Dva ugovora o kreditnom aranžmanu koji se odnose na treću fazu projekta Program čvrstog otpada u Srbiji u vrednosti od po 75 miliona evra, odnosno ukupno vrednih 150 miliona evra potpisao je u utorak, 17. decembra prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar finansija Siniša Mali.
Ugovore koji obuhvataju upravljanje čvrstim otpadom u 47 jedinica lokalne samouprave potpisali su Mali, generalni direktor Francuske agencije za razvoj (AFD) Remi Riu, ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar i generalna direktorka za Centralnu i Jugoistočnu Evropu Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Šarlot Ruhe.
Potpisivanju u Palati Srbija prisustvovala je i potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović.
Mali je tom prilikom objasnio da se potpisani sporazumi sa AFD-om i EBRD-om odnose na finansiranje šest velikih deponija za čvrst otpad širom Srbije, od kojih se neke već grade.
Ovi sporazumi važni su ne samo zbog teritorije koju pokrivamo, već i zbog toga što je to jasan signal da je Srbija na putu primene Zelene agende i da očuva, zaštiti i unapredi životnu sredinu, a to je ono što je važno građanima Srbije, naglasio je on.
Prvi potpredsednik Vlade je dodao da Srbija kroz projekat Čista Srbija ulaže i u izgradnju hiljade kilometara kanalizacione mreže, kao i u nove fabrike za prečišćavanje otpadnih voda.
Prema njegovim rečima, slično je urađeno u Beogradu sa deponijom Vinča i sad je plan da takvih deponija bude i širom Srbije kako bi se na adekvatan način izborili sa problemom čvrstog otpada u zemlji.
Prvi potpredsednik Vlade je napomenuo da je ukupna vrednost projekta upravljanja čvrstim otpadom u Srbiji 300 miliona evra i da je polovina već bila obezbeđena do sada.
Ministarka Vujović je poručila da je Vada snažno posvećena zelenim infrastrukturnim projektima, i ukazala na to da je izuzetno važno što imamo podršku zemalja koje prednjače kada je upravljanje čvrstim otpadom u pitanju. Prema njenim rečima, ono što nas čeka u narednih nekoliko meseci jesu regionalni centri za upravljanje čvrstim otpadom u Sremskoj Mitrovici, Somboru, Inđiji, kao i Duboko–Užice, gde tražimo najbolje rešenje, s obzirom na probleme sa kojima smo se tamo suočili.
Pored toga što gradimo sanitarnu deponiju, postrojenja za mehaničko-biološki tretman, za reciklažu, transfer stanice, isto tako, kroz ove projekte kupujemo i dodatnu opremu i radimo na edukaciji građana, navela je potpredsednica Vlade.