Ministarstvo zaštite životne sredine je saopštilo da će u petak javno predstaviti predlog Akcionog plana Programa upravljanja otpadom u Republici Srbiji za period od 2022. do 2024. godine.
Akcioni plan će predstaviti u 14 sati posredstvom Webex platforme, dok je komentare, sugestije i primedbe moguće dostaviti Ministarstvu do kraja radnog dana 12. aprila na mejl [email protected].
– Planirano je da Akcioni plan bude usvojen do kraja aprila 2022. godine, napomenuli su iz Ministrstva zaštite životne sredine podsetivši da je sačinjen Program upravljanja otpadom u Republici Srbiji za period od 2022. do 2031. godine kao priprema za izradu akcionog plana.
Akcioni plan, kao dokument javne politike, kako je navedeno u predlogu, donosi se radi operacionalizacije i ostvarivanja opšteg i posebnih ciljeva predviđenih Programom upravljanja otpadom.
– Opšti cilj Programa je razvijanje održivog sistema upravljanja otpadom u svrhu očuvanja resursa i smanjenja negativnih uticaja na životnu sredinu, zdravlje ljudi i degradaciju prostora, piše u predlogu Akcionog plana u kojem su navedeni i posebni ciljevi.
– Unapređen sistem upravljanja komunalnim otpadom kroz povećanu stopu reciklaže, smanjeno odlaganje biorazgradivog otpada na deponije i smanjeno odlaganje otpada na nesanitarne deponije; Uspostavljen sistem održivog upravljanja opasnim i industrijskim otpadom; Povećana stopa sakupljanja, ponovne upotrebe i reciklaže posebnih tokova otpada i efikasnije korišćenje resursa; Ojačan kapacitet institucija u oblasti upravljanja otpadom i usklađena regulativa sa propisima EU, navedeno je u predlogu uz napomenu da sprovođenje Akcionog plana i Programa iziskuje značajna finansijska sredstva.
Vlada Srbije je krajem januara usvojila Program upravljanja otpadom u Republici Srbiji za period od 2022. do 2031. godine.
– Programom se utvrđuje koji su to strateški ciljevi i osnovna načela kako bi se unapredio sistem kojim akteri upravljanja otpadom treba da se pridržavaju kako bi se ti ciljevi ispunili. Zadatak lokalnih samouprava u ovom procesu jeste da identifikuju probleme i šta je to čime bi trebalo da se u narednom periodu posvete, istakla je krajem januara Sandra Dokić, pomoćnica ministarke zaštite životne sredine iz Sektora za strateško planiranje, projekte, međunarodnu saradnju i evropske integracije.
Dokić je tada predočila da izveštaji iz 2020. godine ukazuju da je na deponije u Srbiji odloženo oko 80 odsto ukupno generisanog komunalnog otpada(2,95 miliona tona).
– Prema zahtevima EU, komunalni otpad koji se odlaže na deponije treba da iznosi svega deset odsto, a stopa reciklaže treba da se poveća na 65 odsto. (…) Trenutno se reciklira 15,45 odsto otpada, a cilj je da se stopa reciklaže komunalnog otpada poveća na 25% do 2025. i 35% do 2030. godine, napomenula je Dokić, a prenela na sajtu Pregovaračka grupa 27.
Podsetimo, 14. decembra 2021. godine, na Međuvladinoj konferenciji o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji u Briselu je zvanično otvoren klaster 4, Zelena agenda i održiva povezanost, sa četiri poglavlja u pristupnim pregovorima, među kojima je i Poglavlje 27- zaštita životne sredine i klimatske promene.
– Nakon otvaranja poglavlja, Srbija bi sada trebalo da završi usklađivanje sa zakonodavstvom EU u oblasti životne sredine i da unapredi primenu, piše na sajtu EU u Srbiji.
Srbija otvorila EU pregovarački Klaster 4 – Zelena agenda i održivo povezivanje
Podsetimo, Srbija je među zemljama regiona koje su na samitu u 10. novembra 2020. godine potpisale Deklaraciju iz Sofije o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan čime su potvrdile posvećenost i prelasku sa linearne na cirkularnu ekonomiju.