#EUzaTEBE
Fakultet političkih nauka (FPN) je, u okviru Univerziteta u Beogradu, na prvom mestu po broju studenata koji učestvuju u programima mobilnosti, uključujući strane studente koji borave na Fakultetu, kao i domaće studente Fakulteta koji jedan ili više semestara provode u inostranstvu, prvenstveno u zemlje članice EU kroz Erasmus Plus program.
“Veliko mi je zadovoljstvo što je moja prva poseta srpskoj akademskoj zajednici upravo na Fakultetu političkih nauka, jednoj od vodećih visokoškolskih ustanova u regionu i među najuspešnijim korisnicima obrazovnih programa EU kao što su Erazmus plus i Horizont 2020”, istakao je ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre u razgovoru sa studentima.
“Želim da prenesem poruku studentima da je rešenje za tekuću bezbednosnu krizu bez presedana u Evropi da ostanemo ujedinjeni: proces proširenja je više nego ikada geopolitička investicija i Srbija može da iskoristi ovu priliku da napreduje ka pristupanju. Želimo da računamo na naše najbliže saveznike, uključujući Srbiju, da budu u potpunosti uz nas”, naglasio je Žiofre.
Govoreći o budućnosti Srbije u okviru evrointegracija, ambasador je istakao da EU želi da u potpunosti računa na srpski narod u dodavanju bogatstva EU i njene raznolikosti. U tom smislu, studenti Fakulteta političkih nauka treba da budu uzor društvu u prihvatanju otvorenosti, demokratske kulture, tolerancije, solidarnosti, kritičkog mišljenja, angažmana u zajednici. Sve one vrednosti koje su u osnovi EU, a koje svi bismo trebali negovati i podržavati, radi prosperiteta, pravednog i funkcionalnog društva.
Takođe, ambasador Žiofre je iskoristio ovu priliku da porazgovara sa studentima o aktuelnim dešavanjima, kao što su ruska invazija na Ukrajinu i najnoviji Godišnji izveštaj Evropske komisije o napredovanju Srbije.
Pored razgovora sa studentima FPN-a, ambasador se susreo i sa dekanom fakulteta, dr Draganom Simićem, te osobljem Univerziteta i razgovarao o produbljivanju saradnje između Fakulteta i Delegacije EU u Beogradu.
„EU će nastaviti da podržava Srbiju na njenom evropskom putu, i politički, kroz sredstva i ekspertizu. Visoko obrazovanje će nastaviti da koristi programe poput Horizonta 2020, Tempusa i Erasmusa“, potvrdio je ambasador Žiofre.
Srbija je do sada bila veoma uspešna u sprovođenju svih ovih programa. Na Horizontu 2020 dobila je 135 miliona eura za 414 grantova i uz učešće 596 organizacija. Više od 13 000 srpskih studenata i obrazovnog osoblja je do sada koristilo Erazmus plus programe.
U tekućem budžetskom ciklusu za 2021-27, srpski studenti mogu da očekuju još više mogućnosti sa Erazmus plusom s obzirom da je ukupan budžet povećan za 30%. Ovaj program neprocenjivo doprinosi pristupanju Srbije u okviru poglavlja 26, kako u oblasti obrazovanja tako i u oblasti mladih. Takođe pomaže u izgradnji ličnih i profesionalnih kompetencija svojih učesnika, kao i da žive u skladu sa našim motom „ujedinjeni u različitosti“.
Evropska unija, kao najveći donator u Srbiji, podržava modernizaciju sistema obrazovanja i usklađivanje sa standardima i praksama zemalja EU. Od 2003. godine, EU je donirala za reformu sektora obrazovanja više od 100 miliona evra – za unapređenje predškolskog vaspitanja i obrazovanja, reformu srednjeg stručnog obrazovanja i obrazovanja odraslih, renoviranje i opremanje škola i fakulteta, podršku inkluzivnom obrazovanju itd.