Svetski dan pantomime 22.mart se obeležava u preko 60 zemalja na 5 kontinenata, prepoznat je od strane Međunarodnog pozorišnog instituta (UNESKO), a inicijativa je potekla upravo iz Beograda i pokrenuo ju je naš Marko Stojanović, glumac, pantomimičar i predsednik Svetske organizacije pantomimičara.
Taj dan je izabran i prihvaćen svuda u svetu jer je tog dana rođenjen legendarni francuski i svetski pantomimičar Marsel Marso, koji je u dvadesetom veku vratio pantomimu među takozvanu mejnstrim umetnost. On je u svojoj Međunarodnoj školi mimodrame u Parizu odškolovao i veliki broj novih generacija pantomimičara, a među njima iz Srbije i Marka Stojanovića, ali i čuvenog koreografa Jožefa Nađa.
Na različite načine se Svetski dan pantomime obeležava u svetu. Izdvojićemo primer Italije gde Mateo Ćionini u Torinu organizuje različite događaje tokom više dana, a glavni su: Gala veče pantomime, Tiha večera sa pantomimom, Pantomimski kabare i Pantomimska žurka u njegovoj školi pantomime.
Prošla godina je zvanično proglašena za Godinu najvećih pantomimičara čime je obeleženo 100 godina od rođenja Marsela Marsoa i 125 godina od rođenja njegovog učitelja i za mnoge “oca moderne pantomime” Etjena Dekrua.
Toj proslavi su se pridružili, ne samo pantomimičari iz celog sveta, već i mnoge značajne institucije i festivali.
Tako je velikim festivalskim događajima, radionicama Svetske akademije za pantomimu čiji je osnivač Marko Stojanović, forumima i diskusijama obeležena “Godinu najvećih pantomimičara” kao Međunarodna nedelja pantomime u okviru Šangajskog međunarodnog festivala komedije, drugog najvećeg festivala sa milionskom posetom u Šangaju.
Suorganizator i partner celog događaja je i Svetska organizacija pantomimičara i naš Marko Stojanović koji je održao uspešna predavanja i na Šangajskom institutu vizuelnih umetnosti, učestvovao i na hibridnoj konferenciji “LASER razgovori” koju institut realizuje u saradnji sa univerzitetima iz SAD i EU.
Tom prilikom je uručena i Specijalna nagrada Zlatne ruke za neizmeran doprinos umetnosti pantomime jednom od najpoznatijih glumaca i profesora Pekinške opere u Kini i svetu specijalizovanog za klovnovske likove Jan Čingua.