Donacijom Grada Užica, u vrednosti od oko dva miliona dinara, stomatološka služba u Domu zdravlja Užice dobiće dve nove stomatološke stolice, aparat za oralnog hirurga za intervencije na koštanom tkivu i mikromotore za rad na protezama, saopštio je za Radio Lunu doktor Aleksandar Lazić, vršilac dužnosti direktora Zdravstvenog centra Užice.
– U toku je isporuka velike donacija od Grada Užica koja će biti montirana između Nove godine i Božića. U okviru te donacije, stomatološke ambulante za odrasle dobiće dve nove stomatološke stolice sa nephodnim aparatom za rad oralnog hirurga koji je jedini na 300 hiljada stanovnika i koji omogućava intervenciju na koštanom tkivu, a koji je bio više godina u kvaru, pa se nije mogao raditi taj delokrug intervencija. Dobićemo i mikromotore za rad na protezama, naveo je dr Lazić.
Napomenuo je i da je u prethodnom periodu zanovljena oprema u užičkim školama, a u skladu sa preporukom Ministarstva zdravlja da se ponovo zanovi stomatološka služba u Srbiji.
– Možemo se pohvaliti da smo mi u okruženju jedina sredina koja je u velikoj većini svojih škola zadržala stomatologa. Oprema u tim školama je skoro u potpunosti zanovljena sa novim stomatološkim stolicama, potvrdio je dr Lazić.
Grujičić: Besplatna stomatološka usluga podrazumevaće preglede, popravke zuba i protetiku
Liste čekanja za izradu proteza, jedna doktorka za protetiku po normativu
Nema gužvi za stomatološke intervencije kod izabranog zubara u Domu zdravlja, prema rečima dr Lazića. Ukazao je da se malo duže čeka za izradu proteza.
–Što se tiče oralnog hirurga, ta usluga je jedno vreme bila svedena na mali broj pacijenata i sada je ponovo ta usluga dovedena na viši nivo. Imamo pacijenata koji redovno zakazuju, ne možemo da kažemo da tu ima gužvi, taj posao je vrlo specifičan. Bilo koji stomatolog iz regiona koji ne može da reši intervenciju, on šalje kod oralnog hirurga, tako da tu ne možete predvideti pravi odnos usluga. Ono što se sigurno čeka i gde je velika potreba za tim su proteze. To radimo po planu koji je moguć u odnosu na mikromotore. Tu postoji lista čekanja koja se obnavlja na svaka tri meseca za izradu proteza. Mi po normativu imamo jednu doktorku Aćimović koja se bavi protetikom na nivou grada Užica i šire, pojasnio je dr Lazić.
Pre desetak godina je za lečenje zuba osoba sa invaliditeom na ORL odeljenju Opšte bolnice Užice na inicijativu roditelja obezbeđena oprema koja omogućava da se takvim pacijentima u anesteziji odradi intervencija na zubima. Doktor Lazić je potvrdio da je oprema ispravna i da se na njoj radi po planu koji se pravi od strane stomatološke službe načelnika iz Doma zdravlja.
– Ti pacijenti se prijavljuju sa svojim potrebama i onda se pravi plan dolaska te dece na lečenje. To rade ili izabrani stomatolozi tj. dečiji stomatolozi, a u slučaju komplikovanih intervencija imamo oralnog hirurga koji može da interveniše, a za konsultaciju tu je i maksilofacijalni hirurg. U toku prošle godine, prema podacima koje sam dobio, bila je 31 intervencija na ORL odeljenju na toj opremi. To se rešava adekvatno, a koliko sam ja upoznat nije bilo većih primedbi pacijenata za termin za te intervencije, naveo je vršilac dužnosti direktora Zdravstvenog centra Užice.
Bojana Nešić: Proceduru treba da pokrene roditelj
Bojana Nešić je majka deteta sa poteškoćama u razvoju koja ima genetsko oboljenje koje se zove Bardet Biedlov sindrom, bila je među inicijatorima nabavke opreme za lečenje zuba pacijenata koji treba da idu u anesteziju. Za Radio Lunu je ispričala kako izgleda kada dete sa poteškoćama u razvoju zaboli zub.
– S obzirom da je ona dete koje ne sarađuje, ona zahteva poseban tretman kada ide da joj se popopravljaju zubi. Kada nju zaboli zub, veoma je zahtevno shvatiti da je boli zub. Ona neće ni da zine, ni da pokaže da je boli, ne ume da iskomunicira. Kada to zaključimo, idemo kod pedijatra, stomatologa i oni svi daju svoja uputstva šta je potrebno od dokumentacije i od pregleda da bi dete moglo da se uvede u anesteziju. Kada se prikupi sva potebna dokumentacija, onda idemo na ORL odeljenje gde se nalazi oprema koja služi za popravku zuba za pacijente koji su u anesteziji, kaže Nešić.
Prvi pacijent na ORL odeljenju užičke bolnice bila je Bojanina ćerka 2014. godine.
–Naše iskustvo sa osobljem i doktorima na ORL odeljenju je odlično. Lako se dogovaramo, vrlo su spremni da sarađuju, da uvaže specifičnosti deteta. Ove godine smo, takođe, relativno brzo uspeli da organizujemo sve neophodnu za jednu intervenciju i sve je prošlo kako treba. Ta procedura za interevenciju na ORL odeljenju postoji i u praksi funkcioniše, ali nju treba da pokrene roditelj. Par dana smo se samo bavili time kako da se organizuje tim koji treba da odradi intervenciju. Volela bih da ta procedura bude malo prilagodljivija situaciji u kojoj dete može da se nađe, navela je Nešić.
Ukoliko je deci i mladima višestruko ometenim potrebna zubarska usluga, prvo se radi kontrolni pregled kod dečijeg stomatologa u Dečijem dispanzeru. Ako je neophodan manji zahvat, to uradi stomatolog, rekla je za Radio Lunu sekretar Udruženja distrofičara Zlatiborskog okruga Ana Đokić.
–Ukoliko je potrebno da se uradi intervenecija u potpunoj anesteziji, ta intevencije se radi na odeljenju ORL u Opštoj bolnici u Užicu gde se nalazi stomatološka oprema za to. Pre intervencije, osoba treba da ima relevantne izveštaje kako bi se znalo da ta osoba može u anesteziju, potvrdila je Đokić navodeći da duži period nisu imali zahteve za tu intevenciju.
-Ali i pored našeg intervenisanja, roditelji se ipak odlučuju da odu na Stomatološki institut u Beograd gde se rade ti pregledi, naročito posle smrti dr Božovića koji je bio zadužen za tu vrstu intervencija kod osoba sa višestrukim smetnjama, napomenula je Đokić.
Zadovoljni zdravstvenom zaštitom? U Užicu niža ocena nego u okrugu(AUDIO)