Kompletno je urađena i u funkciji je nova upravna zgrada na Sarića Osoju na mestu stare koja je izgorela u požaru u decembru 2019. godine.
JKP Bioktoš je finansirao izgradnju upravne zgrade sa oko 12 miliona dinara, dok je Grad Užice izdvojio deset miliona za te radove.
Arhitektonski studio Arhimis je projektovao upravnu zgradu na oko 300 kvadratnih metara površine. U njoj su upravne kancelarije, biće od petka i prodavnica Bioktoša i Srpske pravoslavne crkve, ali i prostorije za presvlačenje i odmor radnika uz čajnu kuhinju.
– Olakšavajuća je okolnost što će građani sve svoje usluge u vezi rada RJ Gradska groblja JKP Bioktoš moći na jednom mestu da nađu i koriste, istakao je gradski većnik Ivan Stanisavljević navodeći da će u upravnoj zgradi moći da se plaćaju grobna mesta, da se kupuju nove grobnice, sveće, cveće i drugi materijal.
U upravnoj zgradi je urađeno centralno grejanje sa kotlom na drva, pa je grejanje, po rečima gradskog većnika, pojednostavljeno kako ponovo ne bi došlo do požara.
Podsetimo, ranije su predočili iz Bioktoša da su dotrajale instalacije uzrokovale požar tokom kojeg je u potpunosti izgoreo montažni objekat na Sarića Osoju.
Na tom groblju, prema najavama, ovih dana će početi radovi na uređenju dve parcele.
Prema rečima direktora JKP Bioktoš Olivera Ristanovića, uređuju se nove dvodelne grobnice od početka godine jer je tokom prethodne povećan broj sahranjivanja.
On je naveo da je prosečno do 400 sahrana bilo prethodnih godina, a da je 2020. godine ta brojka povećana za oko 140. Upravo toliko grobnih mesta na Sarića Osoju je uredio Bioktoš prošle godine.
Prema navodima Ristanovića, na Sarića Osoju, groblju na oko 16 hektara površine, ima prostora za još najviše hiljadu grobnih mesta.
– Na Sarića Osoju može se sahranjivati još šest, sedam godina najviše. To je period u kojem moramo rešiti pitanje lokacije za novo groblje, naveo je Ristanović.
JKP Bioktoš gazduje grobljima na Dovarju, Sarića Osoju i u Sevojnu. Ukupno raspolaže sa oko 16 000 grobnih mesta.
Ristanović je objasnio da nisu u potpunosti popunjene dvodelne grobnice na Sarića Osoju i na Dovarju.
Na tom groblju nadomak centra Užica, kako bi se iskoristilo mesto, aktuelno je takozvano duboko sahranjivanje na oko 1,9 metara u porodičnim grobnicama, starijim od deset godina.
Inače, uređena i betonirana dvodelna grobnica košta oko 72 000 dinara, dok održavanje takve grobnice mesečno košta 1 500 dinara.
Ipak, građani Užica su više od deset miliona dinara dužni Bioktošu za usluge održavanja grobnih mesta.
– Kad pogledamo cenovnik, Užice je sa cenovnom politikom među nižim(najjeftinijim) u zemlji, što se tiče održavanja grobnih mesta, napomenuo je Ristanović dodavši i da nakon godinu dana zastareva naplata za uslugu održavanja grobnih mesta za fizička lica za dvodelnu grobnicu.
Direktor JKP Bioktoš je apelovao na građane da uredno i na vreme izmiruju svoje obaveze i da plaćaju održavanje grobnih mesta.
Građani to mogu učiniti na grobljima Dovarje, Sarića Osoje i u upravnoj zgradi na zelenoj pijaci u Užicu.
Odluka o obavljanju pogrebne delatnosti na teritoriji grada Užica, kojom se propisuju uslovi i način obavljanja te delatnosti, biće na dnevnom redu 8. sednice užičke skupštine koja je zakazana za 4. mart.