Knjige iz Narodne biblioteke Užice građani mogu pozajmiti, ali i vratiti do 27. februara, kada počinje revizija književnog fonda zbog čega Biblioteka neće biti otvorena za javnost.
Od 1. marta do 1. aprila zaposleni u užičkoj Biblioteci učestvovaće u reviziji književnog fonda nakon čega će znati tačan broj publikacija.
– Revizijom se utvrđuje stvarno, brojčano i fizičko stanje inventarisane bibliotečko- informacione građe i izvora koja je vlasništvo biblioteke, pravna zaštita i aktuelnost bibliotečkih fondova, kaže direktorka Narodne biblioteke Užice Dušica Murić.
Direktorka Narodne biblioteke Užice Dušica Murić
Ona pojašnjava da je planirana redovna revizija celokupnog fonda, bibliotečke građe i izvora koja se obavlja na svakih deset godina.
– Ovoga puta ćemo raditi samo reviziju monografskih publikacija, odnosno knjiga, a naredne godine planiramo reviziju periodičnih, odnosno serijskih publikacija, napominje Murić podsetivši da je poslednji put redovna revizija sprovedena 2007. godine.
Nakon što detaljno provere celokupni fond sa oko 170 000 publikacija, sačiniće liste predloga za rashod.
Inače, oko 7000 građana Užica je učlanjeno u Narodnu biblioteku.
Godišnja članarina u toj javnoj ustanovi se nije menjala u poslednjih deset godina. Potrebno je izdvojiti 700 dinara za učlanjenje dva člana porodice u tu javnu ustanovu iznad gradskog trga.
Podsetimo, građani Užica mogu u onlajn katalogu da pretraže da li Biblioteka poseduje knjigu koju žele da pročitaju, da provere da li je dostupna za čitanje, rezervisati je ili produžiti rok za vraćanje pozajmljene knjige.
Celokupan književni fond užičke Narodne biblioteke se od 2013. godine unosi u COBISS bazu, elektronski katalog svih biblioteka u Srbiji.
Građani imaju rok od 15 dana da vrate pozajmljenju knjigu, uz mogućnost da odgode njeno vraćanje za još 15 dana.
Po rečima Dušice Murić, za razliku od pojedinih biblioteka u Srbiji koje kašnjenje naplaćuju oko deset dinara po danu, užička je prilično fleksibilna i bez novčanih posledica po one na čijim su policama knjige sa njenom nalepnicom i pečatom.
Istorija Narodne biblioteke u Užicu počinje 1856. godine sa osnivanjem Užičkog čitališta. Ono je tada okupljalo stotinu članova i imalo 200 knjiga u književnom fondu.