicinske škole odeljenju neonatologije odnesu neki simboličan, ali vredan poklon.

Jovana mi je tu ideju izložila, a onda smo je zajedno predstavile profesorki Bilji Kostić uz čiju pomoć smo pokrenuli akciju u školi. Akciju su prihvatili svi učenici i profesori. Ideja je da svako ko želi da novac i zatim od toga što sakupimo kupimo nešto za neonatologiju. Ove godine smo kupili 150 pelena i 50 benkica koje su naši učenici sa oduševljenjem spakovali i takođe napravili tortice od pelena, koje smo uvezali ljubičastom mašnom koja je simbol prevremeno rođenih beba, navela je Maša Despotović.

Foto: Jovana Joksimović

Foto: Jovana Joksimović

Kada smo pre tri godine prvi put odneli poklon povodom Svetskog dana prevremeno rođenih beba na odeljenju neonatologije su se svi iznenadili.

Iako to nisu očekivali, na ovom odeljenju su svi bili zadovoljni i bilo im je drago što se neko toga setio. I prošle godine smo takođe obeležili taj datum. Nadam se da će se ta akcija u našoj školi nastaviti i kada mi odemo iz škole. Ove godine smo u nju uključili i mlađe đake, a sve sa željom da i oni uvide koliko je to lep, ali i značajan gest, rekla je Jovana.

Svetski dan prevremeno rođenih beba đaci Medicinske škole obeležavaju na posebno osmišljenim radionicama i sa decom u vrtiću Đurđevak koji se nalazi u sklopu Medicinske škole, a sa ciljem da i oni saznaju i nauče nešto novo o prevremeno rođenim bebama.

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
light rain
14.6 ° C
14.6 °
14.6 °
72 %
11.8kmh
92 %
Pet
13 °
Sub
1 °
Ned
2 °
Pon
3 °
Uto
4 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime