Izložbom u Istorijskom arhivu i Svečanom akademijom u Narodnom pozorištu, Crkvena opština Užice je obeležila 180 godina od osvećenja Saborne crkve Svetog velikomučenika Georgija.
– Pamtićemo crkvu Ružicu koja je nestala sa ovih prostora. Pamtićemo i pamtimo Crkvu Svetog Marka, Belu crkvu karansku i našu sabornu Crkvu Svetog velikomučenika Georgija. Radujemo se što u naše vreme Bog blagoslovi ovu generaciju da se u našem gradu podiže crkva posvećena Presvetoj Bogorodici, u Krčagovu, i crkva posvećena Saboru srpskih svetitelja, u blizini Bele Zemlje. To je svedočanstvo da uz sva ova stradanja kroz koja smo prošli, sva iskušenja kroz koja je prolazio naš narod, prolazila je i naša crkva. Nosila je mudrost božju – da budemo ljudi – kako je često naglašavao naš blažnopočivši Patrijarh Pavle. Sveštenstvo, koje je svih tih godina i vekova, služilo Bogu i narodu, trudilo se koliko je umelo i znalo da reč božju koja je došla kroz jevanđelje, ono isto koje je štampano u manastiru Rujan, bude ničim okrnjeno, da ta reč bude pretvorena u delo. I zato sam siguran da i danas u gradu ima mnogo pravoslavnih hrišćana koji imaju ime i obraz, imaju lik Hristov koji nose kroz ovaj svet i kroz ovaj grad i prenosimo ga dalje našim bližnjima, govorio je protojerej – stavrofor Milić Dragović.
Jelena Raković Radivojević, gradonačelnica Užica, napomenula je da bio smeo poduhvat graditi pravoslavni objekat u vreme kada je u varoši tursko stavnovništvo bilo nekoliko puta brojnije od srpskog, kojem nije bilo dozvoljeno da u gradu služi liturgiju.
– Važno je bilo usuditi se i započeti izgradnju te 1842. godine. Uz podršku naroda i zajma kneza Mihaila Obrenovića, hram je relativno brzo ozidan, otvoren, osveštan dve godine kasnije, kazala je gradonačelnica Užica podsetivši da je Zavod za zaštitu i naučno proučavanje spomenika kulture Srbije 1954. godine doneo odluku po kojoj je saborna crkva stavljena pod zaštitu države, zbog svoje jedinstvenosti i pozitivnih ocena stručnjaka.
Crkva u Užicu, mesto okupljanja i zbližavanja pravoslavnih vernika, pretrpela je značajna oštećenja tokom osamnaest decenija.
– Najveće je bilo ono u požaru 1955. godine kada je izgorelo dvanaest ikona i oštećeno oko 57 freski, podsetila je Raković Radivojević dodavši da se i danas na tornju te svetinje nalazi sat, postavljen 1859. godine kao prvi javni sat u našem kraju.
U Istorijskom arhivu Užice u petak je otvorena izložba Sveštenstvo Crkve Svetog velikomučenika Georgija u Užicu, autora protojereja Milana Filipovića i Nemanje Spalovića. Izložba prati život i rad sveštenika pri užičkom hramu Svetog velikomučenika Georgija od njegovog osvećenja 1844. godine.
Prema navodima Milića Dragovića, u vremenima koja su pred nama, sigurno će biti novih iskušenja.
– Jedini način da se sačuvamo od svih iskušenja jeste da imamo jasan identitet – ko smo, odakle smo, kuda idemo, poručio je protojerej – stavrofor Milić Dragović.
Gradonačelnica je istakla da je snaga vere snaga koja može da pokrene planine, a da je molitva put do snage koja nam je u životu potrebna.