Povremena kontrola nije dovoljna za sagledavanje kvaliteta površinskih voda, tvrde iz ZZJZ Užice
Kvalitet vode Dubokog potoka se pogoršava nakon što se u njega ulije Turski potok, koji je i ove godine ocenjen kao vodotok pete klase, potvrdila su ispitivanja kvaliteta površinskih voda na teritoriji grada Užica.
Analize Zavoda za javno zdravlje Užice pokazuju da Turski potok pre uliva u Duboki potok pripada vodotoku lošeg ekološkog statusa, zbog čega se ne može koristiti ni u jednu svrhu. Ulivanjem Turskog potoka, prema ovogodišnjoj analizi druge klase i dobrog ekološkog statusa Duboki potok postaje vodotok treće klase i umerenog ekološkog statusa.
Inače, kontrola površinskih voda na teritoriji grada je pokazala da ne bi trebalo ni u jednu svrhu korisititi Carinski potok, ispod deponije Sarića osoje, i Gumbur potok, pre uliva u reku Krivaju, koji, prema ispitivanjima, pripadaju vodotoku pete klase, odnosno vodotoku lošeg ekološkog statusa.
Volujački potok, u Turici kod kamenorezačke radnje, prema ispitivanjima je četvrte klase ili slabog ekološkog statusa.
Ispitivanje kvaliteta površinskih voda je pokazalo da su treće klase, odnosno umerenog ekološkog statusa reka Lužnica kod mosta u Lunovom Selu, Sušica u Staparima i reka Krivaja kod Bošnjačkog vrela u Mačkatu.
Dobar je ekološki status reke Dervente u Potočanju, Petnice u Potpeću. Okarakterisani su kao vodotoci druge klase.
– Nismo u ispitivanim vodotocima utvrdili da je neki od vodotoka odličnog ekološkog statusa, navodi za Radio Lunu i RAM mrežu načelnik Centra za higijenu i humanu ekologiju dr Olivera Janjić, specijalista higijene.
Kako navodi Olivera Janjić, vodotoci odličnog, dobrog, umerenog i slabog ekološkog statusa se mogu koristiti za navodnavanje i za vodosnabdevanje, uz prethodni tretman.
Kako bi se utvrdilo kog su kvaliteta i u koju svrhu se mogu koristiti ispitani vodotoci, Zavod za javno zdravlje Užice je u julu ispitao kvalitet površinskih voda na teritoriji grada Užica, na osnovu ugovora sa Fondom za zaštitu životne sredine. Prethodni put je to učinio prošle godine.
Povremena kontrola, jedanput godišnje, nije dovoljna za sagledavanje kvaliteta površinskih voda, ističe načelnik Centra za higijenu i humanu ekologiju ZZJZ Užice i u Stručnom mišljenju o kontroli površinskih voda.
– Smatram da bi trebalo da postoji uvid u kvalitet vodotoka u zimskim mesecima, u proleće nakon otapanja snega, zatim i nakon obilnih padavina u jesen, navodi za Radio Lunu i RAM mrežu specijalista higijene dr Olivera Janjić.
Ističe da bi se uz redovno, kontinuirano praćenje kvaliteta površinskih voda mogle sprovesti i mere i aktivnosti kojima bi se vodotoci štitili.
Reka je tekuća i promenljivog karaktera!
Reka Đetinja na gradskoj plaži pripada vodotoku druge klase i zbog dobrog ekološkog statusa se može korisitti za kupanje i rekraciju na vodi. To pokazuju rezultati analize Zavoda za javno zdravlje Užice koji je uzorkovao vodu 17. avgusta.
Ispitivanje kvaliteta reka i potoka u slivu akumulacije Vrutci
http://old.radioluna.rs/uzicki-kraj/Izdvajamo/16036/alge-prisutne-investitora-za-drugu-fazu-nema.html
Osim Zavoda za javno zdravlje Užice, ni užički Vodovod, kako navodi direktor tog javno komunalnog preduzeća, nije radio ispitivanja kvaliteta vodotokova u slivu akumulacije Vrutci.
– Više smo ispitivali Vrutke na akumulaciji da vidimo kako je sadašnje stanje vodozahvata i da ujedno obučavamo ljude. Nama je najmerodavnije stanje vodozahvata, a pritoka manje- više, mada i to treba ispitivati. Za Vodovod je to prevelik posao da bi mogao time da se bavi, ali ćemo nastojati i da taj deo uzmemo u ispitivanje, kaže za naš radio Duško Ljujić.
Objasnivši da pojedine brane, zbog mulja, propuštaju talog i nanose u akumulaciju, a da pojedine brane nisu napravljene, Ljujić ističe da je potrebno uložiti ogroman novac, kako kaže, da bi se doveo u red i dovršio projekat Vrutci.
Bez precizno definisanih odgovornosti
Na pitanje ko je nadležan za ispitivanje vodotokova u slivu akumulacije Vrutci, Ljujić ističe da postoje preklapanja nadležnosti.
– Ima tu nadležnosti i Srbijavoda i Agencije za zaštitu životne sredine, Direkcije za vode, komunalnih preduzeća, ribarskih gadzinstava… Ali nigde nema jasno i precizno razgraničene nadležnosti i odgovornosti, ističe Ljujić objasnivši da bi ih trebalo urediti na državnom nivou.
Iz Zavoda za javno zdravlje Užice apeluju na građane da vode računa o vodnim resursima i na taj način doprinesu zaštiti životne sredine.
http://www.gi.sanu.ac.rs/rs/izdanja/posebna/pdf/gijc_pi_076_dragana_milijasevic_srp.pdf