UNICEF je, u okviru saradnje sa Ministarstvom prosvete, pokrenuo kampanju za prikupljanje sredstava za nabavku humanoidnih robota – asistivne tehnologije koja doprinosi kvalitetnom učenju dece kojoj je potrebna dodatna obrazovna podrška, u inkluzivnom okruženju i vršnjačkoj grupi.
Humanoidni roboti u obrazovanju su visokotehnološki uređaji koji pomažu nastavniku da primeni principe inkluzivnog obrazovanja uz puno uključivanje učenika sa smetnjama u razvoju. Strategije korišćenja robota nastavniku pomažu da obogati pristup i način rada sa svim učenicima, kao i da kroz interaktivne metode podstakne učenje i aktivaciju svih učenika. Sa 25 stepeni slobode pokreta, sposobnošću hvatanja malih predmeta, prepoznavanja i reprodukcije zadatog govora i uključivanja u osnovnu komunikaciju, humanoidni roboti su inovativno sredstvo za poboljšanje komunikacije i iskustava učenja.
Uključivanje humanoidnih robota u obrazovni proces je pristup koji kombinuje prednosti tehnologije sa kompetencijama nastavnika da u svom radu primenjuju savremene metode i pristupe inkluzivnog obrazovanja, i ima potencijal da poboljša efikasnost procesa nastave, što će rezultirati boljim ishodima učenja i bogatijim obrazovnim iskustvom.
– Integracijom tehnoloških resursa, nastavnici mogu stvoriti dinamično, interaktivno i inkluzivno obrazovno okruženje. Ovakav pristup obogaćuje proces učenja, doprinosi boljoj motivaciji dece i donosi bolje rezultate za svu decu u učionici, kaže Tanja Ranković, rukovoditeljka programa obrazovanja u UNICEF-u.
Upotreba robotike u obrazovanju je evolucija tradicionalnih nastavnih metoda.
Zajedno sa Ministarstvom prosvete, UNICEF podržava i razvoj resursnih centara. U ovom trenutku, trinaest resursnih centara u Srbiji pruža stručnu podršku drugim školama, nastavnicima i učenicima širom Srbije.