- REKLAMA -
7.7 C
Užice
Početna Srbija i region Trendovi Istraživanje: Članstvu Srbije u NATO protivi se 79 odsto građana

Istraživanje: Članstvu Srbije u NATO protivi se 79 odsto građana

- REKLAMA -

Članstvu Srbije u NATO protivi se 79 odsto gradjana a 64 odsto njih ne bi prihvatilo izvinjenje Alijanse za bombardovanje 1999. godine, pokazuju rezultati istraživanja javnog mnenja Srbije koje je povodom 20. godišnjice NATO agresije sproveo Institut za evropske poslove.

Anketa je pokazala i da ulazak Srbije u NATO podržava oko 10 odsto gradjana, uglavnom onih sa završenom srednjom školom i fakultetom, ali i da su po mišljenju najvećeg broja gradjana razlozi bombardovanja Srbije vojno-politički i ekonomski interesi SAD i Zapada.

Oko 30 odsto gradjana prihvatilo bi izvinjenje NATO zbog bombardovanja a medju 64 odsto onih koji ne bi prihvatili izvinjenje dominiraju žene, stanovnici Zapadne Srbije i Šumadije, dok sa porastom godina starosti raste broj ispitanika koji ne bi prihvatili izvinjenje zbog bombardovanja.

Saradnju Srbije i NATO podržava 31 odsto ispitanika, prvenstveno muškarci i ispitanici iz Vojvodine i Beograda dok se 61 odsto gradjana protivi toj saradnji i to u nešto većem procentu žene i ispitanici iz centralne Srbije.

Istraživanje je pokazalo i da 46 odsto gradjana smatra da nije vreme da dodje do pomirenja sa Alijansom, 43 odsto podržava stav o pomirenju dok 11 odsto nema odgovor na to pitanje.

Većina gradjana, njih 63 odsto, smatra da članstvo u NATO neće doneti nikakvu korist Srbiji dok nešto više od jedne petine ispitanika, uglavnom muškarci do 30 godina, srednjeg i visokog obrazovanja i svih regiona osim Zapadne Srbije, smatra da Srbije može imati koristi od članstva u Alijansi.

Istraživanje je sprovedeno od 8. do 14. marta na reprezentativnom uzorku od 1.207 ispitanika.

 

Autor/Izvor Beta 

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
scattered clouds
7.7 ° C
7.7 °
7.7 °
82 %
1.7kmh
36 %
Sre
7 °
Čet
13 °
Pet
8 °
Sub
2 °
Ned
-1 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime