Udruženje Budimo bezbedni i njihov karavan Zajedno možemo posetili su danas Užice gde su razgovarali sa gradonačelnicom Užica dr Jelenom Raković Radivojević i predstavnicima osoba sa invaliditetom iz Užica. Ideja karavana je, kako je rekla novinarka i predsednica Udruženja Dea Đurđević povezivanje udruženja i osoba sa invaliditetom, kako bi zajedno ukazali na svoje probleme.
Karavan Zajedno možemo putuje Srbijom i već je obišao nekoliko gradova od Subotice do Užica, sa ciljem da se kroz razgovor sa predstavnicima lokalnih vlasti i udruženjima osoba sa invaliditetom sakupe informacije šta je potrebno tim osobama, a samim tim i da se utiče na to da se izradi Javni registar osoba sa invaliditetom u Srbiji.
–Na ovaj način želimo sve u Srbiji da upoznamo sa onim šta radimo i da vidimo šta je osobama sa invaliditetom u opštinama i gradovima neophodno. U Srbiji ima od 500 do 700 hiljada osoba sa invaliditetom, koje nigde nisu upisane. Treba da budu upisani da bismo znali kome šta treba i da zajedno od države tražimo da ostvari sve naše ciljeve. Država je voljna, razgovarali smo, samo moramo mi zajedno da delujemo, navela je Đurđević.
Takođe je istakla da je bitno da se dece sa invaliditetom bave sportom, jer na taj način kroz inkluzivni sport deca lakše i brže nađu zajednički jezik i uče da treba svi zajedno da živimo.
Predsednica Udruženja Budimo bezbedni Dea Đurđević je ovom prilikom uručila simboličan poklon paraolimpijcu iz Užica Nebojši Đuriću, koji se zahvalio gradu na podršci i akciji koja je pokrenuta.
–Mislim da bi ostali gradovi trebali da se ugledaju na Užice gde se zaista osobama sa invaliditetom izlazi u susret i u mnogim stvarima imamo podršku i pomoć. Što se tiče bavljenja sportom mislim da je važno da sva deca treniraju neki sport, jer time će živeti zdravije i lepše će se osećati, naveo je Đurić.
Gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević je navela da su sve ideje, predlozi, problemi koje užička udruženja osoba sa invaliditetom imaju smernice za podršku ka njima od strane grada.
–Kao lokalna samouprava smo napredovali u poboljšanju pristupačnosti, tako što smo prethodnih godina izgradili taktilne staze, prilazne rampe, lifotve i obezbedili smo adekvatna vozila u javnom saobraćaju koji su prilagođeni osobama sa invaliditetom. Pratimo i njihove sportske i sve ostale uspehe i posebno ih za to nagrađujemo. Od ove godine smo promenili pravilnik tako da ih i stipendiramo, pružamo podršku njihovim uspesima u školama i na fakultetima. Važno nam je da su im dostupni svi sadržaji i da imaju pristup svim ustanovama i institucijama u gradu. Naravno da uvek može i bolje i više, mi ćemo nastaviti dalje zajedno kako bismo unapredili i poboljšali kvalitet života osoba sa invaliditetom, poručila je gradonačelnica.