Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević je danas bila u poseti u Užicu i tom prilikom obišla je deo područja u Lužničkoj dolini koji je pretrpeo veliku štetu nakon obilnih padavina koje su ovaj kraj zadesile u maju i junu.
Sva mesta u Srbiji, njih 56 gde je proglašena vanredna situacija i gde ima ovakve vrste šteta je ozbiljan posao za Vladu republike Srbije koja je donela odgovarajuće uredbe kako bi pomogla građanima, rekla je ministarka Tanja Miščević.
–Govorimo o nečemu što je konkretna pomoć za velike radove, infrastrukturne. Nismo ovde da obećavamo, ali tokom ovog obilaska smo neka od pitanja rešili. Most u Bjelotićima treba da bude potpuno obnovljen i za to je potrebno uraditi projekat i već smo se dogovorili sa agencijama koje nam inače pomažu u izradi projekata za EU da vam tako odmah pomognemo. Izgradnja obaloutvrda reke Lužnice je prioritet i na tome će se insistirati, jer nije prvi put da se ovakve poplave događaju. Moramo u skladu sa ovakvim vremenski prilikama ići u susret tome i razmišljati unapred. Naredne nedelje će i ministtri Goran Vesić i Aleksandar Martinović obići ovaj kraj i sa njima se mogu nastaviti razgovori u vezi obnove oštećenih saobraćajnica i mostova, rekla je Miščević.
Ona je navela da je vrtić u Karanu koji je u poslednjoj fazi radova izgrađen kroz partnerstvo EU i Srbije. A da je danas razgovarala sa prestavnicima grada o opremenju još jednog vrtića u Užicu i kako je rekla, biće joj drago da pomognu i na taj način.
Gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević je nakon obilaska dva mosta u Karanu koji su nakon obilnih kiša pretrpeli velike posledice navela da se trenutna šteta u užičkom kraju procenjuje na oko 350 miliona dinara, a da je šteta na vodotokovima, saobraćajnicama i mostovima procenjena na oko 146 miliona dinara, a da je šteta na poljoprivredi oko 200 miliona dinara.
–Na oko 28 kilometara saobraćajnica u ovom kraju došlo je do oštećenja većeg obima, a pored toga neophodno je čišćenje i manje intervencije na gotovo svim saobraćajnicama. Od ukupno 73 putna pravca sredstvima koje smo izdvojili iz budžeta privremeno su sanirana 22 putna pravca, a na 25 radovi su u toku. Urađena je i privremena sanacija dva mosta kako bi saobraćaj mogao da se odvija, rekla je gradonačelnica Užica i dodala da ta šteta prevazilazi mogućnosti budžeta grada, pa je podrška države neophodna.
Ona je navela da je oko 1000 gazdinstava imalo štetu na poljoprivrednim kulturama i to na oko 4000 hektara.
–Reč je o zasadima maline, šljive, borovnice, jagode, ali i kukuruzu, ječmu, pšenici, plastenicima i povrtarskim kulturama. Takođe je evidentirana šteta na 11 stambenih objekata usled prodora vode. Kako na ovom području živi oko 3500 stanovnika a poljoprivreda im je osnovna delatnost, jasno je da im je neophodna snažna podrška najpre u obnovi infrastrukture, a onda i obnovi poljoprivrednih zasada. Zato se nadamo da će i Ministarstvo za evropske integracije u saradnji sa partnerima iz EU pomoći da se šteta što pre sanira, kako bi deca od 1. septembra neometano išla do škole, ali i do vrtića koji će upravo zahvaljujući donatorima iz Evropske unije biti otvoren ovde u Karanu. Takođe važno je i da njihovi roditelji nastave sa poljoprivrednom proizvodnjom, jer ovo jeste i kraj iz koga dolazi najviše poljoprivrednih proizvoda, navela je gradonačelnica dr Raković Radivojević.