- REKLAMA -
3.5 C
Užice
Početna EKO UEko Posivela pluća Užica

Posivela pluća Užica

Pluća siva, šarene boje u izveštajima Zavoda za javno zdravlje o kvalitetu vazduha

- REKLAMA -

Posivela su prvobitno bela pamučna pluća, okačena preko žičane konstrukcije na bilbordu kojeg su 16. decembra na gradskom trgu u Užicu postavili predstavnici Građanske čitaonice Libergraf i udruženja Kreni – promeni.

Oni su, podsetimo, postavili bilbord sa instaliranim ventilatorima koja provlače vazduh kroz tekstil koja simbolizuju ljudska pluća kako bi građane upoznali sa posledicama zagađenja vazduha na zdravlje ljudi.

Teže do bliskog pogleda na pluća

Za postavku instalacije, kako je tada rekao Vladan Sinđić iz Građanske čitaonice Libergraf, dobili su saglasnost lokalne samouprave.

Instalacija pluća, kao vizuelni prikaz onog što udišemo, a da toga nismo svesni, prema navodima izvršne direktorke udruženja Kreni – promeni Marine Pavlić, postavljena je u više mesta Srbije i sa ciljem da se o zagađenju vazduha priča, ali i da se dopre do javnog servisa kako bi informacija o aerozagađenju bila dostupna svim građanima.                                                                    –  Preko 15 000 ljudi godišnje umre od posledica zagađenja vazduha. Smatali smo da je nužno da na taj problem reagujemo, rekla je Pavlić u Užicu tokom postavke instalacije u okviru inicijative Istina o zagađenju, kao nastavku kampanje Kreni – promeni iz 2021. godine Rešenje- zagađenje.


Od početka grejne sezone najmanje 47 dana zagađenja

 

Provereni podaci Zavoda za javno zdravlje Užice iz lokalne mreže monitoringa, sa merne stanice u parku kod Narodne biblioteke, ukazuju da su građani Užica najmanje deset dana januara ove godine udisali vazduh sa koncentracijama čestica PM 10 iznad granične vrednosti od 50 mikrograma po metru kubnom.

Najviše koncentracije tih zagađujućih materija u vazduhu kod Biblioteke su zabeležene 16. januara, što je svrstalo kvalitet vazduha u kategoriju nezdravog.

Podaci za januar(Foto screenshot ZZJZ Užice)

Prema mesečnim podacima ZZJZ Užice, koncentracija PM 10 je bilo više od dnevno dozvoljenog u vazduhu i tokom 17 dana decembra, 16 dana novembra i sedam dana oktobra prošle godine.

Najviše koncentracije PM od početka grejne sezone do sada zabeležene 23. decembra(Foto screenshot ZZJZ Užice)

Prema preliminarnim, neproverenim podacima Agencije za zaštitu životne sredine sa Automatske merne stanice u Omladinskoj ulici u Užicu(gde je pojačan uticaj saobraćaja na aerozagađenje), vazduh u Užicu je bio prekomerno zagađen tokom 11 od 18 dana od početka godine usled veće koncentracije čestica PM 10 od dnevno dozvoljenih vrednosti.

Foto screenshot SEPA

Prema podacima SEPA iz državne mreže monitoringa, u Užicu su tokom 47 dana od oktobra do kraja prošle godine zabeležena prekoračenja dnevnih graničnih vrednosti zagađujućih materija u vazduhu.

Tokom 18 dana decembra, 23 dana novembra, šest dana oktobra 2021. godine, građani u Užicu su udisali vazduh sa većim koncentracijama čestica PM 10 od dnevno dozvoljenog(50 mikrograma po metru kubnom).

Da bi vazduh bio u kategoriji dobar, godišnje ne bi trebalo da bude u gradu više od 35 dana sa prekoračenim dnevnim koncentracijama suspendovanih čestica PM 10 u vazduhu.

Vazduh u Užicu je poslednjih godina u trećoj kategoriji kvaliteta, prekomerno zagađen, usled prekoračenja graničnih vrednosti suspendovanih čestica PM 10 i PM 2.5.
Sa 53 µg/m3 u 2019. godine i sa 59 µg/m3 u 2020. godini, Užice je beležilo prekoračenja godišnje granične vrednosti za PM 10 čestice(40µg/m3). Prekoračenja dnevnih graničnih vrednosti PM10 čestica(50µg/m3) su zabeležena tokom 120 dana 2019. godine i tokom 134 dana 2020. godine, piše u dva poslednje objavljena i javnosti dostupna godišnja izveštaja Agencije za zaštitu životne sredine.

Članica Gradskog veća Nada Jovičić je napomenula da podaci iz lokalne mreže monitoringa, Zavoda za javno zdravlje Užice, ukazuju na postepen pad ukupnog broja dana sa prekoračenjima tokom godine, te da se svake godine uočavaju i smanjenje broja dana sa visokim prekoračenjima maksimalno dozvoljenih koncentracija zagađujućih materija.

Zavod za javno zdravlje Užice je u poslednje objavljenom godišnjem izveštaju o kvalitetu vazduha u gradu naveo da je tokom 99 dana 2020. godine bilo prekoračenja dnevno dozvoljenih vrednosti PM 10(86 dana prekoračenja tokom 2019. godine)


http://uzice.rs/wp-content/uploads/2021/04/sluzbeni-list-13-iz-21.pdf?script=lat


Kako je podsetila gradska većnica za zaštitu životne sredine, energetsku efikasnost i turizam, Zavod za javno zdravlje Užice bi u februaru trebalo da objavi godišnji izveštaj o kvalitetu vazduha na teritoriji grada.

–  Prema izveštajima Zavoda za javno zdravlje, negde od 38 do 40 odsto treba da se smanji emisija ugljen-dioksida kako bi kvalitet vazduha na teritoriji grada, u urbanom delu, bio adekvatan grejnoj sezoni, rekla je Jovičić.

Članovi Gradskog veća Nada Jovičić i Miodrag Petković, gostujući u emisiji Kontakt na TV5, najavili su da će ove godine biti sproveden plan, inače najavljen za prošlu godinu, da se sa 19 miliona dinara ulaganja izgradi gasni generator, jačine 1,2 megavata, za potrebe grejanja Doma zdravlja, Centra za majku i dete i Tuberkuloznog centra.

Ove godine, prema najavama, sprovešće u delo i planove iz prethodnih godina da unaprede energetsku efikasnost pet školskih objekata na teritoriji grada uz finansijsku podršku Vlade Švajcarske konfederacije.

Prema navodima člana Gradskog veća zaduženog za budžet i finansije Petkovića, oko 67 miliona dinara biće izdvojeno ove godine za subvencionisanje mera energetske efikasnosti na kućama i zgradama u Užicu.

Foto izvor Grad Užice


https://www.mre.gov.rs/lat/aktuelnosti/saopstenja/u-ovoj-godini-vise-sredstava-za-mere-energetske-efikasnosti


Libergraf zagovara preorijentaciju na solarnu energiju i toplotne pumpe


Navodeći da će biti potrebne godine kako bi se osetila primena mera energetske efikasnosti na porodičnim kućama uz subvenciju lokalne samouprave, te da bi trebalo podršku uskladiti stanju na terenu i priliku dati i građanima sa objektima bez upotrebne dozvole i urbanističkih uslova, Sinđić je rekao za Radio Lunu da je predlog Libergrafa da se Grad orijentiše na solarnu energiju.

–  Vidimo da je i EPS dozvolio građanima da se sa solarnim elektranama priključuju na mrežu i da šalju električnu energiju koju proizvedu. U kombinaciji sa toplotnim pumpama, mislim da u razumnom perodu možemo zameniti sva individualna ložišta prihvatljivim energentima kao što su električna energija i solarni paneli, odgovoro je za Radio Lunu Sinđić iz udruženja Libergrafa.

Napomenuo je da, prema njegovom mišljenju, akcija priključka na gas u Užicu po jeftinijoj ceni prethodnih godina predstavlja bespotrebno ulaganje sredstava jer, kako je pojasnio Sinđić, gas nije obnovljiv izvor energije, te bi ga trebalo ponovo promeniti ekološki prihvatljivijim energentima.

U Užicu je najmanje 15 000 individualnih ložišta koji se vode kao glavni uzroci zagađenja vazduha tokom grejne sezone. Gas koristi za grejanje najmanje 2 400 individualnih objekata i privrednih subjekata.


Poznata preliminarna lista?


Prema javnom pozivu, danas je istekao rok od osam dana za prigovore Komisiji na preliminarnu listu izabranih privrednih subjekata.

Grad Užice je objavio 10. januara na zvaničnom sajtu preliminarnu listu privrednih subjekata za ugradnju solarnih panela na kućama za proizvodnju električne energije za sopstvene potrebe na teritoriji grada Užica, međutim, listu nije moguće pregledati.

Javni poziv privrednicima u Užicu za sprovođenje te mere energetske sanacije u domaćinstvima, podsetimo, lokalna samouprava je raspisala 8. decembra prošle godine.

Ministarstvo rudarstva i energetike i Grad Užice, iz budžetskog fonda za zaštitu životne sredine, planirali su da izdvoje ukupno četiri miliona dinara finansijske podrške, kako su naveli iz Gradske kuće, sa ciljem da se unapredi energetska efikasnost i poveća korišćenje obnovljivih izvora energije u domaćinstvima na teritoriji grada Užica.

–  Maksimalni iznos bespovratnih sredstava po jednom kW instalisane snage solarnih panela kapaciteta do i jednako šest kW će iznositi 70.000 dinara i obuhvatiće se sve radove, opremu. Za solarne panele kapaciteta preko šest kW maksimalni iznos bespovratnih sredstava biće isti kao i za solarne panele kapaciteta do šest kW, a razliku do ukupne vrednosti radova prema predračunu izabranog privrednog subjekta snosiće građanin, piše u javnom pozivu privrednicima uz napomenu da će novac dobijati privredni subjekti kao direktni korisnici, ali tek nakon što im građani uplate svoje obaveze i po ugradnji solarnih panela.

Uz Komisiju, Gradsko veće Užica će doneti konačnu odluku o izboru privrednika koji će ugrađivati solarne panele za proizvodnju električne energije na kuće i tu odluku bi trebalo da donesu za najviše 30 dana.

Potom će uslediti potpisivanje sporazuma o tehničkoj saradnji i javni konkurs za pojedinačne projekte građana. Gradska većnica za zaštitu životne sredine Nada Jovičić je najavila po raspisivanju javnog poziva da će konkurs za fizička lica objaviti za oko dva meseca, što je u freburaru.


- Advertisement -
J.P.
Diplomirala novinarstvo i komunikologiju na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. U timu Radio Lune i RAM mreže od 2013. godine.
- REKLAMA -
Užice
clear sky
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
89 %
1.4kmh
0 %
Sre
11 °
Čet
11 °
Pet
5 °
Sub
1 °
Ned
-3 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -