Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović ocenila je da Srbija mora da odbrani energetsku stabilnost, čak i po cenu da se promeni vlasništvo u Naftnoj industriji Srbije (NIS).
” Nikome ništa nećemo da otimamo, ali moramo da vodimo računa o sebi”, rekla je Mihajlović u intervjuu agenciji Beta, odgovarajući na pitanje da li država ima novca da kupi NIS ako bude morala zbog sankcija Evrope prema kompanijama u većinskom ruskom vlasništvu.
Dodala je da danas postoji jako dobra saradnja sa NIS-om i da “zna koliko se trude da u ovo vreme koje nije lako da obezbede dovoljno goriva i drugih derivata za sve, ali da smo svedoci i da Evropa sve više sankcioniše kompanije iz Rusije i to je realnost o kojoj svi moramo da vodimo računa”.
Srbija, kako je rekla, danas ima dovoljno svih vrsta energenata, nijednog trenutka nije bilo nikakvih nestašica, a da to nimalo nije lako obezbediti, “ali da se uspeva”.
Ona je podsetila da je bila jedna od malobrojnih protivnika prodaje NIS ruskoj kompaniji u vreme vlasti Borisa Tadića.
NIS je, kako je ocenila, jedna od značajnih karika energetskog lanca Srbije i “taj energetski lanac moramo da sačuvamo i zato nijedna karika ne sme da bude slaba”.
Na pitanje ko će voditi razgovore o dugogodišnjem ugovoru za snabdevanje gasom iz Rusije, Mihajlović je rekla da je dogovor Srbije i Rusije koji su postigli dvojica predsednika Aleksandar Vučić i Vladimir Putin da Srbija i dalje dobija odredjene količine gasa po ceni od 270 dolara za 1.000 kubnih metara, kada je cena gasa na tržištu bila nekoliko hiljada dolara, u mnogome pomogao učvršćivanju energetske bezbednosti.
“Trenutno se pregovori vode izmedju kompanija koje potpisuju ugovor o snabdevanju gasom, a to su Srbijagas i ruski Gasprom.Ono što treba da znamo je da Srbija danas u potpunosti zavisna od gasa koji nam dolazi iz Rusije, bilo kroz ‘Balkanski tok’ ili gasovodom koji idekroz Ukrajinu preko Madjarske do nas. Jednostavno, danas nema drugog izvora odakle Srbijamože da dobija gas, osim iz Rusije”, rekla je Mihajlović.
Dodala je da “te činjenice moramo da budemo svesni”. Ona je rekla da će se država truditi da se gasom brže napuni skladište Banatski Dvor, ali da se razmišlja o slobodnim kapacitetima skladišta u Bugarskoj, Madjarskoj, kao i o slobodnim kapacitetima Bulgartransgasa, ali i Turskog toka, kojim se “svakako mogu dobiti još neke količine gasa”.
“Ali, naše povezivanje, odnosno diverzifikacija dobavljača je od presudnog značaja za bezbednost. Velika je šteta što to nismo uradili mnogo godina pre. Jedan od najvažnijih projekata danas jeste završetak gasne interkonekcije Niš – Dimitrovgrad koji će Srbiju učiniti manje zavisnom od gasa iz Rusije”, rekla je Mihajlović.
Odgovarajući na pitanje da li će Srbija od Gasproma tražiti dodatne količine gasa zbog povećanih potreba Mihajlović je rekla da je u Srbiji prošle godine povećana potrošnju gasa, što je rezultat intenzivne gasifikacije i priključenja velikog broja novih korisnika i rasta ekonomije.
“U skladu sa tim i novi ugovor o gasu će uzeti u obzir sve ove elemente. Svakako neće biti jednostavno, jer gas je najpolitičkije oružje danas”, rekla je Mihajlović.
Opširnije na stranicama agenicje Beta.
Mihajlović: Struja mora da poskupi, još se ne zna kada i koliko