Ogromna finansijska sredstva uložena su u prethodnih nekoliko godina u mere energetske efikasnosti i mere za smanjenje aerozagađenja. Iako se i dalje beleži veliki broj dana sa prekoračenjem graničnih vrednosti zagađujućih čestica, merenja u periodu 2018-2024. godina pokazuju da se broj dana sa prekomernim zagađenjem vazduha smanjuje. Prema rečima resorne većnice Dušanke Selaković važne su i veoma značajne sve mere koje grad preduzima, ali je jednako važno da i sami građani daju svoj doprinos.
Niske temperature uzrokuju povećanu potrošnju energenata u ložištima, što uz intenzivan saobraćaj i trenutnu meteorološku situaciju dovodi do prekomernog zagađenja vazduha. Merenja u januaru i februaru beleže skoro svakodnevna prekoračenja graničnih vrednosti suspendovanih čestica pa je Užice prema merenjima sa merne stanice kod Javne garaže već prekoračilo zakonom dozvoljenih 35 dana godišnje sa koncentracijom suspendovanih čestica PM 10 iznad 50 µg/m3. Ipak kako naglašava Dušanka Selaković gradska većnica za zaštitu životne sredine i turizam, lokacija te merne stanice okarakterisana je kao saobraćajna i meri zagađenje pod direktnim uticajem saobraćaja.
“Na kvalitet vazduha u gradu Užicu utiču prvenstveno emisije zagađujućih materija iz kotlarnica i individualnih ložišta, saobraćaja i industrije. Prema rezultatima popisa iz 2022. godine, na teritoriji grada Užica ima 22.804 individualna stambena objekta koji nisu na sistemu daljinskog grejanja, od kojih preko 70% kao osnovni energent za grejanje koristi drvo. Etažno grejanje postoji u 13.503 stambenih jedinica dok njih oko 9.000 nema nikakve instalacije za grejanje. , 16.461 stanova greje se na čvrsta goriva, od čega 16.091 na drva i 370 na ugalj. Na gradskom području je 10.165 stanova koji se greju na čvrsta goriva, a 6.296 na seoskom”.
Zbog toga je, naglašava, smanjenje zagađenja poreklom iz individualnih ložišta prioritet.
U prethodnih deset godina za zamenu ložnih uređaja i mere energetske sanacije izdvojeno je preko 317 milona dinara, i realizovano 3566 ugovora.
Takođe, jednako se radilo i na energetskoj sanaciji javnih objekata ukupne površine 16.572,15m2. Energetski su sanirane OŠ „Nada Matić“ Užice i Čakovina, OŠ „Aleksa Dejović“ Krvavci, vrtići „Poletarac“ i „Zeka“, OŠ „Dušan Jerković“, OŠ „Stari Grad“ Turica, Antituberkulozni dispanzer, Narodno pozorište.
Izvršena je konverzija sledećih kotlarnica: kotlarnice u predškolskoj ustanovi – objekti Bambi i Poletarac, kotlarnice u Osnovnoj školi Aleksa Dejović (objekti u Krvavcima i Zlakusi), Dom učenika srednjih škola, kotlarnica Zdravstvenog centra u objektu Dom za majku i dete, kotlarnica JP „Veliki Park“, kotlarnica Narodnog pozorišta, (ukupne instalisane snage 5MW).
Samo u prošloj godini urađena je eneretska sanacija “Prve osnovne škole kralja Petra drugog” i vrtića “Neven”.
“Da sprovedene mere daju rezultate pokazuju i merenja, na mernom mestu „Biblioteka“ u periodu od 2018.-2024 godine. Na ovom mernom mestu beleži se trend smanjenja broja dana sa prekoračenjem graničnih vrednosti od 94 u 2018. do 46 u toku prošle godine. Smanjuje se i srednja godišnja vrednost suspendovanih čestica PM10 sa 45,5 u 2018. do 30,6 u prošloj godini”, ističe Selaković.
Prema njenim rečima, činjenica je da smo na smanjenju zagađenja iz saobraćaja imali najmanje pomaka, a svake godine se povećava broj automobila u gradu a samim tim i uticaj saobraćaja na zagađenje vazduha što i beleži automatska merna stanica.
“Uradili smo reviziju Plana kvaliteta vazduha grada Užica, ovaj dokument je još prošle godine dostavljen na saglasnost Ministarstvu zaštite životne sredine i 12.februara su nam stigle primedbe na dokument. Nakon izmene dokumenta u skladu sa dostavljenim primedbama i dobijanja saglasnosti, ovaj starteški dokument biće dostavljen Skupštini Grada Užica na usvajanje. Očekuje nas još dosta posla, kako bi kvalitet vazduha u Užicu bio zadovoljavajući pre svega eliminisanje mazuta iz svih javnih kotlarnica, sprovođenje mera za smanjenje zagađenja vazduha iz saobraćaja ali i podizanje svesti građana koji svojim svakodnevnim odlukama utiču na kvalitet vazduha. U danima kada imamo izražene temperaturne inverzije ne postoje mali uticaji, svako ložište utiče, kao i svaki zapaljeni kontejner. Za one građane koji nemaju alternativu preporuka je da u danima povećanog zagađenja, ugalj zamene suvim drvima, da građani koji imaju gas koriste isključivo ovaj energent, ili ako imaju inverter klime da ih koriste za zagrevanje”, zaključuje Selaković uz poziv sugrađanima da redovno prate preporuke i da ih poštuju u danima sa prekomernim zagađenjem vazduha.