Ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković posetila je poljoprivredno gazdinstvo i destileriju Bosiljčić u selu Gorjane kod Užica koji, kako je prenelo Ministarstvo, predstavljaju uspešan primer porodičnog poslovanja i povratka naših ljudi iz inostranstva.
Uz konstataciju da je raduje činjenica što je vlasnik detilerije Bosiljčić, nakon radnog veka u SAD, odlučio da kapital i znanje investira u Srbiju, ministarka je rekla da će država podržavati takvu vrstu poslovanja koje rezultira ulaganjem kapitala u rodni kraj.
- Gazdinstva poput Bosiljčića predstavljaju Zlatiborski region na pravi način i mogu poslužiti kao inspiracija drugim poljoprivrednim proizvođačima koji su spremni da ponude kvalitet, kako da unaprede svoju proizvodnju i plasiraju robu kako na domaćem tako i na stranom tržištu, zaključila je Tanasković.
Ona je u pratnji saradnika i gradonačelnice Užica Jelene Raković Radivojević obišla gazdinstvo Bosiljčića koje sem plasmana voćnih rakija planira da gradi turističke kapacitete u okviru gazdinstva.
- Sve ovo što smo videli, taj turistički deo koji planiraju i uopšte generalno odnos prema poljoprivredi, prema uzgoju voća, odnos prema ekologiji je stvrano potpuno fascinantno. Rado ću biti gost sa svojom porodicom kada krene turistički deo, dodala je ministarka.
Razgovarajući o načinima udružene podrške lokalne samouprave i ministarstva, ministarka i gradonačelnica užica su istakle da je cilj jer motivisati mlade ljude da vođeni ovakvim primerom ožive svoja imanja i sa njih ostvare značajne prihode.
Destilerija Bosiljčić: Mali projekat za državu, veliki za selo
- Ovaj deo ovog sela Gorjana je skoro zamro. Tu ima još nekoliko porodica. Faktički, iselili su se i ta imanja počinju da zarastaju. (..) Mi želimo da uz pomoć Ministarstva za poljoprivedu oživimo ovaj deo sela, na neki način da stimulišemo mlade ljude i srednjih godina da se vrate na svoja zapuštena imanja i krenu u proizvodnju. (…) Grad može da nam pomogne u ubrzavanju procedura za dobijanje neophodnih građevinskih dozvola i neophodnoj infrastrukturi, a ministarstvo sa sadnicama i agronomskim stručnjacima, napomenuo je Radomir Bosiljčić, vlasnik gazdinstva i destilerije.
Prema njegovim rečima, kapacitet destilerije je sada do 100 hiljada flaša, a ta količina na američkom tržištu treba da donese deset miliona dolara.
Prema navodima Bosiljčića, ako bi se selo udružilo u proizvodnji sa novim zasadima šljive i uključilo se još deset, petnaest gazdinstava, sa oko 100 hiljada sadnica moglo bi se proizvesti milion litara rakije, što bi, prema negovim navodima, selu moglo da donese i do 100 miliona dolara.
- Ukupna proizvodnja malina u Srbiji je maltene nešto više od toga, napomenuo je.
- Jasno je da na američko tržište možemo samo sa velikim količinama, ali jednostavno to tržište može da proguta sve što Srbija proizvede. Zbog toga je važno da se udružujemo, zaključio je Bosiljčić dodavši da su trenutno imanja mala i usitnjena, deljena stotinu godina.
- Vreme je da se to ukrupni ili da se naprave udruženja da bi bili više prepoznati u svetu, dodao je vlasnik destilerije Bosiljčić predočivši da bi ta destilerija mogla da bude generator u selu i prihvati svu šljivu koju proizvedu na obnovljenim imanjima i pretvore je u skup proizvod, a da se novac vrati u selo.