Kampanja Unapredi rodnu ravnopravnost koju organizuje Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog koja za cilj ima da podseti i informiše obveznike da su obavezni da Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog podnose Godišnji izveštaj o rodnoj ravnopravnosti. Danas u Užicu održana je prva sesija ove kampanje.
Gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević je navela da grad Užice posvećuje posebnu pažnju rodnoj ravnopravnosti i da su prošle godine doneli Akcioni plan do 2027. godine u okviru koga je dokument o rodnoj ravnopravnosti, kao i da će se pridržavati svih mera i aktivnosti da bi unapredili ovu oblast.
–Grad Užice je pouzdan partner u velikom broju projekata koji imaju za cilj ekonomsko osnaživanje žena na gradskom i seoskom području i veliki broj žena je prošao obuke i radionice sa ciljem uspostavaljanja nekog svog biznisa. Nastavićemo i ove godine sa svim aktivnostima da ženama pružimo sve mogućnosti da im budu dostupne radionice i edukacije, da bi zauzele svoj položaj u društvu, rekla je gradonačelnica Užica.
Ministar Tomislav Žigmanov je naveo da pozitivno ocenjuje ono što je urađeno u Užicu kada je u pitanju ostvarivanje vrednosti ravnopravnosti žena, kako od strane lokalne vlasti tako i ukupne aktivnosti civilnog društva.
– U političkom životu imamo mehanizme koji garantuju zastupljenost 40 posto žena u svim prestavničkim telima, ali beležimo kada su u pitanju izvršni organi vlasti, rukovodeća mesta i u javnim preduzećima u pojedinim segmentima izvršne vlasti da tu postoje određene neusaglašenosti. Kada je u pitanju ekonomski položaj imamo činjenicu da je ženski rad manje plaćen, da je veći broj pripadnica ženskog pola na tržištu rada, posebno su untar heterogene struktiure osetljive grupe starijih žena, to je grupa 45 plus koja treba dodatne programe i dokvalifikacije njihovog osnaživanja kako bi mogle obezbediti svoju ekonomsku snagu. Žene u ruralnom razvoju imaju jednu grupu problema, kao i žene iz marginalizovanih grupa, pre svega Romi, osobe sa invaliditetom. Ukupni problem koji trebamo realizovati mora uvažavati i tu vrstu heterogenosti kada je u pitanju razuđenost potreba i interesa žena u Srbiji, naveo je Žigmanov.
Naveo je da su rezultati vidljivi i da postoje pomaci u brojnim područjima. Da se princip 40 posto pripadnika žena u predstavničkim telima bez pogovorno primenjuje i time su zadovoljni. Prisustnost teme rodne ravnopravnosti u javnosti, stretegiji za ravnopravnost, mehanizmi koje donosi Nacionalna služba za zapošljavanje, ono što rade lokalne samouprave pokazuju, kaže Žigmanov, da se ne mirimo sa tom činjenicom.
-Elementi neravnopravnosti nas podstiču da budemo angažovani i da dalje činimo sve kako bi se u prostornom, dobnom i obrazovnom smislu jednake mogućnosti ponudili svakoj ženi da bude ostvarena u punom smislu u ravnopravnosti, rekao je Žigmanov.
Vođa tima na projektu Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji iz GIZ-a Robert Bu je naveo da se današnjom prvom sesijom u Užicu vrši značajna promocija elemenata Zakona o rodnoj ravnopravnosti kako bi se skrenula pažnja na izveštavanje o istom.
–Zakon je značajan jer je to jedini državni akt koji definiše koje su to intervencije neophodne u rodnoj ravnopravnosti. Mi kao nemačka razvojna saradnja kroz ovaj projekat pružamo podršku MInistarstvu u njihovim intervencijama, u izradi ili reviziji postojećih zakona, izradi strategija i pratećih akcionih planova, naveo je Bu.
Obveznici primene zakona su organi javne vlasti, poslodavci koji zapošljavaju više od 50 zaposlenih, političke stranke, sindikati i organizacije civilnog društva.