Srpski savez profesora fizičkog vaspitanja i sporta, predložio je da se poveća fond časova fizičkog i zdravstvenog vaspitanja, tako što bi osnovci imali pet časova fizičkog nedeljno, a srednjoškolci tri. Učitelji, međutim, misle da bi bilo teško uklopiti sve časove fizičkog i zdravstvenog vaspitanja u raspored časova što bi moglo prouzrokovati duži boravak dece u školi.
U odgovoru upućenom Nacionalnom prosvetnom savetu, iz Saveza učitelja poručuju da se ne slažu s predlogom da se menja fond časova fizičkog i zdravstvenog vaspitanja, niti sa predloženim modelom realizacije nastave tog predmeta u prvom ciklusu obrazovanja.
Navode da su saglasni sa preporukama SZO da fizička aktivnosti učenika treba da bude kontinuirana i svakodnevna, što, kako kažu, učitelji u prvom cikusu obrazovanja ostvaruju kroz aktivnosti u okviru drugih nastavnih predmeta (muzička kultura kroz ples, narodne igre, brojalice i slično, kroz nastavu prirode i društva, odnosno sveta oko nas), kao i kroz vannastavne aktivnosti.
Smatramo da bi povećanje fonda časova fizičkog i zdravstvenog vaspitanja u prvom ciklusu dodatno opteretilo dnevnu i nedeljnu opterećenost učenika, produžilo vreme boravka u školi. Učenici u prvom ciklusu imaju obavezne predmetne, izborne programe i aktivnosti: u prvom razredu 23 časa, a u ostalim razredima 24 časa nedeljno. Na navedeni broj časova dodaje se dopunska i dodatna nastava za pojedine učenike, obrazlažu iz Saveza učitelja Srbije.