- REKLAMA -
4.2 C
Užice
Početna EKO Plan razvoja, pa program i drugi dokumenti javne politike

Plan razvoja, pa program i drugi dokumenti javne politike

Poljuljano je poverenje zbog čega je neophodno unaprediti dijalog između onih koji donose odluke na lokalu i građana Užica, zaključak je sa javne konsultacije, u organizaciji Libergrafa, sa koje poručuju da je potrebno rešavati i druge probleme životne sredine uz aerozagađenje, da je neophodan veći nadzor nad sprovođenjem odluka i bolji rad komunalne inspekcije na terenu. Važno je i da informacije o zaštiti životne sredine stignu do građana, pomogla bi i edukacija o najvažnijim pitanjima iz te oblasti

- REKLAMA -

Plan razvoja grada Užica od 2021. do 2028. godine bi trebalo da bude izrađen sredinom godine i tek po njegovom usvajanju može uslediti oblikovanje Lokalnog programa zaštite životne sredine. U suprotnom, bez usklađivanja sa krovnim dokumentom program bi bio spisak lepih želja, poručila je članica Gradskog veća Nada Jovičić na javnim konsultacijama u četvrtak u Gradskoj kući u Užicu.

Diskusiju je organizovala Građanska čitaonica Libergraf sa namerom da javno zagovara pokretanje izrade tog lokalnog programa.

–  Bez postojanja dugoročnog plana, Grad ne može da konkuriše za sredstva koja se nalaze u fondovima Evropske unije u vezi sa Zelenom agendom za zapadni Balkan, ukazao je Vladan Sinđić iz Libergrafa podsetivši da je Lokalni ekološki akcioni plan grada Užica(2012 -2016.) istekao 2016. godine. Od tada, prema navodima Sinđića, Užice ima kratkoročne godišnje planove, ne i dugoročni strateški lokalni dokument koji obuhvata procenu stanja i analizu ključnih problema, razrađene aktivnosti i mere unapređenja životne sredine u periodu od deset godina.

–  Prema mišljenju Libergrafa, time se dovodi u pitanje i ustavno pravo građana na zdravu životnu sredinu i na informisanost o stanju životne sredine, rekao je Sinđić.


Prokomentarisao je predstavnik Libergrafa da dešavanja iz Novog Sada(oko izrade nacrta Generalnog urbanističkog plana grada do 2030. godine) primerom ukazuju da se izbegava i izvrdava učešće kritičke javnosti u procesu odlučivanja o zaštiti životne sredine.


Libergraf je konsultacijama želeo i da podstakne građane Užica i organizacije civilnog društva da se uključe u proces donošenja odluka u oblasti zaštite životne sredine.

Njihovo učešće, uz strateško planiranje, kako je dodao predsednik užičke skupštine, od posebne je važnosti za dobro upravljanje.

–  Samo zajedničkim učešćem velikog broja ljudi iz grada možemo doći do dobrog planskog razvojnog dokumenta, naglasio je Branislav Mitrović, predsednik Skupštine grada Užica. Podvukao je da po hijerarhiji Plan razvoja predstavlja najviši razvojni planski dokument u gradu, te da svi ostali programi, planovi i strategije iz svih oblasti treba da proisteknu iz tog plana.

Mitrović je pozvao građane i udruženja da upućuju sugestije posredstvom zvaničnog sajta lokalne samouprave i da se uključe u izradu Plana razvoja kako bi dugoročni dokument razvojnog planiranja bio što bolji.

Predstavnici užičkog udruženja građana Sloga su najavili tokom konsultacija da će učestvovati u daljem toku izrade Plana razvoja grada Užica.

Trenutno koordinacioni tim i tematske radne grupe analiziraju i pregledaju postojeće stanje, što predstavlja drugu od sedam faza izrade dokumenta.

Podsetimo, Odluku o pristupanju izradi Plana razvoja grada(za period 2021 – 2028. godina), odbornici su usvojili na devetoj sednici užičke skupštine krajem aprila prošle godine sa rokom od godinu dana da pripreme dokument.

Plan izrađuju oslanjajući se na tri uredbe Vlade Srbije i Zakon o planskom sistemu iz 2018. godine koji je, prema rečima predsednika užičke skupštine i koordinatora tima, lokalnim samoupravama uveo obavezu donošenja strateških planova.

Po prvi put, prema navodima Mitrovića, traženo je od lokalnih samouprava da po usvajanju Plana razvoja grada izrade i donesu srednjoročni plan za period od tri godine. Do 31. januara 2023. godine, prema najavama predsednika skupštine, Užice bi trebalo da objavi taj sveobuhvatan planski dokument.

–  Nećemo moći da kreiramo budžet grada Užica sa nečim što nije u Planu razvoja i u srednjoročnom planu, pojasnio je Mitrović najavljujući stručnu podršku konsultanata pri izradi Plana razvoja, a koje je angažovala Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ .


Planovi uz podršku 

Po pitanju angažovanja u okviru zaštite životne sredine Užice prednjači u odnosu na ostale lokalne samouprave, u skladu sa mogućnostima, istakla Nada Jovičić

Uključiće Užice i Smederevo tehničku podršku iz Francuske pri sačinjavanju akcionih planova i studije o opštinskim finansijama.

–  Užice priprema Program zaštite životne sredine zahvaljujući javnom pozivu Ministarstva zaštite životne sredine posredstvom kojeg smo dobili pomoć i podršku Francuske agencije za razvoj, pa su koraci poodmakli. Očekuje se uključivanje javnosti tek u drugoj polovini marta za izradu ovog lokalnog dokumenta, rekla je za Lunu gradska većnica za zaštitu životne sredine, energetsku efikasnost i turizam.

–  Radimo i na Programu zaštite životne sredine i ostalim strategijama koje će proisteći relativno brzo nakon usvajanja Plana razvoja, poručila članica Gradskog veća Nada Jovičić podsetivši da je i 2019. godine bila inicirana izrada lokalnog programa

Podsetivši da je krajem marta 2021. godine Užice pristupilo Sporazumu gradonačelnika za klimu i energiju, Jovičić je predočila da predstavnici Regionalne razvojne agencije Zlatibor, uz podršku Nemačkog saveznog ministarstva za životnu sredinu i GIZ-a, pripremaju regionalni akcioni plan za klimatske promene i održivi energetski razvoj Zlatiborskog okruga.

–  Izrađeni dokument će pružiti mogućnost Gradu da aplicira na veliki broj međunarodnih konkursa za konkretne investicije koji uslovljavaju da Grad i okrug imaju taj dokument, navela je Nada Jovičić istakavši tokom konsultacija da je cilj regionalnog plana da Zlatiborski okrug postane zeleni region, prvi u Srbiji.


Na prvom mestu aerozagađenje 

Od početka godine najmanje 33 dana sa prekoračenjem dnevno dozvoljenih koncentracija čestica PM 10 u užičkom vazduhu. Prošle godine ukupno 84 takva dana, devet van grejne sezone, prema podacima Zavoda za javno zdravlje Užice. Članica Gradskog veća napomenula da su podaci za 2021. godinu bolji u odnosu na 2020. godinu

Užice od 2020. godine nema važeći Lokalni plan upravljanja otpadom(2011-2020.). Ima od 2020. godine usvojen Plan kvaliteta vazduha grada Užica(2018- 2023.), dokument koji će ponovo biti izrađen po isteku 2023. godine, prema najavama gradske većnice.

–  80 odsto sredstava budžeta grada i svih sredstava u vezi zaštite životne sredine se opredeljuje i usmerava na osnovnu aktivnosti koje su ispisane u tom dokumentu, podvukla je Nada Jovičić. Prema njenim navodima, analizirano stanje životne sredine ukazuje da zagađenje vazduha i dalje najviše muči građane Užica, ali da problema ima i u oblasti  upravljanja otpadom i sa otpadom, sa otpadnim vodama i uticajem nejonizujućeg zračenja.

Javnim konsultacijama na temu životne sredine i njene zaštite prisustvovalo oko 15 građana, preduzetnika i predstavnika udruženja. Potražili odgovore i od direktora JKP Vodovod Duška Ljujića i direktora JKP Duboko Momira Milovanovića

Moderator konsultacija Ružica Dabić, diplomirani psiholog, ukazala je da Užice ima zakonski osnov za izradu Lokalnog programa zaštite životne sredine, te da Pariski sporazum o klimatskim promenama i Zelena agenda podsećaju na obavezu Srbije da izradi dugoročne strategije na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou. Neophodno je smanjivati upotrebu fosilnih goriva i preći na cirkularnu ekonomiju, nov model poslovanja. Prema navodima Ružice Dabić, potrebno je pospešiti i učešće lokalne javnosti, uz tehničku podršku stranaca pri izradi dokumenata.

Sa ciljem unapređenja procesa planiranja i upravljanja zaštitom životne sredine na teritoriji Užica, Građanska čitaonica Libergraf u saradnji sa Trag fondacijom sprovodi projekat Zeleni plan za bezbrižan dan. Projekat je deo programa podrške javnom zagovaranju Istraži – osnaži kojeg finansijski podržava Vlada Ujedinjenog Kraljevstva

Iz Libergrafa su najavili nove javne konsultacije u Gradskoj kući u utorak u 19 sati. Govoriće dr Bogdan Damnjanović, lekar u užičkom Dom zdravlja, dr Olivera Janjić, načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju Zavoda za javno zdravlje Užice, i Svetlana Drakul, rukovodilac lokalnog Odeljenja za zaštitu životne sredine.

Peticija do četvrtka

- Advertisement -
J.P.
Diplomirala novinarstvo i komunikologiju na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. U timu Radio Lune i RAM mreže od 2013. godine.
- REKLAMA -
Užice
scattered clouds
4.2 ° C
4.2 °
4.2 °
98 %
1kmh
35 %
Sre
2 °
Čet
8 °
Pet
5 °
Sub
10 °
Ned
11 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime