Poljoprivredni proizvođači sa područja grada Užica će i ove godine moći da računaju na podršku u razvoju i unapređenju proizvodnje. 50 miliona dinara su sredstva namenjena za ruralni razvoj i direktne subvencije, dok je 3,6 miliona dinara opredeljeno za novoosnovani Fond za razvoj poljoprivrede.
Prema rečima člana Gradskog veća za privredu i poljoprivredu Slobodana Kuzmanovića iz godine u godinu budžet se uvećava i mere prilagođavaju potrebama poljoprivrednika.
- Da se budžet za poljoprivredu značajno uvećao u proteklom periodu svedoči i podatak da je 2014. godine iznosio 17,4 miliona, a prošle godine 37 miliona dinara. Podaci govore i da je u proteklih devet godina 3 400 poljoprivrednih proizvođača iskoristilo subvencije grada Užica u ukupnom iznosu od 211,5 miliona dinara. Samo prošle godine oko 800 poljoprivrednika iskoristilo je neku od subvencija, a najveće intresovanje vladalo je za nabavku nove mehanizacije. Na drugom mestu su subvencije u stočarstvu, pre svega govedarstvu, gde je subvencionisana nabavka teladi, junica i krava. U ovčarstvu su korisnici subvencija mogli da nabave jagnjad, jarad, ovce, koze i ovnove.
Sve veće interesovanje poljoprivrednici sa područja našeg grada pokazuju i za subvencije za nabavku sistema za zalivanje, protivgradnih mreža i mreža za senčenje, kao i za nabavku sertifikovanog sadnog materijala. Pored mogućnosti da uz podršku grada nabave neophodnu opremu, ono što sami ističu kao razlog za zadovoljstvo je i efikasnost u obradi zahteva, jer poljoprivrednici, subvenciju dobiju u roku od najduže 30 dana od dana podnošenja zahteva.
Kuzmanović podseća da je prošle godine osnovan i Fond za razvoj poljoprivrede.
- Fond je osnovan u saradnji sa fondacijom Ana i Vlade Divac i RRA Zlatibor sa ciljem da se kroz veoma povoljan program pruži podrška pre svega mladim poljoprivrednim proizvođačima i ženama, nosiocima poljoprivrednog gazdinstva. Oni ostvarauju subvenciju u iznosu od 30% i u prvoj godini ulažu samo 10% od investicije, a naredne dve godine vraćaju po 30% bez kamate. Kod Fonda mogu konkurisati za nabavku opreme za preradu voća i povrća, investicije u seoska turistička gazdinstva
nabavku mreža za zasenu i protivgradnih mreža, investicije za kopanje bunara za navodnjavanje i sistema za navodnjavanje, plastenika i sertifikovanog sadnog materijala. Takođe zajedno sa ovom fondacijom učestvovali smo i u programu za osnaživanje mladih poljoprivrednika, koji se realizuje sa Poljoprivrednom školom u Požegi. Nekoliko učenika ove škole sa područja naše lokalne samouprave su dobili podsticajna podsticajna sredstva za razvoj porodičnog gazdinstva.
Prema rečima Kuzmanovića grad će i u ovoj godini podržati poljoprivrednike kroz projekte koji se realizuju sa Fondacijom Divac ali i kroz direktne subvencije. Na podršku će kao i prethodnih godina moći da računaju i pčelari, a u zavisnosti od interesovanja i oni koji se bave organskom proizvodnjom. 45 miliona dinara su sredstva opredeljena za direktne subvencije i to je iznos za osam miliona veći u odnosu na 2022. godinu.