Nakon govora narodnog poslanika Jasmina Hodžića (SDPS) u Skupštini Srbije, o problemima u radu Službe za katastar nepokretnosti koja pokriva tri polimske opštine Prijepolje, Priboj i Novu Varoš, i najave čelnika ovih lokalnih samouprava da će zbog loše saradnje sa ovom službom zatražiti pomoć države, saopštenjem za javnost oglasili su se iz Republičkog geodetskog zavoda.
Saopštenje RGZ prenosimo u celosti.
Republički geodetski zavod oštro reaguje povodom govora narodnog poslanika g. Jasmina Hodžića u skupštini Srbije 20. jula 2023. godine koji je optužio RGZ za probleme tri polimske opštine – Prijepolja, Priboja i Nove Varoši i da RGZ, kako je navedeno, „koči razvoj“ navedenih opština. Govor gospodina Hodžića je bio i povod za nekoliko medijskih tekstova koji napadaju i okrivljuju RGZ za gore navedeno.
Republički geodetski zavod je analizirao situaciju u opštinama Prijepolje, Priboj i Nova Varoš i utvrdio da postoji niz problema koji značajno utiču na funkcionisanje zemljišne administracije u ovim područjima. Ovi problemi ne proističu isključivo iz rada RGZ-a, već su rezultat šireg stanja u lokalnim sredinama, van naše nadležnosti.
Uočeni problemi u navedenim opštinama ukazuju na neophodnost sveobuhvatnog pristupa u rešavanju situacije. Kao prva važna stavka, primetno je da određeni organi lokalne samouprave nisu adekvatno iskoristili elektronske servise koje nudi RGZ. Nažalost, čak i uz potpuno funkcionalan katastar i digitalne alate, loše korišćenje ovih usluga može dovesti do nepotrebnih problema i zastoja u zemljišnoj administraciji.
Takođe, značajno nisko korišćenje eKatastra i drugih elektronskih servisa u ovim opštinama ukazuje na potrebu za edukacijom i osnaživanjem službenika lokalnih organa kako bi ispravno koristili digitalne alate za rešavanje administrativnih poslova. RGZ je otvoren za saradnju i pružanje obuke kako bi se obezbedila efikasnija upotreba sistema i postigao bolji kvalitet usluge za građane.
Dodatno, primetno je da Centri za socijalni rad u pomenutim opštinama nisu ispravno koristili digitalne servise RGZ-a, čime su nepotrebno otežavali građanima proces dobijanja relevantnih dokumenata. Povećanje korišćenja ovih servisa može značajno olakšati administrativne procedure i ubrzati procese u zemljišnoj administraciji.
Takođe, loša praksa slanja neadekvatnih geodetskih elaborata i neispravnih zahteva za upis nepokretnosti u katastar stvara nepotrebne probleme u radu RGZ-a. Ovakvi zahtevi moraju biti odbijeni u skladu sa zakonom, a ispravna izrada elaborata je od vitalnog značaja za sprovođenje uspešnog sistema zemljišne administracije.
RGZ takođe naglašava važnost primene digitalnih usluga u poslovanju opštinskih organa, posebno u kontekstu ozakonjenja. Ispravno korišćenje eUprave i digitalne komunikacije sa RGZ-om omogućava efikasniji i brži protok informacija, što je ključno za rešavanje raznih pitanja u vezi sa nekretninama.
Na kraju, RGZ poziva lokalne vlasti da prepoznaju svoju ključnu ulogu u poboljšanju situacije. Adekvatna saradnja i korišćenje digitalnih resursa koje RGZ nudi, zajedno sa ispravnim postupanjem u zemljišnoj administraciji, mogu znatno doprineti efikasnosti sistema i pružanju bolje usluge građanima.
RGZ je spreman da podrži lokalne samouprave u rešavanju ovih problema i da pruži neophodnu obuku i podršku. Međutim, naglašavamo da je neophodna zajednička odgovornost svih aktera u lokalnoj sredini kako bi se postigao održiv napredak i omogućio efikasan sistem zemljišne administracije. Samo uz međusobnu saradnju i prepoznavanje uzroka problema možemo zajednički stvoriti uslove za unapređenje celokupnog ambijenta u kojem živimo.