Muslimani širom sveta danas obeležavaju jedan od svojih najvećih praznika. Međutim, ove godine usled pandemije korona virusa Kurban Bajram biće proslavljen drugačije.Rijaset Islamske zajednice Srbije (IZS) doneo je određene mere i preporuke koje su uposlenici i dzemat dužni da poštuju tokom trajanja Barjama, od 31. jula do 03. avgusta ove godine, u cilju sprečavanja širenja korona virusa. Ove godine se praznik obeležava u krugu porodice, bez odlazaka u džamije zbog pandemije kovida 19. Ali običaji koji prate ovaj praznik će većina vernika poštuje.
„Ove godine ne idemo u dzamiju kao što to uvek radimo, nema ni velikih okupljanja. Praznik ćemo proslaviti u krugu porodice, jer je zdravlje svih nas ipak najvažnije, a svesni smo kakva pošast hara svetom“, kaže za RINU Šerif Fazlić iz Prijepolja.
Običaji su ipak ispoštovani pa je ova porodica prinela žrtvu u čast velikog praznika. Zaklan je kurban, u većini slučajeva to su jagnje ili tele.
“Pradeda je klao kurban, a taj običaj se kod svih nas prenosi sa kolena na koleno. Tako je i danas. Meso se deli na tri dela, jedan za nas, drugi za sirotinju, a treći za komšije koji su druge vere. Ovde kod nas nema granica, živimo zajedno od kad znamo za sebe i sve praznike proslavljamo jedni sa drugima“, rekao je Šerif.
Ova četiri praznična dana su vreme velikog pomirenja i praštanja. Kurban bajram počinje dva meseca i deset dana posle Ramazana, a prvi dan se određuje prema pojavljivanju Mladog meseca. Proslavlja se četiri dana i naziva se hadzijski jer se u Meki završava glavno godišnje hodočašće, koje je ove godine prvi put otkazano.
“Više nego ikada pre ili posle, u nekim drugim danima, muslimani su tokom ovog praznika spremni na praštanje, pomirenje, solidarnost i sve ostalo što uzvišeni Alah i islam od njih traže. U naredna četiri dana muslimanski domovi biće puni razumevanja za komšije, prijatelje ali i siromahe”, naveo je Nadir Dacić, glavni imam medzlisa islamske zajednice u Prijepolju.
Kurban-bajram ili praznik žrtve svake godine pada u različito vreme, jer je islamska lunarna godina za oko 11 dana kraća od one iz gregorijanskog kalendara.