Odbornici užičke skupštine su ponovo pokrenuli pitanje mogućnosti elektronskog glasanja na skupštinskim sednicama.
Podsetimo, prvi pomaci ka digitalizaciji su napravljeni pre sedam godina, usvajanjem Odluke o elektronskom postupku izrade i dostave materijala za organe grada.
Skupštinski materijal u pisanoj formi za slanje poštom, za čije štampanje je Grad Užice do tada godišnje izdvajao oko dva miliona dinara iz budžeta, zamenjen je elektronskom dostavom materijala i elektronskom komunikacijom.
Gradski odbornici, načelnici gradskih uprava i gradski većnici Užica od 2017. godine koriste tablet uređaje za rad. Nabavljena je i pametna tabla u svečanoj sali.
Po uvođenju sistema, Branislav Mitrović, predsednik užičke skupštine, za Radio Lunu je kazao da su pretvaranjem papirnih u elektronske dokumente značajno ubrzane sve procedure, da je rad skupštine učinjen efikasnijim i da su napravljene ogromne uštede.
- Ne dostavljamo više materijal u pisanoj formi. Ne treba da vam pričam od 2017. godine do danas koliko smo uštedeli, napomenuo je predsednik Skupštine grada Užica tokom druge sednice, održane 26. septembra ove godine.
Na drugoj sednici oko 30 tačaka dnevnog reda, predlozi odluka na oko 535 strana
- Samo za drugu sednicu Skupštine grada Užica, materijal broji 535 strana. Za 67 odbornika, to bi bilo 35 845 štampanih i kopiranih strana. Materijal za odborničke grupe još 4 280 strana. Materijal za Gradsko veće i pomoćnike koji, takođe, dobijaju materijal elektronskim putem, još 7 490 strana. Mi smo dužni medijima da dostavljamo materijal. Ukupan broj potrošenih listova za 17 medijskih glasila bio bi 9 095 štampanih strana. Ukupan broj utrošenih listova za materijal za javno komunalna preduzeća, kojima takođe dostavljamo, 4 815. Za ovu skupštinu, ukoliko se odlučimo da ne dostavljamo elektronskim putem, to bi bilo 65 270 štampanih strana, predočio je predsednik užičke skupštine.
Istakavši da će odbornici razmatrati na sastancima mogućnost uvođenja elektronskog glasanja, Mitrović je pojasnio za Radio Lunu da je neophodno zadovoljiti bezbednosne aspekte softvera kako bi bila zagarantovana validnost rezultata glasanja.
- Softver za elektronski parlament može da bude hakovan, dešavalo se to određenim skupštinama. Tražimo najbolji softverski alat da ne bi došli u neodoumice da li je neko glasao ispred sale, da li je neko mogao da se uloguje na nečije ime i da glasa… (…) Insistiram da idemo u tom pravcu i podržaću to maksimalno, kazao je.
Podsetimo, građani Užica nekoliko godina unazad imaju mogućnost da pogledaju snimke sa sednica na zvaničnom kanalu Skupštine grada Užica na Jutjubu, dok su na Fejsbuk stranici Grada Užica dostupna uživo video uključenja sa skupštinskih sednica u cilju veće otvorenosti i transparentnosti rada lokalne samouprave ka građanima.