Do četvrtka će Građanska čitaonica Libergraf, na štandovima po gradu, prikupljati potpise sa zahtevom da lokalna samouprava pokrene postupak izrade Lokalnog programa zaštite životne sredine Užica, dugoročnog progama upravljanja i unapređenja životne sredine prema prioritetnim oblastima.
Prema navodima Vladana Sinđića iz Libergrafa, nakon prikupljanja potpisa, peticiju će predati gradonačelnici i Gradskoj upravi koji treba da daju političku pokretačku snagu procesu.
– Užice nema dugoročnu strategiju zaštite životne sredine od 2016. godine od kada je prestao da važi Lokalni ekološki akcioni plan. Smatramo, a smatra i zakon i Nacionalni program zaštite životne sredine, da je neophodno da svaka lokalna samouprava ima dugoročni program, koji se usvaja na period od deset godina, i u okviru njega kratkotrajne akcione planove i planova sanacije, naglasio je Sinđić.
Na ranije navode nadležnih da bi Lokalni program trebalo uraditi nakon izrade i usvajanja Plana razvoja grada Užica od 2021. do 2028. godine, Sinđić je prokomentarisao da ne postoji zakonska odredba koja daje prednost izradi plana razvoja u odnosu na lokalni program. Libergraf smatra da Lokalni program zaštite životne sredine nadležni treba da pripremaju paralelno, ako ne i pre izrade Plan razvoja grada Užica.
– Plan razvoja je krovni dokument i Lokalni program zaštite životne sredine ide posle Plana razvoja, istakla je rukovodilac Odeljenja za zaštitu životne sredine Svetlana Drakul spomenuvši da je po usvajanju Zakona o planskom sistemu budžet postao programski i da svaka stavka mora biti predviđena krovnim dokumentom.
– Kada se završi Plan razvoja, svaka oblast će imati svoje akcione planove iz kojih dalje proizilaze dalji sektorski planovi, strategije ili programi, dodala je Drakul.
U toku je druga faza pripreme tog dokumenta koja se osvrće na analizu i pregled postojećeg stanja više oblasti u Užicu.
Svetlana Drakul je podsetila da su voda, zemljište, otpad, nejonizujuće zračenje u Užicu prepoznati kao problematični u oblasti zaštite životne sredine, ali naglasila da je najveći problem Užica zagađenje vazduha.
Kako zagađenje vazduha utiče na zdravlje građana Užica, posebno najmlađih, kakvo je stanje javnih česmi i površinskih voda na području grada i koje novine predviđa ovogodišnji konkurs za sufinansiranje mera energetske efikasnosti na kućama, čulo je od struke oko deset prisutnih na javnim konsultacijama u utorak veče u Gradskoj kući. Na panel diskusiji su govorili rukovodilac Odeljenja za zaštitu životne sredine Svetlana Drakul, načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju Zavoda za javno zdravlje Užice dr Olivera Janjić i dr Bogdan Damnjanović, lekar u Službi za zadravstvenu zaštitu dece u užičkom Domu zdravlja.
ZZJZ : Voda bezbedna za piće; birajte staklenu umesto plastične ambalaže(AUDIO)
U okviru projekta Zeleni plan za bezbrižan dan, Libergraf je organizovao dve javne konsultacije u Gradskoj kući za sedam dana kako bi javno zagovarao pokretanje postupka izrade Lokalnog programa zaštite životne sredine i veću uključenost građana u donošenje odluka na lokalu. Građana na panel diskusiji nije bilo puno, nije ni medija.
Provetravanje Užica: Situacija bolja, ali nije zadovoljavajuća(AUDIO)