Povodom izložbe posvećene Eri Milivojeviću „Umetnost jeste život“ u Gradskoj galeriji Užice, a u okviru programa „Nacionalna prestonica kulture – Užice“, danas će biti izvedena dva javna performansa i jedno predavanje.
Program:
12.00h, plato kod Narodnog muzeja Užice
Dragana Žarevac, NE ZNAM ŠTA ME JE OBUZELO, ALI ZNAM DA JESTE
Umetnik Era Milivojević je formu nazvanu art session upražnjavao kao zamenu za performans, označavajuči na taj način ovaj iskaz kao „prerastanje nekog preseka događaja u određenu situaciju“ (J. Čekić). U velikom broju svojih radova koristio je selotejp i sopstveni govor. Dragana Žarevac preuzima ova dva elementa kao polazište za svoj performans. Sam naziv performansa je Erina rečenica, zabeležena u video radu Irene Paskali „Dedicated to Era Milivojevic“, koji je snimljen 2002. godine tokom radionica Art Session (Remont, Sopotnica kod Prijepolja, Ečka kod Zrenjanina).
Započinjući istraživanje osluškivanjem Erinog govora, Žarevac se suočava sa sopstvenim strahom od nepoznatog, strahom od teškoća u kretanju, od moguće povrede, od slabljenja čula. Selotejp upotrebljava kao potporu u komunikaciji. Budući da je najbolji način za prevazilaženje straha, njegovo prihvatanje i kretanje njemu u susret, Žarevac kreće u susret nepoznatom, u susret publici, okružujućem prostoru i nepoznatom značenju, razvijajući u sebi poverenje da će dobiti podršku. Verujući u ono što Rozi Brajdoti naziva afirmativna etika, Žarevac kreira performans kao paradigmu života u kome ne vidimo budućnost, ali se s poverenjem krećemo dalje kao da je život dobar i kao da nas podržava u napredovanju.
Dragana ŽAREVAC je međunarodno afirmisana i nagrađivana umetnica koja se bavi odnosom između istine i stvarnosti. Krajem sedamdesetih i tokom osamdesetih godina, samostalno ili u saradnji s drugim umetnicima, izvodila je performanse u najvažnijim galerijama bivše Jugoslavije i u inostranstvu. Njeni video-radovi prikazani su na brojnim video-festivalima, TV stanicama, izložbama i manifestacijama širom Evrope i u SAD.
Dobitnica je nagrade Centra za umetnost i tehnologiju medija (ZKM) u Karlsrueu (1998), Zlatne Sfinge za Opus na Festivalu Video Medeja u Novom Sadu (1999), Nagrade Galerije na Memorijalu Nadežde Petrović u Čačku (2005) kao i brojnih međunarodnih priznanja i stipendija. Njeni radovi se nalaze u muzejskim i privatnim kolekcijama u Srbiji, Francuskoj i Nemačkoj.
https://zarevac.wixsite.com/zarevac
13.30h, šetalište pored reke Đetinje (u blizini Hidrocentrale)
Sanja Latinović, BOLJE VIDIM NA DALJINU
Performans Sanje Latinović, pod nazivom „Bolje vidim na daljinu“, osmišljen za ovu priliku, misleno i fizički oslanja se na prirodu njenih ranijih akcija. Performans jednostavnog toka ali složene simbolike odigrava se sa obe strane reke. Publika sa jedne strane šetališta pored Đetinje sa dvogledima prati Sanjino kretanje. Mirna procesualnost Sanjinog hodanja sa ogledalom – znakom na leđima prati se nasuprot, dvogledima statično. Nadovezujući se na svoje ranije performanse a opet u saodnošenju sa akcijama Ere Milivojevića, Latinović ovom prilikom uvodi parametre koji su karakteristični za oba autora, kao što su odnosi između tela kao formi unutar datog prostora, relacija ponašanja u odnosu na objekat (ogledalo, dvogled) i dati ambijent (ovom prilikom – javni prostor). Upotreba materijala, stakla, ogledala česta je kod oba performera s tim da ga koriste opozitno, Sanja kao fragilnu strukturu koja u odnosu na umetničnino telo uvek predstavlja kako element simbolične barijere tako i stvarnog rizika, dok Era staklenu ogledalnu površinu upotrebljava kao redimejd matricu u odnosu na koju se dalje razvija akcija.
Sanja LATINOVIĆ (1983) završila je Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu, Odsek vajarstvo. 2016. zavšila Master studije, Odsek performans, na HKB Bern, Švajcarska. Iako po vokaciji vajar Sanja Latinović svoj rad uglavnom fokusira na performansu, videu i foto dokumentaciji, birajući ih kao polja umetničkog izraza kroz koje proispituje i sam medij skulpture istražujući njegove transformativne potencijale u relacijama materija – prostor – forma – ideja. Usmerena je na problematizovanje kompleksne pozicije funkcionisanja individue danas, na naša svakodnevna suočavanja sa brojnim i različitim oblicima društvenih determinisanosti, imperativa, pritisaka.
Dobitnica je Politikine nagrade za najbolju izložbu u 2022. godini, kao i Nagrade 43. po redu umetničkog Salona u Cetinju (2021). Njeni radovi se nalaze u brojnim kolekcijama, kao što su: Muzej savremene umetnosti Beograd, Kolekcija NLB (Slovenija), Galerija Nadežda Petović, Muzej u Smederevu, Muzej u Kraljevu i dr.
19.00h, Gradska galerija Užice
Predavanje „Era Milivojević“, Slađana Petrović Varagić
U okviru ciklusa „Iz kulturne riznice grada“, od marta 2024 – do marta 2025, predavanja o znamenitim Užičanima.
Umetnik Era Milivojević, jedan od pionira konceptualne umetnosti u Srbiji i Jugoslaviji, živeo je umetnost svakodnevno. Do kraja života (2021) i umetničkog rada istrajavao je na doslednosti svog umetničkog izraza koji na specifičan način uspostavlja okvire „dematerijalizacije“. Umetnik E.. (E dve tačke), kako se najčešće potpisivao, kao subjekt deluje bez jasnih i čvrstih granica, pa samim tim i njegov rad obitava u procesu permanente promene, restrukturišući se uvek iznova u svakom radu = art-sessionu.
O životu = radu = umetnosti Ere Milivojevića, predavaće Slađana Petrović Varagić, istoričarka umetnosti i magistar nauka o dramskim umetnostima iz oblasti Studija filma i medija.
Realizacija i produkcija: Gradska galerija Užice
Inicijator pratećeg programa povodom izlozbe Era Milivojević „Umetnost jeste život“: Zoran V. Cvetić, direktor Gradske galerije Užice
Kustoskinje pratećeg programa: Una Popović i Slađana Petrović Varagić
Potpećka pećina biće do petka otvorena za posetioce od 12 do 16 časova. Potpećka pećina se nalazi u selu Potpeć, 14 kilometara od Užica, u severnom podnožju Drežničke gradine. Obilazak pećine uz vodičku službu organizovan je na svakih sat vremena.
Stopića pećina ima novo radno vreme i biće otvorena za posetioce svakog dana od 9. 30 do 16.30 časova. Cena ulaznice za odrasle osobe je 400 dinara, dok je za decu od 7 do 14 godina cena ulaznice 250 dinara. Stopića pećina je udaljena 19 kilometara od centra Zlatibora i jedna je od najposećenijih atrakcija Zlatibora.
Izložba portreta Boje vremena– Mihailo Milovanović- portretista u ratu i u miru, akademskog slikara Mihaila Milovanovića, otvorena je do 1. novembra u Narodnom muzeju Užice. U Jokanovića kući u Užicu do 5. novembra je otvorena izložba Vizionar i lučonoša prota Milan Đurić- 180 godina od rođenja Đurića, istaknute ličnosti užičkog kraja, sveštenika, narodnog poslanika, učesnika oslobodilačkih ratova, humanitarca.
Skulpture Momčila Jankovića možete pogledati u Gradskoj galeriji Milan Tucović u Požegi gde je otvorena izložba Glave ili portreti.
Novi roman Užičanina Veljka Mijuškovića Seme ti se zatrlo biće predstavljen večeras u Gradskoj kući u Užicu od 19 časova. Na promociji knjige će govoriti autor knjige i Milena Mićić Glavonjić.
Akcioni film Venom 3, naučna fantastika, biće prikazan 30. oktobra u bioskopu Kulturnog centra Zlatibor od 20 časova.
Film Nerazdvojni biće prikazan 31. oktobra u bioskopu u Domu kulture u Čajetini od 17 i 19 časova.
Promocija romana Galop, autora Nikole Đokića, biće održana u klubu užičkog GKC-a 31. od 19 sati. U pitanju je nastavak romana Dve karte za Prag koji donosi misterioznu priču punu napetosti.
Autor dela Galop Nikola Đokić, rođen je 1993.godine u Užicu gde je završio osnovnu i srednju školu.Počeo je da piše 2013. i sa 22 godine objavio prvu knjigu Vilin konjic’, nakon toga Spasi me od sebe, Sve to sam prećutao i ‘Dve karte za Prag.
Zlatiborska gondola radiće svim danima osim sredom i četvrtkom. Radno vreme radnim danima će biti od 10 do 15 časova, vikendima od 9 do 15 časova, a poslednja vožnja sa Tornika u 16 časova. Od 12 do 15. novembra gondola neće raditi zbog redovonog godišnjeg tehničkog pregleda.
Festivalski u užičkom pozorištu:
Narodno pozorište Užice: U novembru festivali JPF Bez prevoda i Mali Joakim
Predstava Nikšićkog pozorišta Heroj nacije, po tekstu Ivana M. Lalića, a u režiji Milana Neškovića, biće izvedena 1. novembra, u 19 časova u Kulturnom centru na Zlatiboru. Karte po ceni od 1 000 dinara su dostupne u Kulturnom centru na Zlatiboru i u Domu kulture u Čajetini.