Na Gradskom trgu u Užicu, sinoć je otvorena izložba “60 godina užičkog trga”. Na 43 panoa koje je objedinio Istorijski arhiv Užice nalaze se najraznovrsnija svedočenja o šezdeset godina užičkog trga.
Izložba će na Gradskom trgu biti postavljena do 9. oktobra Dana Grada.
Gradonačelnica dr Jelene Raković Radivojević, prilikom otvarnja izložbe u okviru Festivala Žestival,je naglasila da Gradski trg u Užicu već šest decenija predstavlja žilu kucavicu grada. “To je za Užičane mesto okupljanja, sastajanja i rastajanja, mesto na kome kao da sve počinje i završava se. Za generacije srednjoškolaca ovo mesto je bilo, jeste i biće tačka susreta pre i posle škole, ili u večernjim satima kada Trg progovori kroz njihov žamor. Za najmlađe i najstarije sugrađane ovo je prostor za igru i odmor, druženje sa vršnjacima, uživanje u kulturnim manifestacijama”, naglasila je Raković Radivojević
“Prema mišljenju naših i stranih stručnjaka, užički Trg partizana predstavlja najveći domet jugoslovenske i srpske arhitekture i urbanizma nakon Drugog svetskog rata. U rekordnom vremenu, za nepune tri godine nekadašnja Žitna pijaca je, zahvaljujući krativnosti i nadahnutosti arhitekte Stanka Mandića i vrednih neimara izrasla u jedinstvenu urbanističku celinu u srcu Užica. Kao i nemerljivim doprinosom i angažovanjem tadašnjeg predsednika opštine Titovo Užice, gospodina Rajka Ječmenice.
Mi smo oduvek znali da je naš Trg jedna od najlepših otvorenih pozornica, ne samo u Srbiji ili nekadašnjoj Jugoslaviji, već i šire. Nije nas previše iznenadilo što je tokom izložbe „Srbija, grad kao regionalni kontekst za arhitekturu“ održanoj u Bečkom „Ringturmu“ 2015.godine centralno mesto izložbene postavke pripalo gradskom jezgru Užica, jedinstveno dizajniranoj formi scenske postavke u više nivoa”.
Užički trg je za Užičane simbol života ovog grada i svi mi imamo dužnost i obavezu da ga čuvamo, mudro oplemenjujemo i učinimo sve da ostane mesto koje će nas okupljati”, zaključila je gradonačelnica. Foto: Aleksandra Ranković