Svetski dan civilne zaštite svečano je obeležen u Užicu. Načelnik Odeljenja za vanredne situcije Saša Cicvarić rekao se civilna zaštita u užičkom kraju odvija kroz štabove koji postoje u svim opštinama i dobro funkcionišu. Na svu sreću, tokom prošle godine nije bilo velikih elementarnih nepogoda, a intervencije su se uglavnom odnosile na manje požare kojih je bilo oko 1000.
– Danas je Svetski dan civilne zaštite. Mi ga slavimo u razvoju civilne zaštite, ta služba dugo godina nije dobijala značaj, međutim sve više vanrednih situacija, katastrofa uslovile su i razvoj civilne zaštite kod nas, rekao je načelnik Odeljenja za vanredne situcije u Užicu Saša Cicvarić.
On je ispričao da se civilna zaštita u užičkom kraju odvija kroz štabove koji postoje u svim opštinama.
– Štabovi funkcionišu jako dobro. Mi u našem području imamo 168 pripadnika specijalizovanih jedinica civilne zaštite kroz dva voda za spasavanje-jedan je za zaštitu od požara, a drugi za spasavanje na vodi i pod vodom, vod za pružanje prve pomoći, vod za RHB zaštitu, rekao je Cicvarić.
Naše područje je najviše ugroženo od požara i poplava, pa spasioci pohađaju obuke i treninge iz tih oblasti. Postoje i rezervne jedinice specijalno obučene da dalaju u slučaju većih nepogoda i oni predstavljaju aktivnu rezervu redovnom sastavu vatrogasno spasilačke komande.
– Svake godine se vidi pomak u funkcionisanju vatrogasne komande. U prošloj godini smo podmladili kadar. Jedinica za spasavanje na vodi sastoji se od ronilaca iz Užica, Požege i Bajine Bašte. Postoji entuzijazam i dobra volja, a svakako nam nedostaje još opreme, ocenio je Cicvarić i dodao da lane, na svu sreću nije bilo potrebe za angažovanjem specijalnih jedinica.
Vatrogasci su tokom prošle godine na teren izašli 1053 puta, na kojima su većinom gasili požare (oko 700 intervencija). Nije bilo velikih požara koji zahtevaju gašenje i po nekoliko dana i prisustvo velikog broja vatrogasaca.
–U 97 odsto slučajeva uzrok izbijanja vatre je ljudski faktor-nemar i nepažnja. Ljudi izazivaju požar spaljivanjem otpada na otvorenom prostoru, upozorio je Cicvarić.
U Užicu ima 168 pripadnika specijalizovanih jedinica civilne zaštite. Prošle godine je formirana jedinica opšte namene u Mokroj Gori, Užicu i Bajinoj Bašti. Postoje i dobrovoljna vatrogasna društva koja će novim zakonom moći da budu u sastavu jedinica opšte namene.
Dobitnici zahvalnica su Tihomir Petković-gradonačelnik Užica, Goran Jovanović-Gradska uprava za inspekcijske poslove i komunalnu policiju, Radosav Bošković-Doborovolljno vatrogasno društvo Užice i okružni vatrogasni savez, Kompanija Zlatiborac Mačkat, Vladan Žilović- opština Čajetina, Milomir Jovanović- opština Kosjerić, Milijanko Božović-opština Arilje, Radojica Burlić- opština Požega, Zorica Mijailović- Sektor za vanredne situacije, Nedeljko Đunisijević- opština Bajina Bašta, sektor za odbranu od poplava.
Sektor za vanredne situacije dodelio je zahvalnice pojedincima koji su doprineli da se prevaziđu problemi u vanrednim situacijama, a povodom Svetskog dana civilne zaštite. Goran Đunisijević iz opštinske uprave Bajina Bašta je jedan od dobitnika priznanja.
– Kao lokalna samouprava radili smo sva planska dokumenta koja su bila potrebna za vanredne situacije. Akcenat stavljamo na preventivu, po nekim istraživanjima, jedan dinar uložen u preventivne radove se vraća sedam puta u odnosu na radove na otklanjanju posledivca od elementarnih nepogoda trudimo se da ljudima objasnimo kako da ne izazovu nepogode, do sada nismo bili mnogo uspešni, ali se trudimo, rekao je Đunisijević.
Radosav Bošković, predsednik Dobrovoljnog vatrogasnog društva: Naše društvo ima oko 300 članova, od 7 do 77 godina, sarađujemo godinama sa civilnom zaštitom, planiramo i da se uključimo u jedinicu za opšte namene
Svetski dan civilne zaštite je ustanovila Međunarodna organizacija za civilnu zaštitu na Generalnoj skupštini 1990. godine, u težnji da predstavi rad službi civilne zaštite i ukaže na značaj saradnje u zajedničkoj borbi u vanrednim situacijama.