Grad Užice nastaviće i ove godine sa sanacijom preostalih divljih deponija na svojoj teritoriji, napisano je u Programu zaštite i unapređenja životne sredine Grada Užica za 2021. godinu.
Prošle godine iz gradskog budžeta je izdvojeno oko 6, 6 miliona dinara za pražnjenje 34 koša, postavljenih u zonama seoskih mesnih zajednica u kojima nije uspostavljen sistem organizovanog sakupljanja otpada.
– Na taj način je prikupljena 871 tona otpada koji bi bez ovakvog načina prikupljanja završio na divljim deponijama, navela je za Radio Lunu gradska većnica zadužena za zaštitu životne sredine, energetsku efikasnost i turizam Nada Jovičić.
Ona je dodala da su koševi, zapremine pet metara kubnih, postavljeni na raskrsnice seoskih puteva i na lokacijama očišćenih divljih deponija kao mera za sprečavanje nastanka novih divljih deponija.
U slivnom području akumulacije Vrutci, na potezu od Stapara do Kremana, postavljeno je 12 kontejnera od 1,1 m³.
– Takođe su postavljene table upozorenja o zabrani odlaganja otpada na lokacijama koje su u prethodnom periodu bile na udaru nesavesnih građana. Zanimljivo je i to da je na ovaj način u 2020. godini prikupljeno 172 tone otpada više u odnosu na 2019. godinu, navela je Jovičić.
Gradska većnica je podsetila da se angažuju korisnici užičkog Centra za socijalni rad kako bi uredili javne površine koji nisu u redovnom programu održavanja.
– Za tu namenu u prethodnoj godini iz budžeta Grada je izdvojeno 600.000 dinara, navela je Nada Jovičić.
Gradska većnica je napomenula da se čiste i površine u zoni saobraćajnica na svim ulazima u grad, na potezu državnog puta od granice sa opštinom Požega do granice sa opštinom Čajetina, te put prema Bajinoj Bašti, Karanu i Jelovoj gori, gde je prošle godine očišćena divlja deponija.
– Zbog radova na rekonstrukciji državnog puta od Užica do Bele Zemlje u prethodnoj godini nije organizovano čišćenje rasutog otpada. Iako je održavanje državnih puteva u nadležnosti JP Putevi Užice, Grad se svake godine uključuje u čišćenje tih saobraćajnica, dodala je Jovičić podsetivši da se u sklopu tih poslova otpad prikuplja i u klisuri reke Đetinje.
Podsetimo, Ministarstvo zaštite životne sredine je pozvalo u februaru lokalne samouprave da prijave divlje deponije na svojoj teritoriji u cilju zajedničkog rešavanja tog problema.
– U narednom periodu radićemo intenzivno na rešavanju problema divljih deponija koje zagađuju zemljište, vodotokove, vazduh i dovode do degradacije životne sredine, ali isto tako zahtevaćemo od lokalnih samouprava da pojačaju inspekcijski nadzor nad nesavesnim odlaganjem otpada, poručila je tada ministarka Irena Vujović.
Gradska većnica Nada Jovičić je navela za Radio Lunu da će lokalna samouprava konkurisati za podršku kod Ministarstva zaštite životne sredine kako bi sanirala divlje deponije. Istakla je i da je cilj lokalne samouprave da stvori preduslove za sprečavanje nastanka novih divljih deponija.
– Lečeći uzrok, a ne posledicu, stvorićemo uslove da na našoj teritoriji ima sve manje neodgovornog odlaganja otpada, navela je Jovičić.
Direktor JKP Bioktoš Oliver Ristanović je nedavno rekao za Radio Lunu da građani i oko postavljenih kontejnera od pet kubika bacaju građevinski šut i kabasti otpad(dan nakon što ga kamioni Bioktoša odvezu) i istakao da time stvaraju probleme javno komunalnom preduzeću.
Ristanović je zamolio građane da građevinski šut odvoze do deponije na Sarića Osoju gde se godinama odlaže takav otpad i da prate plan Bioktoša o odvoženju kabastog otpada iz mesnih zajednica.
U ovogodišnjem Programu zaštite i unapređenja životne sredine Grada Užica piše da planirani prihod Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine iznosi 64.650.000 dinara. Najviše novca izdvojiće za mere za smanjenje zagađenja vazduha.