- REKLAMA -
-0 C
Užice
Početna Zlatiborski okrug Užice Odbornici usvojili odluku o porezu na imovinu za sledeću godinu

Odbornici usvojili odluku o porezu na imovinu za sledeću godinu

- REKLAMA -

Usvojili su odbornici skupštine grada Užica na četvrtoj sednici Predlog odluke o utvrđivanju prosečnih cena kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti za utvrđivanje poreza na imovinu za 2025. godinu na teritoriji grada Užica.

Svake godine na osnovu prometa svih oblika nepokretnosti u našem gradu u sve četiri zone gleda se da li ima promena kada je reč o prometu i cenama utvrđenim u prometu, rekao je na početku izlaganja član Gradskog veća za finansije Miodrag Petković.

Ove godine bilo je promena kada je reč o građevinskom zemljištu u sve četiri zone, u poljoprivrednom zemljištu u četvrtoj zoni, u stanovima u sve četiri zone, a u kućama za stanovanje u drugoj zoni i kada je reč o poslovnim zgradama i objektima u prve dve zone i kod garaža u prvoj i četvrtoj zoni. Ovo su prosečno utvrđene cene na koje se primenjuje metodologija u skladu sa Zakonom za obračun poreza na imovinu, množi se sve sa brojem kvadrata određene nepokretnosti na sve to primenjuje se poreska stopa, umenjuje se za amortizaciju, ako je ima i naravno u skladu sa Zakonom oslobađanja koja su na snazi, objasnio je Petković.

On je naveo da je promet nekretnina od 1.10. 2023. do 30. 9. 2024. godine pokazao da će biti korekcija i da je utvrđena veća cena nepokretnosti.

To znači da ljudi koji imaju stanove da će plaćati veći porez od oko 180 dinara u četvrtoj zoni i do negde 1800 dinara u prvoj zoni. Za prosečan stan ove godine porez je bio oko 7800 dinara, sledeće godine će biti 9600 dinara u prvoj zoni. Kod stanova u drugoj zoni ove godine je porez bio oko 5400 dinara, a naredne biće nešto iznad 6000 dinara. U trećoj zoni je bio oko 4300 dinara, sledeće će biti oko 4600 dinara i u četvrtoj je bio oko 4100 dinara, a naredne će biti 4270 dinara. Kada su u pitanju kuće u prvoj zoni ostaju na istom nivou, u drugoj je blaga korekcija, u trećoj i četvrtoj ostaje na istom nivou. Kod poslovnih prostora dolazi do povećanja oko nekoliko stotina dinara, što je razlika u odnosu na prethodnu godinu. To je deo na koji ne možemo da utičemo, na nama ostaje da primenimo zakon. Ono gde mi možemo da utičemo jeste primena poreskih stopa. Zakon kaže da možemo kada su nekretnine u pitanju maksimalno do 0,40 procenata, a kod zemljišta 0,30 procenata. Mi primenjujemo niže stope, dakle za nekretnine 0,35 posto i kod zemljišta 0,05, a to su značajno niže stope. Vodimo računa da ne budu preveliki iznosi poreza. A nama je opet dobrodošao svaki dinar u budžet, jer iz toga finansiramo sve ono što se finansira iz budžeta, ali gledamo da ne opteretimo kućne budžete građana, kazao je Petković.

Odbornici opozicije su tražili da se objasni kako se biraju nepokretnosti na osnovu kojih se obračunava iznos prosečne cene kvadratnog metra za bilo koju zonu, isticali su da se povećava namet građanima Užica i da bi bilo dobro da se taj višak usmeri na nešto korisno na infrastrukturu, na smanjenje zagađenja u Užicu ili neka socijalna davanja.

Prema rečima gradonačelnice Užica Jelene Raković Radivojević odluka je utemeljena na Zakonu o porezima na imovinu i sve cene koje su utvrđene su rezultat ostvarenog prometa nepokretnosti.

Sada smo izašli sa da kažem minimalnim cenama povećanja poreza na imovinu, ali sve pozivajući se na Zakonu o porezima na imovinu. Krajnji izns poreza na imovinu za stanove, građevinsko zemljište, za nepokretnosti kao što su poslovni prostori, garaže i u svim zonama u centru grada je nešto što je rezultat krajnjih kretanja na samom tržištu nekretnina. A kod većeg poreza i kod većeg poreza na nepokretnosti uglavnom ćemo ostati na istom nivou i ta razlika koja postoji je tu gde možemo da primenimo metodologiju obračuna poreza na imovinu i da kada pogledamo krajnji, nominalni iznos videćete da su te promene male u odnosu na prethodnu godinu. Najveće promene kao što je i izložio većnik Petković su tamo gde su i bile najveće prodaje neproketnosti odnosno građevinskog zemljišta. Mi svakako kao grad primenjujemo stope za obračun poreza na imovinu ispod maksimalno dozvoljenih zakonom. Čuli ste da je to stopa 0,40 posto, a da je naša 0,35 posto. To je važna činjenica za građane, i da uz stopu, upravo stope i amortizacije koja takođe ide u prilog poreskim obveznicima kao i sve one druge svakako poreske olakšice koje oni imaju štite na neki način naše građane od preteranih promena godišnjih iznosa poreza na imovinu. To je naš cilj ono čime se rukovodimo kao grad. Svaki dinar od poreza koji bude inikasiran u budžet grada će se ponovo bvratiti u našu zajednicu za naše ljude, od poreza na imovinu se finansiraju i škole, vrtići, infrastruktura i socijalna politika, sport i kultura, kazala je gradonačelnica Užica.

Tokom sednice odbornici opozcije su isticali da je potrebno da se dostave detaljnije biografije kandidata za članove upravnih i nadzornih odbora ustanova. Odbornici Zeleno levog fronta u užičkoj skupštini su predložili da se na dnevni red stavi izveštaj državnog revizora o trošenju budžetskog novca, ali skupština taj predlog nije usvojila.

Utvrđivanje dnevnog reda je potrajalo nekoliko sati.

Sednica Skupštine grada je i dalje u toku.

Usvojen Izveštaj o izvršenju budžeta za prvih devet meseci ove godine

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
broken clouds
-0 ° C
-0 °
-0 °
77 %
1.1kmh
76 %
Sub
0 °
Ned
-2 °
Pon
-1 °
Uto
-2 °
Sre
-2 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime