Na petoj sednici Skupštine grada Užica odbornici su nakon usvajanja dnevnog reda, nešto pre 15 časova, a nakon redovne pauze započeli rad po dnevnom redu. U popodnevnim satima usvojili su Predlog odluke o prestanku mandata odbornika skupštine grada i Predlog odluke o potvrđivanju mandata odbornicima radi popunjavanja upražnjenih odborničkih mesta. Takođe započela je i rasprava o Predlogu budžeta grada Užica za 2025. godinu.
Kako je naveo većnik za finansije Miodrag Petković, ovaj budžet je realan i za ovaj budžet uzeti su u obzir instrukcije ministarstva finansija, kao i potrebe ljudi, ali i prioriteti sa kojima treba da se bavimo u narednim godinama.
– Pre svega očekujemo da u novu godinu uđemo sa 150 miliona dinara prenetih sredstava, a takođe planirali smo da bi realizovali za naš grad važne infrastrukturne projekte da ostavimo prostor da se naredne godine zadužimo do 300 miliona dinara. Takođe kao grad očekujemo da nepuno 107 miliona dinara prihoda možemo ostvariti od prodaje. Ono što dominira u našem budžetu jesu pre svega tekući prihodi i projekcija je da ćemo imati naredne godine za početak 4 milijarde 760 miliona i 650.000 dinara po ovom osnovu. Kada pogledamo strukturu prihoda koje planiramo i koji su realni da se ostvare u narednoj godini, vidimo da dominaraju tekući prihodi, u okviru njih porez na dohodak građana i jedna šira grupa prihoda, a u okviru poreza na dohodak građana porez na dobit. Druga značajna grupa prihoda su poreski prihodi, među njima je porez na imovinu. Na prošloj sednici smo doneli važne odluke koje se odnose na porez na imovinu za narednu godinu. Istakao bih i transfere dakle jedan deo transfera dobijamo od redovnih godišnjih od strane republike, ali naravno i obezbeđujemo transfere dodatne za projekte koje smo kandidovali i koje ćemo imati svakako i naredne godine. Uveren sam da mi ne možemo biti niži naredne godine od ove projektovane cifre, dakle očekujem bolje ostvarenje i od ovoga od planiranog sada iznosa i bićemo svi zajedno u prilici da naredne godine verovatno i očekujem radimo i rebalans koji bi mogao biti dakle na gore, rekao je Petković.
On je naveo da iako je 101 amadman odbijen, želi da pošalje poruku da bez obzira na neurednost pojedinih amadmana i nemogućnosti u samom sadržaju amandmana da se ne bi mogli realizovati, ali misli da će biti prostora da kroz današnju odluku za najmanje nekoliko amandmana, ne u formalnom smislu, ali suštinski i prihvatimo. To su oni koji se odnose na sport, socijalnu politiku i na putnu infrastrukturu.
Petković je izvestio i o glavnim i uobičajenim rashodima lokalne samouprave u programskom smislu.
–Za program stanovanja, urbanizma i prostornog planiranja predvideli smo oko 593 miliona dinara, tu spadaju planovi i projekti, za prestonicu kulture, za projekte koji se tiču turizma. Jedan grad u principu treba i mora da odvoji značajna sredstva i za pitanje rasvete, kanalizacije, vodovoda, kao i pitanje zelenih površina i za ovaj program smo predvideli nešto iznad 671 miliona dinara. Za program lokalnog ekonomskog razvoja planirali smo nepuno 101 milion dinara. Za razvoj turizma oko 65 miliona dinara dakle to su sredstva iz gradskog budžeta, ali i sopstveni prihodi i jedne i druge turističke organizacije. Za poljoprivredu i ruralni razvoj planirali smo 60 miliona dinara, imamo mere za direktne subvencije za poljoprivrednike, kao i liniju koja se odnosi na udruživanje sredstava sa fondacijom Divac koja takođe direktno završava u te mere u korist naših poljoprivrednih proizvođača. Što se tiče zaštite životne sredine planirano je 47,7 miliona dinara, a za organizaciju saobraćajne infrastrukture nepunih milijardu u 200 miliona dinara. Bitna stavka budžeta je predškolsko vaspitanje i za taj program smo planirali više od 582 miliona dinara, ova sredstva se odnose na funkcionisanje ustanove, to podrazumeva i zarade koje će biti uvećane za sve zaposlene u predškolskoj ustanovi. Za funkcionisanje osnovnog obrazovanja previđeno je oko 130 miliona dinara, za srednje obrazovanje nepuno 122 miliona dinara, dok za podršku u oblasti socijalne politike oko 193,5 miliona dinara, a za zdravstvenu zaštitu 13,9 miliona dinara. Za razvoj kulture i informisanja predviđeno je 397,5 miliona dinara, naveo je Petković.
Za razvoj sporta i omladine previđeno je preko 140 miliona dinara, to su sredstva namenjena za užičke klubove za funkcionisanje Sportskog saveza, kao i sredstva namenjena za sprovođenje sportskih manifestacija.
Predviđena su i sredstva stalne budžetske rezerve od 5 miliona, a tekuće budžetske rezerve od 10 miliona, po čemu smo značajno ispod limita, kazao je Petković.
-Kada je reč o zaduživanju mi smo ispod mogućih iznosa gde kao grad lokalna samouprava možemo da se zadržimo. Opredelili smo se za ovo i da finansiramo investicije koje su važne i sledeće godine i za budućnost ovog grada. Za tekuće rashode u narednoj godini planirano je oko 4 milijarde i 168 miliona dinara, kazao je Petković.
Pre početka rasprave o budžetu grada Užica za 2025. godinu odbornici iz redova opozicije su nekoliko puta ukazali na to da je predsednik skupštine povredio poslovnik po članovima koji se odnose na dostojanstvo i rad skupštine i održavanje reda i mira u skupštini. Takođe su tražili da se o tome glasa, ali glasanja o povredi poslovnika nisu bila usvojena. Odbornik iz Odborničke grupa Srpska napredna stranka Aleksandar Vučić-Užice sutra Aleksandar Lazić je reklamirao povredu poslovnika po članu 102. koji se odnosi na dostojanstvo skupštine i rekao da predsednika skupštine obavezuje da zabrani vređanje bilo kakve vrste u skupštini i da na sednicma treba da se govori u skladu sa dnevnim redom.
Na predloženi budžet za narednu godinu opozicija je uložila 101 amandman. Raspravljajući o predlogu budžeta u načelu odbornici opozicije su naveli da je malo sredstava izdvojeno za poljoprivredu i ruralni razvoj, turizam, ali i za omladinu i sport.
Predsednik odborničke grupe Srbija centar Goran Radosavljević je naveo da se ovaj budžet ne razlikuje mnogo od prošlogodišnjeg i da su najveća izdvajanja za saobraćaj, opšte usluge lokalne samouprave, kao i za stanovanje. Takođe Radosavljević je govorio i o izveštaju Državne revizorske institucije. Iako ga je predsednik Skupštine grada Užica upozorio da to nije tema, on je naveo da je to što se nalazi u tom izveštaju bitno i tiče se toga za šta se izdvaja novac u budžetu.
Odbornik Branko Đurić iz Novog DSS je predložio da se deo sredstava budžeta odvoji za subvencije komunalnih usluga roditelja koji imaju decu sa invaliditetom, ratne vojne invalide i veteran rata. Prema rečima Đurića u budžetu bi trebalo da bude odvojeno više sredstava za sport i omladinu, kao i poljoprivredu i ruralnu sredinu, a sa samim tim prema rečima Đurića omogućilo bi se i da turizam bude na većem nivou. On je predložio i da se popravi put Jelova Gora Kadinjača.
Kako je naveo odbornik Zeleno levog fronta Vladan Sinđić predlog budžeta nije neuspešno sročen, več opasan za građane Užica i da je taj dokument primer kako ne treba da izgleda budžet jednog grada. Prema njegovim rečima da bi budžet bio razvojni treba ulagati u nove stvari. On je rekao da je ovim budžetom malo izdvojeno za zaštitu životne sredine, za lokalni ekonomski razvoj, turizam i predložio da se ovaj predlog budžeta odbaci.
Predsednik odborničke grupe Užička akcija Radovan Novaković je rekao da se kod predloga budžeta izdvajaju tri stvari veliki deficit, izostanak kapitalnih ulaganja i vizije u kom pravcu grad treba da se razvija. Dok je predsednik odborničke grupe Grupa građana Sloga Glišo Vidović ponovio nedostatke predloga budžeta koje su istakli odbornici pre njega i dodao da bi budžetom grada trebalo mnogo više sredstava da se izdvaja za podsticanje nataliteta. Iz odborničke grupe Užička republika Ivana Stamenković je navela da je očekivala da će predlog budžeta biti bolji od prošlogodišnjeg. Upitala je da li su planirane stipendije za studente koji studiraju zanimanja koja su deficitarna u gradu, predložila je da se obezbedi besplatna ishrana za decu školskog uzrasta, kao i besplatan prevoz školske dece, ali i besplatni udžebenici.
Podsetimo u toku današnje sednice u prepodnevnim satima nekoliko puta je prekidana 5. sednica Skupštine grada Užica. Predsednik skupštine Branislav Mitrović izrekao je meru udaljenja odbornika Vlada Ristanovića sa sednice pozivajući službu ovlašćenu za održavanje reda da ga udalji jer je Ristanović odbio da se pomeri sa govornice za kojom je stajao nekoliko minuta u tišini.
Do objave teksta odbornici nisu završili rad današnje sednice Skupštine grada Užice.
Prekinuta sednica, odborniku izrečena mera udaljena sa sednice