U Užicu održan prvi sastanak na kojem je predstavljen projekat
Razloge preseljenja, stavove, potrebe i namere stanovništva Užica, Leskovca, Zaječara i Zrenjanina o migracijama želeće od 16. aprila da čuju anketari sa Geografskog fakulteta koji će sprovoditi terensko istraživanje.
Namera im je da, razgovarajući sa građanima, čuju zbog čega se odlučuju za selidbe, te njihove razloge predstave u studiji i na osnovu odgovora formulišu i predlože preporuke državi i lokalnim samoupravama za kreiranje mera populacione politike.
Istakavši da su migracije među gorućim pitanjima savremenog života i demografskog razvitka u Srbiji, vanredni profesor na Geografskom fakultetu u Beogradu Danica Šantić navodi da su ranija istraživanja ukazala da je besperspektivnost dominantan razlog iseljavanja stanovništva.
Naglasivši da je migraciju teško pratiti i zbog nedostatka registra stanovništva, Šantić podvlači da je migracioni trend u porastu u svim opštinama u Srbiji.
Vanredni profesor na Geografskom fakultetu u Beogradu Danica Šantić, rukovodilac projekta Ispitivanje stavova i namera stanovništva o preseljenju i utvrđivanju uticaja migracija na demografsko starenje
– Jako je malo opština u Srbiji u kojima je migraiconi bilans pozitivan. I Užice ima negativan migracioni bilans. Više se stanovnika iseljava nego što se useljava, navodi Danica Šantić iznoseći procene da Srbiju godšnje napusti od 15 do 40 000 stanovnika.
Kako bi unapredili migracionu statistiku, koja varira u zavisnosti od izvora, Geografski fakultet sprovodiće terenska istraživanja u regionalnim centrima u kojima, kako navodi Štanić, postoji kritična masa stanovništva, migracioni potencijal, mlado stanovništo koje se nije iselilo.
Sredinom juna biće poznati prvi rezultati anketiranja koje se sprovodi u saradnji sa kabinetom ministra bez portfelja zaduženog za demografsku i populacionu politiku u sklopu projekta Ispitivanje stavova i namera stanovništva o preseljenju i utvrđivanju uticaja migracija na demografsko starenje.
Prave stavove ljudi i razloge njihovog odlaska predstaviće na okruglim stolovima u gradovima u kojima sprovode istraživanje. Rezultati će biti obuhvaćeni u dubinskoj studiji koja će poslužiti kao osnov da lokalnim samoupravama preporuče mere poboljšanja kvaliteta života stanovništva kako ono ne bi odlazilo.