Državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Željko Brkić je kazao da je nesmotreno definisan dopis koje su školama poslale policijske uprave Užice i Kikinda, a u kojima se traži spisak problematične i asocijalne dece koja su u riziku od nasilja.
- Nikakav takav nalog nije došao od strane Ministarstva unutrašnjih poslova. Kao što ste mogli da vidite u tekstu dopisa, on je motivisan dobrim namerama i njegova pozadina je želja naših policijskih službenika da urade sve što je u njihovoj moći da se bezbednost učenika i nastavnika podigne na što viši nivo, objasnio je Brkić.
Državni sekretar Brkić je kazao da su te dve policijske uprave napravile nesmotren potez, traživši da se dostave podaci za koje Ministarstvo unutrašnjih poslova nema ovlašćenja da ih pribavlja.
- Želim da se izvinim svima onima koji su se osetili uznemireno zbog ovakvog dopisa i da im poručim da nemaju obavezu da na njega odgovaraju, niti će ovakvi dopisi više stizati bilo kojoj školskoj upravi, naglasio je državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova.
Govoreći o pojačanom prisustvu policije u blizini škola, Brkić je ukazao da od ponedeljka 3.500 policijskih službenika brine o bezbednosti učenika u 1.800 škola, te da će sa tim aktivnostima nastaviti ove i naredne školske godine.
Reakcija Užičkog centra za prava deteta
Užički centar za prava deteta je ranije pozvao Ministarstvo unutrašnjih poslova na povuče navedeni dopis i da odustane od te mere kojom se, kako je navedeno, direktno zadire u privatnost i narušava ugled, čast i dostojanstvo dece.
Užički centar za prava deteta je ranije saopštio da izražava duboku zabrinutost i neslaganje sa načinom na koji organi javne vlasti u Srbiji planiraju da od škola prikupljaju informacije o učenicima u riziku od nasilja.
- Uz veliko razumevanje za svest o tome da je hitno potrebno da se preduzmu mere za sprečavanje nasilja nad decom i nasilja u društvu uopšte, smatramo da je potpuno pogrešno da se na osnovu procene škola, deca kvalifikuju kao “rizična” ili “opasna”. Podsećamo da samo timovi visoko kvalifikovanih psihologa i psihijatara mogu da procenjuju stanje deteta. Takve procene se ne mogu vršiti unapred, niti se deca izlagati povredi njihovog prava na privatnost i drugih prava. Samo saznanje da se u školi prave spiskovi je zastrašujuće za decu, njihove roditelje a i celu zajednicu, odnosno društvo. Republika Srbija je u obavezi da poštuje svoj Ustav, domaće propise, kao i međunarodne ugovore koje je ratifikovala, a kojima se garantuju prava deteta, naveli su iz Užičkog centra za prava deteta.