Prema rečima sekretarke Udruženja distrofičara Užice, Ane Đokić, Grad Užice je primer dobre prakse lokalne samouprave koja podržava rad organizacija kroz direktno finansiranje, ali i dalje su prisutni izazovi sa kojima se osobe sa invaliditetom svakodneno suočavaju.
Jedan od njih je i nedostatak stomatoloških usluga u Zdravstvenom centru Užice, naročito od kada je počela epidemija krona virusa.
“Jutros su nam iz Zdravstvenog centra obećali da će se to što pre rešiti. Problem je da se napravi saradnja između Zdravstvenog centra i određenog broja stomatologa koji će obavljati te usluge u Zdravstvenom centru. Imamo razmevanja sada, ali ovo je problem koji je evidentan mesecima unazad. Grad je 2013. godine prikupio sredstva za stomatološku opremu da naša deca ne bi poprvaljala zube na Stomatološkom fakultetu u Beogradu jer to iziskuje čekanje i dodatne troškove porodicama.”, rekla je Đokić.
Osnovne i srednje škole su pristupačne, ali osobe sa invaliditetom i dalje nemaju olakšan prilaz visokoškolskim ustanovama – Akademiji strukvonih studija Zapdna Srbija.
“Predstavnici Udruženja su bili na Akademiji i zaključili da rešavanje tog problema mora da krene od Akademije. Mi smo istakli koji broj naših članova studira, sa kakvim problemima se oni susreću i ponudili moguća rešenja. Sada ostaje da stručnjaci procene predračun radova, a Udruženje se obavezalo da će kod resornog ministarstva konkurisati za rešavanje tog problema”, kaže Đokić dodajući da Grad izdvaja novac za lične pratioce.
Najčešći zahtevi udruženja od lokalne samouprave odnose se na podršku u projektima i rešavanje tehničkih problema u prostorijama.
“Upravo ovih dana pokušavamo da rešimo problem u zgradi Udruženja dristofičara gde imaju problem sa grejanjem. Mi ćemo izaći u suret i snositi troškove uvođenja gasa koji će znatno smanjiti njihove režijske troškove. Problem koji pokušavamo duže vreme da rešimo je zgrada Gradske kuće gde je osobama sa invaliditetom pristupačan samo pvi sprat. Zgrada je pod zaštitom države i mi ne smemo n abilo koji načn da narušavamo izvorni igled zgrade. Za sada je obezbeđena pristupna rampa sa zadnje strane zgrade, a cilj nam je da nađemo neko rešenje da svi spratovi budu dostupni ne narušavajući originalni izgled zgrade”, rekao je Gradski većnik za socijalnu politiku Slobodan Grbić.
Lokalna samouprava je ove godine zaposlila jednu osobu sa invaliditetom u JP Toplota dok je u lokalnoj samoupravi zaposleno nekoliko članova Udruženja i drugih osoba sa invaliditetom. Predrasude su i dalje najveće u privrednom sektoru gde poslodavci pre odlučuju da plaćaju penale, nego da koriste olakšice Nacionalne službe za zapošljavanje i lokalne saouprave.
“Naš cilj je osnaživanje osoba sa invaliditetom, omogućavanje ravnopravnosti i učešća u društvenom životu maksimalno poštujući njihovo dotojanstvo i individualne kvalitete”, rekao je zamenik gradonačelnice Užica Dragoljub Stojadinović.
Na teritoriji Grada Užica ima 12 udruženja osoba sa invaliditetom za koje je ove godine za izdvojeno 11 miliona dinara, a za sledeću godinu planirano je uvećanje budžeta za million i po dinara.