Mladost je uvek ista: užička omladinska periodika – naziv je izložbe otvorene 10. oktobra u holu Narodne biblioteke Užice povodom proslave Dana grada.
Autorke izložbe, bibliotekarke užičke Narodne biblioteke, Gordana Bacotić, Biljana Ristović i Nela Tomić Bogdanović, izložbom ukazuju na značajan deo fonda Narodne biblioteke Užice – zavičajnu periodiku.
- Ova izložba bi trebalo da bude podsticaj istraživačima da se posvete zavičajnoj periodici, posebno posle Drugog svetskog rata. Nemoguće je proučavati istoriju, kulturu, književnost jednog kraja bez listanja periodike, navela je Gordana Bacotić, bibliotekarka na Odeljenju periodike u užičkoj biblioteci, podsetivši da su period do 1941. godine detaljno proučavali Živan Ćirić, Stanko Jovančićević, Ljubiša Đenić, Jasna Lalović Đurić.
Listajući periodiku koja je izlazila tokom dvadesetog veka u Užicu, autorke izložbe su u listu Maj pronašle naslov izložbe, u intervjuu u kom narodni heroj Dana Milosavljević poredi svoju generaciju sa generacijom mladih iz sedamdesetih godina dvadesetog veka.
- Naslov Mladost je uvek ista izabran je jer predstavlja zaključak do koga smo došli, a to je da mladi u svim epohama imaju slična interesovanja, način razmišljanja, da društvo od njih mnogo očekuje i strogo im sudi, istakla je jedna od autorki izložbe Gordana Bacotić.
- Da su interesovanja mladih slična u svim epohama svedoči činjenica da je Sport i film iz 1928. pratio dešavanja u sedmoj umetnosti kao i Imidž pokrenut 1995. posle ratova na Balkanu, da se mladima u Učiteljskom glasniku krajem dvadesetih i početkom tridesetih godina 20. veka zameralo što trče za loptom i posećuju dansinge umesto da se posvete učenju, kao što im se i u sadašnje vreme zamera. Stiče se utisak da javno mnjenje u svim epohama tvrdi da omladina nikada nije bila lošija, a u stvari, mladost je uvek ista i predstavlja najbolji deo naroda. Mladi su ginuli u ratovima, gradili zemlju i novo društvo u miru, nosioci su novih ideja i promena i inicijatori društvenog napretka. Od njih se posle Prvog svetskog rata očekivalo da budu nosioci ekonomskog preporoda, širenje ideje jugoslovenstva, očuvanje moralnih vrednosti, kroz sokolski, skautski i trezvenjački pokret i njihova glasila. Užički odjek ih je 1939. pripremao za novi rat koji neće biti sličan prethodnom, a Omladinska borba 1941. da budu spremni i za najveće žrtve za narod i domovinu. Posle rata gradili su zemlju i novo društvo o čemu svedoče Naše delo, Omladina, Maj. Reč mladih sredinom osamdesetih i Minut do dvanaest krajem iste decenije donose duh novog vremena i nagoveštaj velikih promena koje nisu opravdale nadu i očekivanja, predočila je Gordana Bacotić.
Zlatiborski skaut, Sport i film, Užički odjek, Maj i Reč mladih su dostupni u elektronskom obliku na sajtu Narodne biblioteke Užice. Biće i katalog monografska publikacija koji je u pripremi.
- Prema trenutno raspoloživim podacima, Rasvit, koji je izašao neposredno po oslobođenju Užica u Prvom svetskom ratu, ne poseduje nijedna biblioteka, u užičkoj se čuva nepotpuna i delimično čitljiva kopija. Moguće je da original postoji u privatnim zbirkama, napomenula je Bacotić dodavši da su Narodni muzej i Istorijski arhiv pomogli pripremu izložbe.
Prema njenim navodima, i sajt Užičanstveno Predraga Kovačevića i knjige Milorada Iskrina, Stevana Ignjića i drugih hroničara Užica predstavljaju značajan izvor podataka o prošlosti grada.
Na Žestivalu Staro Užice kroz odevanje iz Poznanovićeve kolekcije