- REKLAMA -
4 C
Užice
Početna Slobodno vreme Kultura Izložba Skice obojene svetlošću u GKC

Izložba Skice obojene svetlošću u GKC

- REKLAMA -

U holu Gradskog kulturnog centra večeras u 19 časova će biti otvorena izložba fotografija pod nazivom Skice obojene svetlošću, autora Milenka Divjaka i Sandre Driljeux.

Istoriju fotografije obeležavaju prvobitno dostupni monohromatski i crno-beli procesi, gde je fotograf morao savladati veliku prepreku prevodjenja ‘sveta koji vidi u boji’ u upečatljiv ‘crno-beli’ svet na fotopapiru. Brzo se razvio i fotografski jezik u kojem je, koristeći tehničke mogućnosti fotoaparata, zajedno sa mogućnostima ‘tamne komore’, prevodio “ispravne” tonove boja u niz vrednosti sive i time dočarao kolorit koji se ne vidi.

Danas živimo u vremenu u kojem problem boje u fotografiji više nije problem. Digitalna fotografija je brza, precizna i laka za daljnju obradu putem brojnih programa za obradu. Možemo uhvatiti svet onakvim kakvim ga vidimo kao posmatrači, u boji.

Zato polako počinjemo zaboravljati šta znači snaga 150 godina te prvobitne crno-bele fotografije: milioni fotografija, kompletna vizuelna crno-bela biblioteka kao poseban foto-jezik! Crno-beli jezik koji je uspevao izraziti boju!

Pa kako su onda izgledale te boje koje su poslužile za ove crno-bele fotografije? Koji je mogući kolorit koji bi slika dobila da je dobila priliku da se razvije u današnjoj “digitalnoj ‘tamnoj’ komori”?

U dijalogu jedno s drugim, kao fotografkinja s jedne strane i grafičar-slikar s druge strane, želimo međusobno uporediti i razigrati ideje našim slikama. Ovo je naša potraga, dijalog crno-belog načina fotografskog razmišljanja i dodavanja/”rekonstrukcije” boje kroz istraživački pristup raznim starim tehnikama iz naše vizure savremenih fotografa.

Ova potraga za odgovarajućim medijumom koji može izraziti obe vrste ekspresije, za početnu je tačku imala istraživanje niza starih tehnika na bazi gvoždja, srebra, bakra i hroma – kao što su cijanotipija, Van Dyck Brown, kuprotipija, gumotisak, kazeinski tisak, slani tisak, albumen… dakle, kao cilj, sačuvati monohromatsku prirodu tih tehnika i ponovno otkriće njihove upotrebe.

U mnogim slučajevima ova pretraga nam je pružila i istinski pogled u prošlost!

Naši napori da ponovo “osmislimo” tehnike, da ih međusobno kombinujemo na nove načine, da eksperimentišemo sve dalje i dublje, pružili su nam nove prilike da pokažemo naš ‘stvarni’ svet, iza jednobojne prirode starih tehnika, i to svako na svoj način!

Milenko Divjak rođen je 1966.godine u Beogradu. Završio je Fakultet Likovnih Umetnosti (FLU), Beograd, 1990.god. Magistarske studijezavršio je u Antverpenu, Belgija, na Visokom Institutu Lepih Umetnosti 1994 – a Magistarske studije na FLU Beograd 1995.godine. Fotografijom se bavi od 2005.god.

Izlagao je na velikom broju grupnih i samostalnih izlozbi u različitim zemljama od 1990. do danas. Dobitnik je dvadesetak nagrada i priznanja za slikarstvo, keramiku, grafiku, vajarstvo i mozaik. Radi kao vodič u Fotomuzeju u Antverpenu – Pedagoški rad od 2013 – član PICTO. Živi i radi u Belgiji i Srbiji.

Sandra Driljeux rodjena je u Belgiji 1970.god. Završila je Akademiju likovnih umetnosti Antwerpen, smer fotografija. Vodič je kreativnih radionica analogne fotografije Fotomuseum Antwerp. Takođe, nastavnik fotografije i grafičkog dizajna. Do sada učestvovala na mnogobrojnim izložbama, profesionalno fotografijom bavi se od 1995. Tri puta izbor za Photography Circuit Flanders. Član Picto.

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
few clouds
4 ° C
4 °
4 °
82 %
1.9kmh
13 %
Čet
12 °
Pet
5 °
Sub
1 °
Ned
1 °
Pon
0 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime