- REKLAMA -
11.1 C
Užice
Početna Zlatiborski okrug Užice Postepeno uvođenje inovacija efektnije za poslovanje

Postepeno uvođenje inovacija efektnije za poslovanje

- REKLAMA -

Kako bi se obezbedila što veća bezbednost kompanija u digitalnom poslovanju stručnjaci su drugog dana Privrednog foruma u Užicu u okviru panela Izazovi tehnološke inovacije, veštačka inteligencija i sajber bezbednost istakli da treba što više edukovati zaposlene, ali i da inovacije treba postepeno primenjivati.

Stručnjak za veštačku inteligenciju Luka Aničin je naveo da preduzetnici u okviru zaštite poslovanja treba da razmišljaju o tome kako barataju sa svojim podacima.

Edukacija je na prvom mestu. Treba razmišljati o tome šta sve to može da izazove ovakva tehnologija u negativnom smislu i šta sve tehnologija ne može. Jer svi pričamo danas šta ona sve može da uradi, a ne pričamo o tome šta ne može, jer se kreiraju očekivanja pogrešna u zavisnosti od toga. Tako da bih krenuo u edukacije svih tih parametara, šta sve to može, šta ne može i nakon toga krenuo da adaptiram svoje poslovanje tako da pratimo najbolje prakse iz industrije koje su već propisane kako ne bismo imali rizike izazvane primenom ovakvih tehnologija, rekao je Aničinin.

Kako bi korišćenje tehnoloških novina bilo efikasnije Aničin kaže da je bolje da se pomalo uvode.

Treba krenuti od edukacije, a nakon toga ne bih išao na velike promene u biznisu odmah, jer su rizične. Krenuo bi sa malim promenama koje mogu da dovedu neko poboljšanje, recimo procesa u zapošljavanju ili kako da pišemo bolje mejlove. Znači nešto samo da se oseti da je neka promena u kompaniji prisutna, da možemo da vidimo poboljšanje tog procesa. I kasnije kada vidimo i adaptiramo svoje poslovanje sa tim malim promenama, možemo preći na sve veće i veće promene da radimo. I sad tu ima različitih stvari u zavisnosti od industrije i privrede, naveo je Aničin.

Foto: M. H.

Što se tiče situacije na terenu u oblasti edukovanja i primene tehnoloških inovacija menadžer za poslovne transformacije Ernst&Yung Nenad Bučevac je istakao da je najteža situacija u javnom sektoru.

Tu imamo strukturu kadrova koja je malo starije starosne dobi i koji imaju i strah od edukacije. Njima je teže objasniti prednosti tehnologije odnosno šta tehnologija nosi sa sobom. Što se privatnog sektora tiče vlasnici biznisa su postali svesni neophodnosti edukacije i mi iz ugla poslovnih savetnika zaista njih edukujemo kao vlasnike, a nakon toga i zaposlene u okviru njihovih organizacija  u oblasti toga šta je razvijeno i šta oni mogu da koriste. Ali vraćamo se na ono da to možda nema veze sa samim poslovanjem, već sa svima nama, našim porodicama da smo svesni opasnosti koje tehnologije nose sa sobom i da gledamo da upotrebimo benfite koje može da nam donese, rekao je Bučevac.

Iako je uvođenje tehnoloških novina i određenih bezbednosnih formi za kompanije skupo, privrednici su shvatili da ako ne ulažu u takve stvari da će biti vrlo brzo istisnuti iz tržišne utakmice i neće moći da idu na neka globalna tržišta.

Sa privrednicima i nemamo problem jer oni nas zovu sa potrebom digitalizacije jer znaju da jedino tako mogu i opstati, kazao je Bučevac.

Za potrebe edukacije mnogo je besplatnih materijala koji pružaju dovoljno potrebnih informacija o sajber bezbednosti.

Država sve više nudi mogućnost za edukacije, ali ne i ona sam kao takva. Mi uz pomoć određenih finansijera i privrednog sektora radimo na edukacijama. Imamo edukaciju o oblasti informacione bezbednosti koja je besplatna i postavljena je na sajt Nacionalne akademije za javnu upravu. Gde svi zaposleni u okviru državnih službi i lokalnih samouprava mogu besplatno proći materijale. Ima dosta besplatnog materijala na internetu da je sada možda veći izazov obratiti pažnju šta učiti i koji materijali su relevantni, naveo je Bučevac.

Advokat Zoran Naumović iz istoimene advokatske kancelarije je naveo da uređaji koji su priključene na algoritam ne treba da budu uređaji koji uzimaju nečija tuđa autorska prava, jer nosilac autorskih prava je čovek, a ne mašina. On je dodao da se mora biti oprezan kod primljenih mailova, da se isprati da li je mail od nekog ko ima reputaciju ili je sumnjiv mail.

Tehnološka bezbednost podrazumeva da preduzentik uloži sredstva u bezbednost poslovanja. Sudovi nemaju previše iskustva sa visokotehnološkim kriminalom i štetom nastalom po preduzetnike, rekao je Naumović.

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
broken clouds
11.1 ° C
11.1 °
11.1 °
93 %
0.8kmh
75 %
Uto
18 °
Sre
18 °
Čet
17 °
Pet
17 °
Sub
8 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime