Mini mlekara Srednje poljoprivredne škole sa domom učenika Ljubo Mićić iz Požege sredinom juna je počela sa radom i za sada radi smanjenim kapacitetom jer obrađuju mleko sa svoje ekonomije. Od jula će mlečni proizvodi sa ekonomije ove škole biti dostupni širem krugu potrošača pošto će se naći u požeškim prodavnicama.
Dobijanjem saglasnosti Ministarstva poljoprivrede i prosvete i uprave za Veterinu stvoreni su uslovi da mini mlekara počne sa radom.
–Za sada prerađujemo mleko sa naše ekonomije i tu dnevno prerađujemo po 200 litara mleka, a na mesečnom nivou je to oko 3000 litara mleka, što je manja količina. Zato za sada radimo svaki drugi dan. Sigurno ćemo u narednom periodu povećavati prizvodnju mleka. Kapacitet naše mlekare bi bio 500 litara mleka dnevno. Planiramo u narednom periodu da uđemo u kooperaciju i otkup mleka od proizvođača, rekao je za Radio Lunu Kojo Bošković direktor Srednje poljoprivredne škole sa domom učenika Ljubo Mićić i doda da na ekonomiji trenutno imaju 17 krava.
U mini mlekari proizvode sir, kajmak i surutku. I prema rečima Boškovića od jula će se ti proizvodi naći u prodavnicama u Požegi.
–Naši proizvodi će biti malo povoljniji u odnosu na druge proizvođače mlečnih proizvoda. Ovaj posao zahteva dosta vremena i rada i potrebno je sve to uklopiti uz našu osnovnu delatnost obrazovanje kadrova i školovanje dece, naveo je Bošković.
On je dodao da je ova mlekara imala u planu da proizvodi jogurt, kiselo mleko i ostale proizvode, ali zbog nedostatka opreme nisu u mogućnosti to da rade.
– Ova godina je teška za poljoprivredu, dosta toga kasni, loše je vreme, nedovoljno je stočne hrane. Mi još nismo pokosili prvu travu lucerku i tu smo već na gubitku. Sav prihod od prodaje mleka koji ostvarimo ide u budžet Republike Srbije i nakon toga mi potražujemo ta sredstva kao sopstveni prihod za dalju nadogradnju proizvodnje, rekao je Bošković.
Svi zainteresovani učenici bez obzira na smer koji pohađaju u školi imaće mogućnost da se kroz jednosmerski obogaćeni rad upoznaju sa celokupnim procesom rada sa mlekom od početka do kraja.
–Od ministarstva smo dobili mogućnost da od ove godine angažujemo čoveka na tim poslovima gde će deca moći da prođu obuku za ono što nije predviđeno redovnim planom i programom. Proizvodnja u mlekari i čitav taj process je za mlekare i jedan deo za prehrambene tehničare. Svim zainteresovanim đacima ćemo omogućiti da kroz takozvani jednosmerski obogaćeni rad prođu celokupnu proizvodnju od muže na ekonomiji do pakovanja finalnog proizvoda. Mislim da će biti zainteresovanih đaka koji će tako savladati taj zanat da mogu u budućnosti na svom domaćinstvu to znanje da primene, kazao je Bošković.
Nakon obilnih kiša koje su u junu zadesile Požegu dosta problema imali su i na ekonomiji ove škole, međutim Bošković ističe da su rešili sve to, ali da je ovo veoma nestabilna i promenljiva godina. Bezobzira na sve oni se ne predaju, trude se, rade i idu napred.
Možda i proizvodi od kozijeg i ovčijeg mleka
Ova mlekara je u početku zamišljena da prerađuje kozije mleko i pravi proizvode od njega. Pre nekoliko godina je udruženja kozara bilo razvijeno u ovom kraju, međutim niko nije otkupljivao to mleko u regiodnu Zapadne Srbije i ljudi su vremenom odustali od koza. Ima i sada onih koji se bave kozama, tako da planiramo u julu sastanak sa kozarima kojima ćemo reći da mi planiramo da otkupljujemo to mleko i tako budemo jedan vid sigurnosti za kozare. Takođe mislim da je i proizvodnja od ovčijeg mleka dobra priča, rekao je Bošković.