- REKLAMA -
-3.8 C
Užice
Početna Zlatiborski okrug Užice Potrebna evaluacija projekata

Potrebna evaluacija projekata

Ovogodišnja ukupna suma za medijske projekte je za četiri miliona dinara manja nego na konkursima Grada Užica 2023. godine i 2022. godine

- REKLAMA -

Za medijske konkurse u Užicu četiri miliona manje nego 2023. godine

Mediji u Užicu uglavnom nisu spremni da se javno suprotstavljaju i zameraju svojim kolegama na lokalnoj medijskoj sceni niti da poremete međusobnu saradnju, što, između ostalog, vodi ka autocenzuri, cenzuri i sprečava dublju analizu i uvid u pojedinačne projekte odobrene na medijskim konkursima i navodi na traganje za proizvedenim medijskim sadržajima koji su javno dostupni, bar, na internetu.


Traganje za medijskim sadržajima:

Pretragom onlajn portala www.zapadnevesti.com/ (upisanog na istoj adresi kao i lokalna televizija i radio koji emutuje narodnu muziku) radi analize i pregleda medijskih sadržaja koji su bili deo projekta (Kulturno i umetničko, a užičko) odobrenog za sufinansiranje 2022. godine sa 840.000 dinara, naišli smo na nekoliko kraćih medijskih sadržaja faktografskog tipa, od kojih su neki objavljeni istog dana, a drugi dan za danom. U tri medijska sadržaja objavljena na tom sajtu 12.7.2022. godine, prenose proširenu vest o 12. rođendanu Gradskog kulturnog centra u Užicu, informišu o monografiji Generacija 67, autora Milutina Đuričića i Vladana Nikolića i, posredstvom dve fotografije i tri rečenice, o programu manifestacije Tesla na Đetinji. Nisu duga ni dva teksta koja su u okviru projekta Kulturno i umetničko, a užičko objavljena istog dana, 18.8. 2022. godine, sa kraćim izveštajem o održanoj 15. Lunovačkoj mobi i o rođendanu lokalne televizije sa izjavama dva sagovornika i nabrojanim manifestacijama koje podržava kao medijski sponzor.

Takođe, jedan tekst u okviru tog projekta (objavljen istog dana kada i projektni medijski sadržaj sa informacijama o promociji knjige Patrijarh Pavle: svetac kojeg smo svi poznavali) u dve rečenice i u četiri fotografije se osvrće na tradicionalni ples predškolaca u Užicu, dok se u drugom tekstu, pak, osvrću na kulturne korene grada Užica uz fotografiju starog Užica, uz 150 reči preuzetih od zapadnasrbija.org kao izvora, nekoliko kratkih pasusa uopšteno o pojmu kulture i sa navodom i pohvalom da je kultura u Užicu na zavidnom nivou, a da joj koreni potiču iz 12. veka.

Na medijskom konkursu Grada Užica u 2023. godini tom podnosiocu projekta (o sportu u Užicu) na mediju Zapadne vesti je dodeljeno 420. 000 dinara od traženih 680.000. Na konkursu Grada Užica tokom 2021. godine za projekat Uspešne žene na internet portalu Zapadne vesti je odobreno 882.000 dinara.


I drugi su lokalni mediji u Užicu, pa i na internet sajtovima, izveštavali o istim zbivanjima iz kulture na lokalu, poneki nudeći svojoj publici i opširnije informacije, a u okviru dnevne informative. Dešavalo se i da se projektni medijski sadržaji svode na izveštavanje o dnevnim, tekućim događajima.



Za razliku od ovogodišnjeg javnog konkursa, u obrazloženju javnih konkursa raspisanih prošle i pretprošle, pa i 2020. godine je napomenuto da izveštavanje o radu organa grada Užica nije deo javnog interesa i ne može biti tema Projekta, u skladu sa Lokalnim antikorupcijskim planom (LAP) grada Užica.



Traganje za medijskim sadržajima:

Užički studio za proizvodnju TV programa je na konkursu 2023. godine dobio 1,3 miliona dinara za projekat Kuda koji otpad spada. Pretragom sajta tog studija i potkategorije ekologija, nismo pronašli medijske sadržaje sa vidljivošću sufinansijera projekta, što ne isključuje mogućnost da postoje, ali bi zainteresovana publika morala da se potrudi oko pronalaženja sufinansiranih medijskih sadržaja o upravljanju otpadom. Istom studiju, koji kontinuirano (i u video formatu) izveštava i o aktivnostima rada lokalne samouprave, na gradskom konkursu 2022. godine je odobreno 1.050.000 dinara za projekat Medijska pismenost o aerozagađenju, a 2021. godine 814.000 dinara za projekat Oni rade za nas.


Inače, godinama većina medija u Užicu (vodeći se uređivačkom politikom nezameranja) na dnevnom nivou nudi publici slične informativne sadržaje uglavnom faktografskog tipa o dešavanjima na lokalu (uz skoro svakodnevne informacije, u pozitivnom ili neutralnom tonu, o radu i aktivnostima gradske vlasti i lokalnih zvaničnika i javnih funkcionera), dok su na godišnjem nivou retki (i kao izuzeci) dublji kritički osvrti, istraživačke priče i detaljnije analize rada lokalne vlasti.

Da se lokalni mediji ne bave novinarstvom, nego propagandom, te da su u službi vladajućeg režima i novca, tvrdi Toni Stanković koji je pre nekoliko godina ugasio nedeljnik Užičku nedelju nakon 26 godina postojanja.

Vladimir Milanović, direktor užičkih Vesti, za NUNS-ov Dosije o medijima je naveo da je u pojedinim redakcijama evidentna autocenzura, dok je Aleksandar Ranković, vlasnik Radio Lune, prokomentarisao da lokalni mediji ne nude kvalitetne medijske sadržaje zbog finansijske iscrpljenosti i nedostatka kadra.

Ranković se osvrnuo na ukupnu sumu koju grad dodeljuje godišnje za medijske projekte komentarišući da je daleko od potreba medija da projekte kvalitetno realizuju.

  • Utisak je da se ne ulazi u dublju analizu projekta, već se novac dodeljuje po sistemu podmiri sve medije”, rekao je Ranković. Da se ne ceni kvalitet projekata prilikom raspodele novca na konkursima za medije, napomenuo je i direktor užičkih Vesti.

Postoji zid ćutanja i u medijima i u gradskoj vlasti jer nikome ne odgovara da se javno priča na temu sufinansiranja proizvodnje medijskih sadržaja na konkursu grada.

  • Sve je na nivou javne tajne, istakao je vlasnik jednog elektronskog medija u Užicu (ime poznato redakciji) uz napomenu da pojedini lokalni mediji ispoštuju osnovnu projektnu formu, ali i da apliciraju na konkurs sa sadržajima za koje se unapred zna da će biti i urađeni.
 

 Za studijsku emisiju U ritmu nedelje, marketing agencija sa portalom i veoma posećenom oglasnom stranicom na društvenoj mreži Fejsbuk je dobila milion i 150 hiljada dinara na konkursu Grada Užica 2023. godine i 1.050.000 dinara na gradskom konkursu za medije 2022. godine, te 600.000 dinara na konkursu 2021. godine. Čelni čovek te agencije je jedno vreme bio i odbornik u užičkoj skupštini pokreta (koji je i danas deo vladajuće koalicije u gradu) i član nadzornog odbora javno komunalnog preduzeća u Užicu.

 
  • Uticajem na komisije, lokalna vlast raspoređuje sredstva prema svojim kriterijumima, a ne na osnovu kvaliteta projekata, dodao je naš sagovornik.

Ni lokalnim medijima ni javnosti u Užicu nije poznato da li postoji evaluacija kvaliteta odobrenih projekata ili postojanje finansijske analize i izveštaja o utrošenom novcu.


Retke su situacije da internet portali čiji projekti budu odobreni na medijskim konkursima u Užicu oforme posebnu potkategoriju za istraživačke priče u okviru projekata ili povežu projektne objave pod heštegom naziva projeka radi lakše pretrage. To nije obavezno učiniti, ali otvara pitanje zašto sajtovi ne koriste tu prednost radi veće vidljivosti svog rada na projektnim aktivnostima radi javnog informisanja za šta dobijaju novac iz gradskog budžeta.


Podsetimo, na konkursima za sufinansiranje proizvodnje medijskih sadržaja u oblasti javnog informisanja mediji bi trebalo da predlažu i dobiju novac za projektne priče za koje je potrebno dodatno angažovanje novinara, terenski ili istraživački rad.



Traganje za medijskim sadržajima:

Forma je ispoštovana, a sufinansijer projekta vidljiv u šest tekstova koje smo pronašli pretragom sajta Zapadneinfo.net i objava u 2023. godini, a u potrazi za proizvedenim medijskim sadržajima u okviru projekta Turistički i privredni potencijali Užica kojeg je Grad Užice podržao na konkursu 2023. godine sa 350.000 dinara (od zahtevanih 768.000 dinara) uz obrazloženje komisije da će taj projekat podići nivo informisanosti i svesti građana u temama koje se odnose na turizam i privredu u Užicu.

Osim te PR marketing agencije (ispred kojeg je ime novinarke koja je do pre tri godine radila na lokalnoj užičkoj televiziji), na iste teme su informisali i drugi lokalni mediji i u sklopu dnevne informative. Recimo, novinarka Radio Lune je bila jedina od novinara (u prisustvu snimatelja lokalne televizije) na zakazanoj konferenciji direktorke Turističke organizacije Užice povodom najave prekograničnog projekta Užica i Tuzle radi mapiranja 580 kilometara pešačkih staza. Citati te izjave i odgovori na pitanja novinarke Radio Lune su pronašli put do projektnog medijskog sadržaja objavljenog na sajtu zapadneinfo.net u okviru projekta Turistički i privredni potencijali Užica. To otvara pitanje u kojoj meri se proveravaju programske aktivnosti predloženih projekata i stepeni angažovanosti i terenskog rada novinara na obradi projektnih tema i interno pitanje kolega novinara zašto da se mi „cimamo“ oko projekata, kad drugima prolazi i kad to ne čine.

Ista PR marketing agencija je na gradskom konkursu 2022. godine od traženih 600.000 dinara dobila 280.000 za projekat Posle svega Užice za portal www.zapadneinfo.net (koji je upisan u registar medija 18.2.2021. godine). Na konkursu grada Užica 2021. godine to marketing agenciji je odobreno 230.000 dinara za projekat (za internet portal zapadneinfo.rs) Užice korak napred ka ekološkom gradu.


Evaluacija projekata je potrebna i na konkursima grada Užica koji su namenjeni organizacijama civilnog društva kako bi bila opovrgnuta sumnja dela javnosti u gradu da se novac za te projekte koristi i za redovne aktivnosti pojedinih udruženja.

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
overcast clouds
-3.8 ° C
-3.8 °
-3.8 °
90 %
2.1kmh
100 %
Čet
0 °
Pet
13 °
Sub
1 °
Ned
2 °
Pon
3 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime