Narodna biblioteka Užice obeležila je danas 168 godina od osnivanja čitališta i krsnu slavu. Tom prilikom otvoreno je i novo odeljenje sa laboratorijom za restauraciju i konzervaciju starih knjiga.
Ideja o osnivanju laboratorija za restauraciju i konzervaciju starih knjiga u Nišu, Užicu i Kragujevcu potekla je 2021. godine od upravnika Narodne biblioteke Srbije Vladimira Pištala.
– Iako je u početku najneizvesnije izgledalo osnivanje laboratorije u Užicu ona je nakon tri godine ostvarena. Kroz program Užice prestonica kulture Srbije obezbeđena su potrebna sredstva, a stručnu podršku da li su konzervatori Narodne biblioteke Srbije. Grad Užice je obezbedio potrebna sredstva oko 3 miliona dinara i u prostoru knjigoveznice užičke bibliotke nalazi se laboratorija za restauraciju i konzervaciju starih knjiga, rekla je direktorka Narodne biblioteke Užice Dušica Murić i dodala:
–Fond starih i retkih knjiga u Narodnoj biblioteci Užice čini 49 naslova. Najstarija je knjiga Opšta istorija sveta za decu iz 1784. godine. Do sada je u registar starih i retkih knjiga upisano 96 naslova iz Zlatiborskog okrug, ali na osnovu naših saznanja broj tih naslova je mnogo veći. Ako se uzme u obzir veličina teritorije koja je u nadležnosti užičke biblioteke nesumnjiva je opravdanost i neophodnost postojanja laboratorije za konzervaciju u našoj ustanovi, navela je Murić uz nadu da će Narodna biblioteka Užice u narednim godinama dati značajan doprinos u oblasti zaštite i konzervacije kulturnog nasleđa.
U novovotvorenom odeljenju moći će da se radi konzervacija starih knjiga.
–Ovde će moći da se radi na starim i značajnim knjigama. Moćiće da se konzerviraju, to podrazumeva osvežavanje, čišćenje, restauriranje, vraćanje starog sjaja. Ako je knjiga u lošijem stanju i oštećenja potrebno je dosta vremena, dužina posla zavisi od toga u kakvom je stanju knjiga, rekla je konzervator Tamara Leković.
Murić je navela da danas užička biblioteka ime više od 8000 članova na svim odeljenima, sa više od 180 hiljada knjiga, bogatim fondom periodike i razvijenim uslugama koje prate potrebe savremenog čoveka. Dok se prema njenim rečima na godišnjem nivou podigne više od 100 hiljada knjiga i ostvari više od 60 hiljada poseta.
Gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević je navela da užička biblioteka uporedo sa digitalizacijom i novim savremenim trendovima hrabro korača ka novim generacijama, spremna da odgovori njihovim zahtevima.
–Narodna biblioteka Užice, svojim književnim fondom, stručnom literaturom, izdavaštvom, organizacijom značajnih manifestacija i tradicionalnih programa, punih 168 godina unapređuje i oplemenjuje svakodnevni život sugrađana. Isto toliko, uspešno se nosi sa svim vremenima i brojnim izazovima, rekla je gradonačelnica Užica.
Zamenica direktora Narodne biblioteke Srbije Dragana Milunović je rekla da je Narodna biblioteka Srbije imala posebno zadovoljstvo što je mogla da doprinese osnivanju nove organizacione jedinice u užičkoj bibolioteci.
– Osnivanje laboratorije predstavlja imperativ u očuvanju našeg kulturnog nasleđa, jer je papir sklon degradaciji tokom vremana. Stručne službe Narodne biblioteke Srbije izradile su elaborat kojim su definisani neophodni elementi za rad konzervatorske laboratorije i učestvovali su i instruktori u radu sa zaposlenima na njihovoj dokvalifikaciji, rekla je Milunović.
Prigodni pokloni uručeni su najvernijim članovima biblioteke. Među odraslima član sa najviše pročitanih knjiga duži niz godina je Sobodan Zarić, zatim Ivana Makanjić, a u ogranku u Sevojnu je Vladimir Damjanović. Buduća studentkinja Marija Pantić među mladima ima najveći broj pozajmljenih publikacija. Najčešći gost na dečijem odeljenju među osnovicima je Damjan Ćuk, dok je Tadej Hobetko jedan od najvrednijih čitalaca među najmlađima na dečijem odeljenju.