- REKLAMA -
-7 C
Užice
Početna Zlatiborski okrug Užice Intervju Nikola Bacetic, v.d.direktora OŠ Kralj Petar II Užice

Intervju Nikola Bacetic, v.d.direktora OŠ Kralj Petar II Užice

- REKLAMA -

PRVA OSNOVNA ŠKOLA KRALJA PETRA II

Autor: Vladica Rodaljević, profesor srpskog jezika i književnosti

Prva osnovna škola kralja Petra II je najveća gradska škola. Koliko škola ukupno broji đaka i odeljenja?  Kako protiče upis prvaka i predškolaca?

Uprkos činjenici da demografska situacija u gradu kao i u čitavoj državi nije zavidna upis protiče odlično. Izvesno je da će od 1. septembra našu školu pohađati najmanje pet odeljenja prvaka. Dosta dobar je i odziv predškolaca. Broj do sada upisane dece je dovoljan za tri vaspitne grupe. Inače, škola broji 1147 učenika. Oni su smešteni u 50 odeljenja.

Koliko najstarija užička škola ima godina?

Prvi državni učitelj koji je „namešten“ u Užice u oktobru 1829. je bio Milutin Budimirović. Došao je po preporuci uticajnog Jovana Obrenovića, brata kneza Miloša. Računajući godine od tog događaja sa ponosom možemo istaći da škola baštini 190. godina neprekidne tradicije.

Istorijat današnje školske zgrade je takođe zanimljiv. Ista je zadužbina velikog užičkog dobrotvora Ilije Narandžića. Šta nam možete reći o tome?

Ilija Narandžić (1803-1869) je bio ugledan i imućan užički trgovac. Pred kraj života je odlučio da najveći deo svoje imovine opredeli za izgradnju školske zgrade, i to „od tvrdog materijala“. Ista je izgrađena 1884. Od tada, umesto u neuslovnim objektima, užički đaci borave u lepoj i modernoj školskoj zgradi.

Kada otvaramo temu koja se odnosi na postignuća učenika ne možemo da ne pomenemo uspeh koji je Vaša ekipa postigla na državnom prvenstvu iz robotike. Možete li nam reći nešto o tome?

U nedelju 02. juna. 2019. u Beogradu je održano republičko takmičenje u programiranju robota. Ekipa učenika naše škole u sastavu  Dragica Gavrilović, Andrej Stevanović i Luka Majkić je osvojila prvo mesto i plasirala se na svetsko prvenstvo u edukativnoj robotici koje će biti održano u Šangaju             14-15.12.2019. Prošle nedelje smo imali sednicu školskog odbora sa temom kako da pribavimo sredstva za put naših takmičara u Kinu.

Poslednjih godina naša škola je stavila akcenat na saradnju sa užičkim srednjim školama. U okviru saradnje sa Tehničkom školom u Užicu naše kolege tehničkog i informatike su upoznate sa mogućnošću korišćenja robota u nastavi i metodama programiranja. Kolega Goran Bojović je otišao i korak dalje. Formirao je robotičku sekciju, i što je još važnije zainteresovao značajan broj učenika da pohađaju istu.

Vaši učenici i nastavnici su beleže zapažene rezultate. Koje biste posebno istakli?

Prva osnovna je velika škola, sa puno kvalitetnih učenika i nastavnika. U njoj sve vrvi od raznih aktivnosti, poput neke male fabrike. Zajednički nam je cilj da dnevno pokrenemo bar jednu priču od značaja za čitav grad. Svake godine, đaci i nastavnici nas obraduju nizom dobrih rezultata na gradskim i okružnim takmičenjima i po nekim blistavim odličjem na državnom nivou. Ove godine najveći uspehe su postigli Uroš Burlić – osvojio 1.mesto u Srbiji na takmičenju iz biologije,  Stevan Sokić- 1.mesto na takmičenju iz tehnike i tehnologije i Mateja Glibetić 2. mesto na republičkom takmičenju iz fizike.

Osim činjenice da je šestoro nastavnika iz naše škole učestvovalo u priređivanju udžbenika za osnovce posebno smo ponosni na činjenicu da su naše dve koleginice dobitnice najprestižnijih nagrada koje dodeljuje Grad. Nastavnica fizike Vesna Dimitrijević je povodom proslave Dana grada (2017) nagrađena za izuzetne rezultate u radu, dok je učiteljica Mirela Lazić (2018) primila Svetosavsku zahvalnicu od strane predsednika gradske skupštine.

Prva osnovna se prepoznata u javnosti kao škola izuzetne tradicije i rezultata u sportu. Da li biste neki posebno istakli?

U poslednjih osam godina naši đaci su čak pet puta bili najbolji u okrugu na polju sporta i dva puta drugi. Ove godine smo takođe bili uspešni. Od pojedinačnih rezultata posebno bih istakao uspeh našeg učenika drugog razreda Jovana Gudurića koji je osvojio 1. mesto na državnom takmičenju u plivanju. Na gradskom jesenjem krosu pod nazivom „Trka za srećnije detinjstvo“  i ove godine smo osvojili prvo mesto. Od ekipnih takmičenja posebno su značajni sledeći rezultati: naša gimnastička ekipa devojčica (7. i  8. razred) je osvojila 1 mesto na okružnom i međuokružnom takmičenju, 1. mesto u fudbalu na gradskom takmičenju (dečaci) i 1. mesto na gradskom takmičenju iz odbojke (devojčice). Osim pomenutih, dosta je osvojenih drugih i trećih mesta.

Inače, u školi se neguje tradicija po kojoj su naši bivši učenici- vrhunski sportisti odlični promoteri škole. Među njima su mnoga zvučna imena poput Olivere Jevtić, Tamare Mićević, Snežane Kostić (atletičarke), Radomira Antića, Slobodana Dogandžića (fudbaleri), Vesne Čitaković, Ane Jokanović (odbojkašice), Predraga Damnjanovića (kik bokser) i mnogi drugi.

Šta nam možete reći o saradnji škole sa NTC centrom?

Naša škola je uspostavila tesnu saradnju sa Live Rich fondacijom. Fondacija je ponudila školi donaciju a naša obaveza je bila da se izjasnimo šta bi nam bilo prioritetno za unapređenje rada. Na kraju smo se opredelili za obuku i predložili NTC. To je savremeni model učenja u Evropi i svetu čija je osnovna ideja da deca uče kroz igru. Dana 30. i 31. marta 2019. održana je obuka prema NTC programu za decu i učenike, učitelje, nastavnike i roditelje iz grada. Karte (besplatne) su bile rezervisane nedeljama unapred. Nakon održane obuke nastojali smo da produbimo saradnju. Uz posredovanje prijatealja iz Fondacije u školi je osnovana sekcija za darovitu decu (4. razred) iz užičkih škola. Volonteri su nastavnici koji su prošli obuku, prema odabiru NTC tima.

U kojoj meri ste zadovoljni saradnjom sa Gradom? Ima li pomaka u rešavanju najvećih infrastrukturnih problema škole (mokri čvorovi, učionički prostor, fiskulturna sala…)?

Saradnja sa Gradom je odlična. Naš utisak je da su užički čelnici prepoznali potrebu  da se u najstariju i najbrojniju školu, sa zavidnom tradicijom i dobrim rezultatima ulaže više nego ranije.

Čim sam preuzeo dužnost rukovođenja školom obratio sam se Gradu (decembra 2014) sa apelom da se u što skorijem roku pomogne ustanovi po pitanju renoviranja učeničkih toaleta. Osim što su bili zapušteni odlikovali su se izrazitom nefunkcionalnošću. U njih su učenici mogli da uđu isključivo iz dvorišta što je predstavljalo veliki problem, pogotovo zimi, ili po kiši. U dva navrata učenički toaleti u školi su renovirani, i što je posebno važno pozicionirani su unutar zgrade. Izvođenje radova u 2016. osim Grada, pomogli su fondacija „Divac“ i Eurobanka (ukupna vrednost radova je iznosila 6,6 miliona dinara) dok je poslednje radove samostalno finansirao Grad (sa 2 miliona dinara i sredstvima za izradu projekta). 

Od posebnog značaja za školu su i dva aktuelna projekta koje finansira Grad. Prvi se odnosi na izgradnju fiskulturne sale i dogradnju novog dela zgrade. NJegovom realizacijom škola bi dobila još šest moderno opremljenih učionica i salu za fizičko po svim standardima struke. Za isti je već pribavljena građevinska dozvola. Projekat za izvođenje je u završnoj fazi. Drugi projekat se odnosi na renoviranje škole. Dovoljno je reći da  najstariji deo zgrade datira s kraja 19. veka, da je sprat u starom delu škole dograđen 1931. (i to na drvenim gredama) kao i na činjenicu da su krovna konstrukcija i veliki deo spoljašnje i unutrašnje stolarije rađeni u periodu pre Drugog svetskog rata. Kad na to dodamo činjenicu da je zgrada zaštićena kao spomenik kulture od izuzetnog značaja postaje jasno da su radovi koji predstoje na ovom polju izuzetno obimni. Nakon kopletiranja ovih projekata očekujemo podršku Grada i Republike kako bi užička centralna gradska škola dobila uslove kakve zaslužuje.

Prva osnovna je jedinstvena i po činjenici da se u njoj uči nemački kao drugi strani jezik. Da li po Vašem mišljenju učenje nemačkog pozitivno utiče na upis dece?

Naša škola je jedinstvena i po učenju nemačkog. U poslednje vreme ovaj jezik sve više dobija na značaju. Naši saradnici iz užičkih škola za strane jezike potvrđuju da raste broj polaznika na kursevima iz nemačkog. U anketama koje naši roditelji svake godine popunjavaju stoji, pored ostalih, i pitanje iz kog razloga su se opredelili da dete upišu u našu školu. Ne mali broj ispitanika je naveo da im je, pored ostalog, važan motiv za upis deteta bila mogućnost učenja nemačkog kao drugog stranog jezika. U prilog tome svedoči i podatak da jedan broj naših učenika dolazi iz udaljenih delova grada, uprkos činjenici da u blizini njihovog mesta stanovanja postoje i druge gradske škole sa odličnim uslovima.

Javnosti je poznato da najstarija užička osmoletka poseduje tradiciju kakvu ima malo škola u Srbiji. Možete li da nas podsetite na neke od znamenitih učenika?

U Prvoj osnovnoj bazična znanja su sticali mnogi znameniti Užičani. Među njima najpoznatiji su LJubomir Stojanović (filolog, predsednik vlade), LJubomir Simović, Milutin Uskoković, Slavko Vukosavljević (književnici), Žarko Petrović (kompozitor), Marija Maga Magazinović (balerina), LJubica Čakarević, major Kosta Todorović (ratni heroji), Stojan Stiv Tešić (pisac i filmski scenarista), Radomir Antić, Olivera Jevtić (sportisti) i mnogi drugi.

Koliko ste zadovoljni saradnjom škole sa Užičkim centrom za prava deteta?

Naša škola je jedna od dve gradske škole koja je uključena u projekat „Obrazovanje za prava deteta“. Osim što se učenici i nastavnici edukuju u pogledu dečjih prava svake godine  grupa od po 20 učenika i troje nastavnika boravi u dečjem selu Pestaloci u Trogenu, u Švajcarskoj gde učestvuju u edukativnim radionicama, usavršavaju engleski i nemački jezik, druže se i razmenjuju iskustva sa vršnjacima širom Evrope. Sa druge strane, preko niza seminara u organizaciji Centra nastavnici stiču bodove koji se odnose na obavezu stručnog usavršavanja. U svakom slučaju, saradnja je lepa i korisna za školu.

Javnosti je nedovoljno poznato da Prva osnovna ima „jaku umetničku crtu“ tj. da je iznedrila veliki broj likovnih umetnika sa akademskim zvanjem.

Svoja prva znanja u našoj školi je stekao veliki broj akademskih umetnika poput Vladana Terzića, Milovana Dagovića, Branka Tijanića, Dragoljuba Kaplanovića, Marine Sarvan, Nataše Žilić, Zorana Cvetića, Vladana Savića, Jelene Tijanić Savić, Danice Pecović, Ivane Radulović, Ane Lazić i mnogih drugih. Osim toga, vredna pažnje je i činjenica da su neki od naših nastavnika akademskih umetnika, kao što su Dragan Vićentić, Zoran Cvetić i Filip Baralić aktivni učesnici brojnih kulturnih i umetničkih zbivanja u gradu. Pre nepune tri decenije (90-ih godina prošlog veka) naša škola, odnosno njeno izdvojeno odeljenje u Kačeru, je bila prepoznatljiva po likovnoj koloniji koja se u njoj godinama organizovala. Umetnici su danima radili na slikama, družili se sa gostima i podučavali prisutne. Nakon završetka manifestacije škola bi od svakoga od njih dobila po jedno umetničko delo. Zahvaljujući pomenutoj likovnoj koloniji Prva osnovna poseduje jako vrednu likovnu zbirku iz tog perioda.

I sada, pitanje za sam kraj. Niste  se kandidovali na nedavnom konkursu za izbor direktora. Kakvi su Vaši dalji profesionalni planovi?

Vraćam se poslu profesora istorije u Prvoj osnovnoj za koji sam obrazovan i koji me najviše ispunjava. Posao direktora velike škole nosi sa sobom brojne izazove, možda i određene pogodnosti, ali moram da priznam da je u poslednje vreme počela da mi nedostaje učionica.  Osim toga, imam nameru da objavim još jedan udžbenik iz predmeta koji predajem.

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
scattered clouds
-7 ° C
-7 °
-7 °
97 %
1kmh
43 %
Ned
2 °
Pon
3 °
Uto
4 °
Sre
7 °
Čet
5 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

258 komentari

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime